Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

AKTUALNOŚCI, strona 18:

Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole

Utworzono dnia 12.10.2023

   26 września obchodzony jest  Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji w  naszej szkole zorganizowane zostały szkolne obchody tego święta. Miały one  na celu ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz korzyści płynących z nauki języków obcych.

Obchody tego święta były w naszej szkole bardzo „europejskie”. Uczniowie z klas 4-8 wykonali plakaty, które przedstawiały ciekawostki, zwyczaje oraz tradycje poszczególnych krajów europejskich.  Łącznie przygotowano 10 plakatów, które przedstawiały następujące kraje: Wielką Brytanię, Norwegię, Włochy, Czechy, Szwecję, Holandię, Grecję, Hiszpanię, Belgię oraz Chorwację.  Plakaty te zdobiły przez jakiś czas nasze szkolne korytarze. Każda klasa za włożony wysiłek w przygotowanie plakatów otrzymała słodki upominek oraz dyplom. Natomiast młodsi uczniowie z klas 1-3 dowiedzieli się, jak wyglądają flagi poszczególnych krajów europejskich  oraz jak w oryginale brzmi nazwa danego kraju. Chętni reprezentanci  z klas 4-8 mogli również sprawdzić swoją wiedzę o krajach europejskich poprzez wzięcie udziału w szkolnym quizie wiedzy. Trzeba przyznać, że nasi uczniowie nie mogą się powstydzić swojej wiedzy. Dziękujemy:

- w szczególności uczniom, którzy tak fantastycznie i pomysłowo przygotowali się do tej uroczystości, 
- wychowawcom za współpracę,
- Radzie Rodziców za ufundowanie słodkich upominków dla naszych uczniów. (nauczyciele języków obcych)

więcej zdjęć po klknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole

„Chcesz być zdrowy tak jak ryba, jedz owoce i warzywa”

Utworzono dnia 12.10.2023

   Trzylatki i czterolatki z grupy Misie doskonale znają to hasło, starają się zajadać owoce i warzywa każdego dnia, gdyż wiedzą, że to cenne źródło witamin dla organizmu. Realizując tematykę tygodniową przedszkolaki zapoznały się z owocami oraz warzywami, które jesienią zbieramy w sadzie i ogrodzie.  Szóstego października 2023r. na zakończenie tematyki warzywnej podjęły się przygotowania smacznej i zdrowej sałatki jarzynowej.   Dzieci zostały najpierw zapoznane z produktami niezbędnymi do przyrządzenia sałatki, oraz z etapami jej powstawania. Następnie ubrane w fartuszki, z czystymi rączkami i przy wsparciu pań ochoczo  przystąpiły do pracy. Przeciskanie warzyw przez siateczkę okazało się zadaniem na miarę ich małych rączek. Następnie przyszedł czas na doprawianie, w czym pomogła nam nasza niezastąpiona, przedszkolna kucharka – pani Anna Jóźwiak. Po skończonej pracy przyszedł czas na degustację.

   Sałatkę przyrządzono w takiej ilości, że dzieci dumne ze swej pracy mogły również zanieść ją rodzicom do zasmakowania w domu. Przygotowywanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji, podczas jej robienia maluchy nauczyły się, że gotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny. Przedszkolaki miały możliwość zjedzenia smacznego, zrobionego samodzielnie, drugiego śniadanka.(B.O.)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: „Chcesz być zdrowy tak jak ryba, jedz owoce i warzywa”

„KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI”

Utworzono dnia 11.10.2023

   W dniach od 20 do 26września obchodzony jest Tydzień Świadomości ADHD. To czas, kiedy warto pochylić się nad tym zaburzeniem i dowiedzieć się więcej o tym, z czym zmagają i jak można wspierać w codziennym życiu osoby z ADHD. Nasza szkoła brała w nim udział w ramach II EDYCJI OGOLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNO-SPOŁECZNEGO „KAŻDY INNY-WSZYSCY RÓWNI”.

