AKTUALNOŚCI, strona 2:
MISTRZOWIE TABLICZKI MNOŻENIA NA „HERBATCE” Z DYREKTOREM
30 października 2023 r. odbyło się cykliczne spotkanie – „herbatka” z Dyrektorem szkoły, w której brali udział Mistrzowie Tabliczki Mnożenia klas młodszych. Uczniowie ci zostali wybrani z poszczególnych klas rozwiązując matematyczny quiz, dotyczący tabliczki mnożenia. Była to świetna okazja do nadrobienia „tabliczkowych zaległości” oraz przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny sposób. Tytuł Klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia otrzymali następujący uczniowie:
klasa 2a – Mikołaj Dąbek;
klasa 2b – Nina Tuszyńska;
klasa 3a – Wiktoria Bajerska;
klasa 3b – Piotr Szczęsny.
Warto przypomnieć, że w tym roku XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia przypada dopiero 17 listopada. W ubiegłych latach ten dzień był obchodzony w pierwszy piątek października. Obchody tej akcji – to propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Rozmowa z Panem Dyrektorem przebiegła w miłej atmosferze. Uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki. Wyróżnienie uczniów to zapewne powód do dumy, ale i motywacja do poszerzania swojej matematycznej wiedzy. Klasowym Mistrzom Tabliczki Mnożenia serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! (A.S., K.G., D.W., M.S.)
„Znajdź Świętego”
30 października odbyła się w naszej szkole II edycja gry w wykorzystaniem QR kodów „Znajdź Świętego” skierowana dla klas 4-8. Kody ukryte w zakamarkach szkoły skrywały 21 świętych. Zadaniem uczniów było znalezienie wszystkich świętych. Gra miała za zadanie przybliżać świętych i błogosławionych oraz była formą aktywnej przerwy. Celem gry, oprócz przybliżenia treści katechetycznych, było pokazanie pozytywnego wykorzystania nowych technologii. (I.W)
Książka czeka!
O tym, że książka nie jest najlepszą przyjaciółką statystycznego Polaka, mówi się nie od dziś. Najnowsze badania pokazują jednak, że nie jest z nami aż tak źle, a ogromny wpływ na czytelnictwo ma nasze otoczenie. Duże znaczenie ma zarówno inwencja rodziców, jak i nauczycieli. To dorośli mogą pokazać młodym ludziom, że czytanie jest ciekawe, podsuwając nietuzinkowe lektury.
Czytanie to jeden z najpiękniejszych darów, jaki możemy przekazać dziecku. Zwłaszcza wspólna lektura zbliża, pomaga budować więź, zaspokaja potrzeby emocjonalne, rozwija język i wyobraźnię, poprawia koncentrację uczy empatii, myślenia i rozwiązywania problemów.
W naszej szkole preferujemy czytanie dla przyjemności. We wrześniu i październiku kilka klas mogło cieszyć się wspólną lekturą. Uczniowie podczas wybranych lekcji czytali dla przyjemności książki, które sami przynieśli lub wybrali z klasowej biblioteczki. Wielu kontynuowało czytanie w domu. Powtórka już wkrótce! (JK)
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…
Listopad to miesiąc zadumy i przemijania. To czas pamięci o zmarłych. Jeszcze w okresie przedchrześcijańskim kontakt ze zmarłymi był niezwykle ważną częścią obrzędowości słowiańskiej. Obchodzono wówczas dziady, czyli słowiańskie święto zmarłych obchodzone w nocy z 31 października na 1 listopada. Odprawiano obrzędy, których celem było nawiązanie kontaktu z duszami zmarłych oraz zyskanie ich przychylności.
Klasy 7 poznały specyfikę tego obrzędu podczas wspólnego czytania dramatu Adama Mickiewicza o tym samym tytule. Nie zabrakło zaciemnionej „kaplicy”, świec, „kądzieli” i poczęstunku dla duchów. Może duchy się nie pojawiły, ale cmentarna atmosfera tak (m.in. dzięki klimatycznej muzyce i specyficznej mieszance zapachów). (JK)
więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej
czytaj dalej na temat: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…Lekcje wokół świętości
Wraz z uroczystością Wszystkich Świętych poznawaliśmy rożne drogi świętości. Jedną z nich pokazał nam Carlo Acutis, patron internetu. Jego osoba jest przykładem jak pozytywnie korzystania z dobrodziejstw cyfryzacji. Fenomen jego świętości polegał na jednym słowie „chcieć”. Codziennie chodził na Eucharystie, codziennie odmawiał różaniec, pomagał ubogim dlatego, tylko z jednego powodu – bo chciał.
Inną z dróg pokazuje nam Jan Paweł II - człowiek ducha i człowiek czynu. Kochał czynnie spędzać czas, a jazdę na nartach uprawiał nawet będąc papieżem. Przez czynny wypoczynek i zachwyt otaczającym światem oraz ludźmi uczył nas chwalić Boga. Odbył liczne pielgrzymki zagraniczne, było ich 104, odwiedzając 130 krajów i ok 900 miejscowości niosąc ludziom nadzieje i pokój.
