Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

AKTUALNOŚCI, strona 15:

Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy "Leon"

Utworzono dnia 27.11.2023

   Już po raz kolejny uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym "Leon". Uczestnicy konkursu sprawdzali swoje umiejętności z języka angielskiego, matematyki oraz sprawności zintegrowanych. W konkursie wzięło udział 57 uczniów z klas I-III. W bieżącym roku szkolnym dołączyli do nas uczniowie z klas IV-VIII. 35 uczniów rozwiązywało testy z matematyki.

   Celem konkursu było zachęcenie dzieci do poszerzania wiedzy oraz sprawdzenia ich umiejętności z danego obszaru. Uczniowie zmierzyli się z ciekawymi zadaniami i łamigłówkami konkursowymi. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu, które poznamy w przeciągu 3 miesięcy. (D.W., A.K.)

Spotkanie z rodzicami

Utworzono dnia 22.11.2023

   W dniach 29, 30 listopada 2023r. (środa, czwartek) zapraszamy rodziców na spotkania z wychowawcami klas. Spotkania będą odbywały się według umieszczonego poniżej harmonogramu.

Dzień Drzewa - spotkanie z leśniczym

Utworzono dnia 27.11.2023

   W ramach corocznych obchodów Święta Drzewa, nasze przedszkolaki gościły na zajęciach edukacyjnych młodego adepta leśnictwa pana Wiktora, który reprezentował Leśnictwo Osięciny. Głównym celem naszego spotkania było uświadomienie dzieciom roli drzew w przyrodzie i ich znaczenia w życiu człowieka. Młodego leśnika czekało nie lada wyzwanie, ponieważ musiał przejść przez ogień pytań dociekliwej reporterki Hani. Jednak gość poradził sobie doskonale i żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi.

   Dzieci dowiedziały się, jak wygląda praca leśniczego, jakie drzewa rosną w lasach, jakie je wykorzystujemy, a przede wszystkim dlaczego należy je chronić i o nie dbać. W prezencie otrzymaliśmy sadzonki dębów, które zostały posadzone na pamiątkę naszego spotkania. Będą one rosły razem z kolejnymi pokoleniami przedszkolaków, jako symbol siły, potęgi i mądrości. Dziękujemy za interesujące spotkanie, które z pewnością przyczyniło się do kształtowania postaw ekologicznych oraz odpowiedzialności za otaczające nas środowisko. (A.M. R.B.)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Dzień Drzewa - spotkanie z leśniczym

Jesienne święta biblioteczne

Utworzono dnia 27.11.2023

   Jesień to pora roku, która sprzyja czytaniu książek. Ten sposób spędzania wolnego czasu, gdy za oknem chłód, deszcz i wiatr, jest świetnym pomysłem. To okres, gdy w szkolnej bibliotece też dużo się dzieje.

   W końcu września obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania. Dzieci z przedszkola i oddziałów przedszkolnych miały okazję wysłuchać baśni H.Ch. Andersena pt. „Dziewczynka na ziarnku grochu”, a nawet wziąć udział w teatrzyku, wcielając się w rolę animatorów kukiełek, wykonanych wcześniej przez ich starszych kolegów. Dzieciom bardzo podobała się rola lalkarki/lalkarza i obiecały wykonać własne kukiełki.

   Natomiast w październiku odbywały się różne akcje i warsztaty czytelnicze związane z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Uczniowie starszych klas mogli, m.in. wykazać się wiedzą, bogactwem słownictwa i refleksem, biorąc udział w Dniu Gier Planszowych. Największym powodzeniem cieszyła się gra karciana „Na końcu języka”. Z kolei uczniowie klas trzecich uczestniczyli w warsztatach czytelniczych związanych z lekturą autorstwa Barbary Kosmowskiej pt. „Dziewczynka z parku”. Efektem tych zajęć są prace plastyczne realizujące temat tegorocznego hasła Miesiąca Bibliotek Szkolnych – „Tu kwitnie wyobraźnia”.