ADHD [Attention Deficyt Hyperactivity Disorder], czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej i zaburzenia koncentracji uwagi. Cierpi na niego około 3-5 proc. dzieci w wieku szkolnym. O wiele częściej dotyczy to chłopców niż dziewcząt. Istota choroby tkwi prawdopodobnie w zaburzeniach regulacji przekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym. Przyczyny zaburzeń regulacji mogą być bardzo różne - predyspozycje genetyczne, urazy i infekcje przed i okołoporodowe. ADHD objawia się nadmierną, niekontrolowaną przez dziecko ruchliwością, trudnościami w skupieniu i utrzymaniu uwagi, krótkotrwałą, rozproszoną pamięcią, trudnościami w kontroli impulsów. Ryzyko wystąpienia zespołu ADHD wzrasta, gdy jedno z rodziców miało lub ma to zaburzenie. Przypuszcza się, że u osób z ADHD istnieje zaburzona równowaga pomiędzy dwoma podstawowymi przekaźnikami: dopaminą i noradrenaliną. Są to substancje, które w mózgu przesyłają określone impulsy do komórek nerwowych i albo pobudzają je do pracy, albo spowalniają. Jeśli ta równowaga jest zachwiana, to dziecko np. siedząc w szkole, nie może skupić się na głosie nauczyciela , bo jako równie ważne traktuje inne odgłosy-np. przejeżdżający za oknem samochód.
Dziecko z ADHD nie jest dzieckiem upośledzonym umysłowo, chorym psychicznie, nie jest też ani złe, ani źle wychowane. Kary, uwagi, etykietowanie dziecka jako,, łobuza’,’ ,,nieuka’’ są zupełnie nieskuteczne i prowadzą do pojawienia się wtórnych do choroby podstawowej ADHD zaburzeń zachowania, emocji i nastroju, a w konsekwencji nawet do depresji, prób samobójczych.
Dziecko nadpobudliwe zwykle bardzo dotkliwie przeżywa szkolne niepowodzenia. Zdaje sobie sprawę z własnych problemów, ale nie jest w stanie uporać się z nimi samo. ( M. Szopa, A. Rajkiewicz, A. Danielewska.)

Akcja „Sprzątanie świata – Polska”

Utworzono dnia 05.10.2023

   Uczniowie klas młodszych wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata – Polska” – ogólnopolskim działaniu na rzecz poszanowania środowiska. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Nasi uczniowie podjęli wyzwanie i sprzątali okoliczne tereny. Zaopatrzeni w rękawiczki i worki na śmieci, z dużym zaangażowaniem zabrali się do działania. Zbierali odpady wokół szkoły, w parku, na placach zabaw i okolicznych terenach. Przystąpienie do akcji miało na celu promowanie nieśmiecenia oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na przyrodę. Była to wspólna lekcja poszanowania środowiska. 

   Zamierzamy przystąpić do kolejnej edycji w następnym roku szkolnym. Liczymy na rozszerzenie akcji i wspólne działanie dla dobra środowiska naturalnego. (M.S.; M.S.)

więcej zdjęć po klinięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Akcja „Sprzątanie świata – Polska”

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Utworzono dnia 05.10.2023

   20 września dzieci z przedszkola i oddziałów przedszkolnych obchodziły Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia życzeń przez Panią wicedyrektor Aleksandrę Szkudlarek, a następnie wraz z  animatorami zaproszono dzieci do wspólnej zabawy .Radość,  śmiech i głośny doping  dzieci świadczyły o wspaniałej zabawie.

   Dzieci otrzymały również upominki w postaci identyfikatora z logo szkoły, ufundowane przez Zespół Szkolno-Przedszkolny. Dzień Przedszkolaka dostarczył dzieciom wielu pozytywnych wrażeń, stał się okazją do propagowania miłej atmosfery w przedszkolu oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem.(J.D)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI

Utworzono dnia 05.10.2023

„Muzyka daje duszę wszechświatowi, 
skrzydła umysłowi, 
lot wyobraźni, a wszystkiemu życie”.
 
 Platon

   W naszej szkole dnia 2 października uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki. W tym dniu podczas przerw, na korytarzu  rozbrzmiewała muzyka najsłynniejszych kompozytorów m.in. F. Chopina, Vivaldiego, Mozarta, Beethovena i Straussa. Uczniowie w czasie słuchania utworów mieli możliwość upajać się ich melodyjnością,  jednocześnie oglądając plakaty wykonane przez uczniów klas 4-8 z których powstała wspaniała galeria. 