   Wkrótce w bibliotece rozpocznie się ponownie kiermasz książek. Serdecznie zapraszamy do udziału, a także do zapoznania się z nowościami książkowymi. (D.S.)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Jesienne święta biblioteczne

„Jesień wokół nas” – wyniki konkursu plastycznego dla przedszkolaków

Utworzono dnia 27.11.2023

   Tematem przewodnim konkursu było ukazanie piękna przyrody jesienią, celem rozwijanie uzdolnień plastycznych i wrażliwości artystycznej dzieci. Na konkurs wpłynęło 71 niezwykle pięknych i wyjątkowych prac. Komisja konkursowa w składzie p. Aleksandra Szkudlarek i p. Aneta Nowicka po długich naradach wyłoniła następujących laureatów:

Kategoria wiekowa: 3-latki
I miejsce – Jakub Andrusiak; II miejsce – Anna Pawlak; III miejsce – Maciej Grochowski; Wyróżnienie – Lena Wicher

Kategoria wiekowa: 4-latki
I miejsce – Wojciech Kuś;  II miejsce – Mateusz Kurzyp; III miejsce – Apolonia Bylicka; Wyróżnienia – Nikodem Gradowski, Maciej Kretkowski

Kategoria wiekowa: 5-latki
I miejsce – Aniela Pańka; II miejsce – Zuzanna Molenda; III miejsce – Oliwia Wachowska; Wyróżnienia – Witold Marciniak, Kaja Zawadzińska

Kategoria wiekowa: 6-latki
I miejsce – Zuzanna Dorsz; II miejsce – Maria Kulpa; III miejsce – Marika Wiśniewska; Wyróżnienia – Franciszek Skowroński, Łucja Kaczmarek, Bartosz Kurzyp, Hanna Bartkowska

   Fundatorem nagród książkowych był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie. Dziękujemy pani Iwonie Świercz, przedstawicielowi firmy ubezpieczeniowej TUW za zorganizowanie dla dzieci notesów, oraz długopisów, a firmie Logiqa za ufundowanie bidonów i sportowych worków. Serdecznie gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom. Jesteśmy pod wrażeniem waszego zaangażowania i kreatywności. Dziękujemy rodzicom za poświęcony czas i pomoc  dzieciom w tworzeniu tych małych dzieł sztuki. Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych w naszym przedszkolu. Organizatorzy: M. Gawrońska, B. Ogrodowska

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: „Jesień wokół nas” – wyniki konkursu plastycznego dla przedszkolaków

Projekt w świetlicy – kolejna edycja

Utworzono dnia 27.11.2023

   Świetlica szkolna po raz drugi przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Świetliczaki na tropie ... ”. W tym roku szkolnym tematyka projektu dotyczy przysłów. 

Cele projektu: 

  • wychowanie aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą ucznia,
  • uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody; działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju i świata,
  • rozwijanie zdolności manualnych ucznia,
  • zainicjowanie współpracy między placówkami w całej Polsce.

   Mamy nadzieję, że „przygoda” z przysłowiami będzie równie ciekawa i inspirująca jak zeszłoroczne „podróże” po kontynentach. Opiekunowie projektu: Aleksandra Rajkiewicz, Monika Nowakowska, Krzysztof Madajczyk

Opowiedz nam, moja Ojczyzno…

Utworzono dnia 21.11.2023

   11 listopada przypada jedno z najważniejszych polskich świąt – Święto Niepodległości. Nasi przodkowie przelewali krew, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju. Z kolei my, młode pokolenie Polaków, już dziś budujemy przyszłość. Dzień po dniu, godzina po godzinie umacniamy wspaniałość naszego kraju, któremu na imię Polska. I nieważne, czy będziemy głośno się śmiać, czy cicho płakać. Istotne jest to, byśmy współtworzyli rzeczywistość, w której żyjemy. 

   Bądkowska młodzież również odpowiedziała na ten apel. Uczniowie przygotowali spektakularne widowisko, będące kompilacją słowa, muzyki, tańca i światła. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty wokalne, recytatorskie, muzyczne, taneczne i aktorskie. Punktem kulminacyjnym był  „taniec w chmurach” z wykorzystaniem świecących skrzydeł. Widowisko zostało bardzo ciepło przyjęte zarówno przez społeczność szkolną, jak i gminną. (J.K., I.L.-P.)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Opowiedz nam, moja Ojczyzno…

Bal Świętych

Utworzono dnia 21.11.2023

   30 października uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bądkowie wzięli udział w II edycji „Balu Świętych”. Istnie anielskie korowody bawiły się w radosnych pląsach pod okiem animatorek i katechetów. Nie zabrakło dobrej zabawy, konkursów czy niespodzianek. Każdy z uczestników mógł także skosztować anielskiej waty cukrowej.

   Dzięki życzliwości księdza proboszcza parafii Bądkowo, który gościł nas w salce katechetycznej, a dobra zabawę zapewniły nam „Kolorki Animatorki”. Rodzice klas III,  zorganizowali słodki poczęstunek. Stoły pełne smakołyków dopełniły imprezy i sprawiły radość dzieciom. „Każdy święty bywa uśmiechnięty” dlatego najmłodsi w radości mogli zobaczyć świętość bo przecież każdemu w aureolą jest do twarzy. (I.W)

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI - OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNO-SPOŁECZNY „KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI”

Utworzono dnia 21.11.2023

   Miesiąc Świadomości Dysleksji został stworzony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Dysleksji i odbywa się przez cały październik każdego roku. Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji zaczyna się w pierwszy poniedziałek października, a najbliższy po nim czwartek jest Dniem Świadomości Dysleksji. Jest to czas na wspólne podnoszenie świadomości, dzielenie się zasobami z nauczycielami, psychologami i ogółem społeczeństwa, aby zwrócić uwagę na temat dysleksji. Nasza szkoła obchodziła ten miesiąc w ramach OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNO-SPOŁECZNEGO „KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI”.

   Możliwość łatwego czytania i pisania jest czymś, co większość z nas uważa za coś oczywistego. Jest to jednak problem, który w naszym kraju dotyka około 9-10% uczniów, utrudniając życie każdego dnia. Miesiąc Świadomości Dysleksji to idealny czas, aby pomyśleć o tym, o ile trudniejsze jest życie osób z dysleksją niż nasze i spróbować lepiej zrozumieć ich sytuację. Dysleksja rozwojowa to specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym. Spowodowane są zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych, motorycznych i ich integracji, uwarunkowanymi nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Wyróżnić możemy trzy rodzaje dysleksji rozwojowej:

  • DYSLEKSJA – specyficzne trudności w czytaniu;
  • DYSORTOGRAFIA – specyficzne trudności z opanowaniem poprawnej pisowni (w tym błędy ortograficzne);
  • DYSGRAFIA – niski poziom graficzny pisma.

   Wczesne wykrycie dysleksji może zdziałać cuda dla poczucia własnej wartości dziecka, pomagając mu zrozumieć, że nie jest gorsze ani mniej inteligentne niż inne dzieci i że można podjąć kroki w celu zmniejszenia ich problemów w szkole. Często już na poziomie przedszkolnym i wczesnoszkolnym można zauważyć ryzyko wystąpienia dysleksji. Często konieczne jest zdiagnozowanie dziecka w poradni psychologiczno-pedagogicznej i objęcie dziecka odpowiednią terapią w szkole. 
W ramach projektu „Każdy inny - wszyscy równi” przez cały październik prowadzono działania  ukierunkowane na kompensowanie specyficznych trudności w uczeniu się na zajęciach logopedycznych, korekcyjno-kompensacyjnych oraz dydaktyczno-wyrównawczych z języka polskiego. W działania terapeutyczne wprowadzano elementy logorytmiki, bajkoterapii, wykorzystywano specjalistyczne pomoce i programy multimedialne. (Katarzyna Moraczewska-Nowak)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI - OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNO-SPOŁECZNY „KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI”

Mistrzostwa szkoły w biegach przełajowych!

Utworzono dnia 17.11.2023

 

   Dnia 30 października odbyły się mistrzostwa szkoły w biegach przełajowych. Zawody cieszyły się bardzo dużą frekwencją, udział w nich wzięło 107 uczniów z klas 4-8. Oto wyniki w poszczególnych kategoriach:

Dziewczęta klasy 4-6: 1. Lena Piotrowska (6a); 2. Maja Bączkowska (6b); 3. Zuzanna Mendel (5b).

Chłopcy klasy 4-6: 1. Tymon Piński (5a); 2. Mateusz Banasiak (6b); 3. Dominik Rajkiewicz (6b).

Dziewczęta klasy 7-8: 1. Natalia Banasiak (8a); 2. Weronika Nowak (8b); 3. Wiktoria Chlewicka (7b).

Chłopcy klasy 7-8: 1. Wiktor Błaszak (8b); 2. Bartek Bączkowski (8a); 3. Filip Balcerak (7b).

   Trójka najlepszych biegaczy w każdej kategorii została nagrodzona pamiątkowymi medalami. Wszystkim uczniom biorącym udział serdecznie gratulujemy oraz dziękujemy za pokazanie sportowego ducha rywalizacji oraz liczymy na tak liczny udział w następnych akcjach! (S.K.,K.M.)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Mistrzostwa szkoły w biegach przełajowych!