   Muzyka to również ruch, dlatego nie zabrakło zabaw aktywizujących. Cała społeczność szkolna zatańczyła „Belgijkę”, „Taniec kowbojski” i „Macarenę”. Mam nadzieję, że ten wyjątkowy przepełniony muzyką dzień zaraził uczniów pasją do muzyki.  I L.-P.

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI

Diecezjalna Pielgrzymka Młodzieży

Utworzono dnia 05.10.2023

   27.09.2023 r. uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Bądkowa wraz z kierownikiem wycieczki, panią Anną Pawłowską, i opiekunkami, paniami Izabelą Wolińską, Agnieszką Danielewską, uczesticzyli w Diecezjalnej Pielgrzymce Młodzieży VIII Klas Szkół Podstawowych do Lichenia. Wszyscy brali czynny udział w ewangelizacji prowadzonej przez ks. Jakuba Bartczaka oraz zespół Maksymalni. Eucharystii w bazylice przewodniczył Ks Bp Krzysztof Wętkowski (homilia: ks. Jakub Bartczak). Po uroczystej Mszy Świętej uczniowie i nauczyciele poszli na wspólną agapę. (Anna Pawłowska)

Agapa – w czasach pierwszych chrześcijan był to wspólny posiłek, braterska uczta, która pierwotnie była połączona z Eucharystią. Ze względów pietystycznych z czasem nabyła samodzielnego charakteru. Obecnie jest to przeważnie spotkanie towarzyskie bądź uczta po wspólnej mszy świętej, służące umocnieniu więzi pomiędzy członkami wspólnoty wiernych. Pochodzi od słowa agape, oznaczającego miłość (między braćmi), oraz nazwy wspólnego posiłku, spożywanego przez członków gminy.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Utworzono dnia 02.10.2023

   W dniu 25 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bądkowie przeprowadzono wybory do Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięło udział 142 uczniów. Największą liczbę głosów zdobył uczeń klasy 8a Miłosz Możdżeń - 79 głosów, drugi wynik uzyskała Maja Reszyc z klasy 7b, natomiast na trzecim miejscu znalazła się Julia Pietrzak z klasy 8a. Nowym przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego serdecznie gratulujemy i czekamy z niecierpliwością na realizację postulatów wyborczych. Jednocześnie zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do dzielenia się pomysłami oraz pracę na rzecz naszej szkolnej społeczności. (P.P.)

Wizyta Policji

Utworzono dnia 02.10.2023

   13 września 2023r. przedszkole, oddziały przedszkolne oraz klasy 1 - 3 odwiedziły panie policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Aleksandrowie Kujawskim. W krótkiej pogadance  przybliżyły dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz przypomniały numery alarmowe. Dzieci otrzymały wskazówki jak przechodzić przez ulicę, jak zachować się sytuacji spotkania osoby obcej oraz ataku groźnego psa. Przedszkolaki oraz uczniowie chętnie ćwiczyły prawidłowe poruszanie się po jezdni. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy policjanta. Dzieci  dzieliły  się także swoimi doświadczeniami, pokazały,  że są odpowiedzialne i wiedzą, jak należy się zachowywać na drodze i w najbliższym otoczeniu.

   Dziękujemy Paniom policjantkom za wspaniałe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta. (E.Ż.)

Więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Wizyta Policji

Religia jest ważna! Religia jest fajna!

Utworzono dnia 29.09.2023

   20 września 2023r na terenie naszej szkoły odbyła się gra pt. „Religia jest fajna”. Proponowana gra miała na celu pokazanie uczniom, że ważne treści katechezy mogą być przekazywane w atrakcyjny sposób. Oczywiście sama rozgrywka jest też okazją do nauki i dobrej zabawy. Uczniowie musieli znaleźć ukryty QR kod, który był biletem wstępu do gry.  Podpowiedzią była zagadka, która wskazywała miejsce kodu.

   Uczniowie z wielkim zainteresowaniem zmagali się z kolejnymi hasłami.  Była to tez okazja do współpracy i zawężaniu więzi klasowych. (I.W.)