Uczniowie klas czwartych zagłębiali się w biografie wymieniowych świętych i przedstawiały w formie plakatu. Każda z grup miała za zadanie wykonać jedną część plakatu. Uczestnicy zajęć wykazali się dużym zaangażowaniem i współpracą a owoc ich pracy mogli podziwiać uczniowie innych klas. Forma tej pracy oprócz elementu edukacyjnego miała również element integracyjny grupy oraz uczyła współpracy. (I.W)
Z okazji obchodów Dnia Kundelka
„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą.
Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę."
Z okazji obchodów Dnia Kundelka nasze przedszkolaki i klasy 1-3 mogły spotkać się z Panią inspektor z Fundacji Mondo Cane we Włocławku, oraz wolontariuszką Panią Natalią. Główną atrakcją był nasz cudowny przyjaciel Lolek, który co roku nas odwiedza i śliczne dwa koty uratowane z interwencji. Dzieci mogły posłuchać jak wygląda praca wolontariusza, zobaczyć uratowane zwierzę Jednak nie dla wszystkich zwierząt los był łaskawy, ale próba ratowania żywej istoty jest nieoceniona. Spotkanie było okazją do przekazania karmy dla potrzebujących zwierząt, zbieranej w ramach projektu edukacyjnego „Bliżej Pieska" Serdecznie dziękujemy każdemu z osobna za dobro płynące z podarowanej puszki i karmy.
Zbiórka trwa do końca grudnia. Dziękujemy wszystkim, którzy włączają się w naszą przedszkolną i szkolną akcję! JESTEŚCIE WIELKIEGO SERCA! (K.G, A.S, A.P, M.Sz, M.N, O.W)
więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej
czytaj dalej na temat: Z okazji obchodów Dnia KundelkaPOWSTAŃ I POKAŻ, ŻE PAMIĘTASZ
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
Również nasza szkoła co roku włącza się w tę akcję. W tym roku, oprócz wysłania elektronicznych kartek z podziękowaniami i pozdrowieniami dla bohaterów Powstania, został zorganizowany apel, w którym uczniowie zostali zapoznani z krótkim rysem historycznym Powstania Warszawskiego. Zostały do tego wykorzystane wiersze i utwory muzyczne takie jak : „Pałacyk Michla”, „Sanitariuszka Małgorzatka” oraz „Hej chłopcy bagnet na broń”. Dzieci przebrane były w stroje wojskowe, aby jeszcze bardziej oddać charakter uroczystości. (J. Kwiatkowska, I. L-Paliwoda)
więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej
czytaj dalej na temat: POWSTAŃ I POKAŻ, ŻE PAMIĘTASZŚlubowanie uczniów klas pierwszych
Ślubowanie to szczególna chwila w życiu pierwszoklasistów. Dla uczniów to pierwszy krok na drodze edukacji, a dla rodziców i bliskich – to czas dumy i radości. 13 października 2023r w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej naszej szkoły, najmłodsi uczniowie stanęli przed społecznością szkolną, aby złożyć swoje pierwsze uroczyste obietnice.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: ksiądz kanonik Antoni Tabak, ksiądz Dawid Drapała, wójt gminy Bądkowo Ryszard Stępkowski, wiceprzewodniczący rady gminy Bądkowo Piotr Kobusiński, przewodnicząca komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Pomocy Społecznej Agnieszka Sobiecka-Podlewska. Wszystkich zebranych przywitał dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bądkowie p. Janusz Graczyk.
Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej w pięknie przygotowanej pod okiem wychowawczyń p. Anny Bury i p. Lidii Bujanowskiej części artystycznej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Uroczystość była pełna wzruszeń, a oczy pierwszoklasistów promieniowały determinacją i nadzieją na przyszłość. Nauczyciele i rodzice byli z dumni i wzruszeni świadomością, że stoją na starcie tej fascynującej przygody razem z dziećmi.
Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. To symboliczny moment, w którym obiecują rozpoczęcie swojej edukacyjnej podróży, poznawanie nowych rzeczy i rozwijanie swoich umiejętności. Aktu pasowania dokonał pan dyrektor. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bądkowie. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. (L.B , A.B)
więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej
czytaj dalej na temat: Ślubowanie uczniów klas pierwszych„Szkoła dawniej i dziś”
Uczniowie z klasy 2a wzięli udział w lekcji pt: „Szkoła dawniej i dziś”. Dzieci przeniosły się w czasie do lat powojennych, w których szkoła wyglądała zupełnie inaczej. Zobaczyły jak urządzone i w co wyposażone były sale lekcyjne, jakimi metodami pracowano, jaką rolę pełnił nauczyciel oraz jak wyglądały przybory szkolne. W ubiegłym roku szkolnym na wycieczce do Kłóbki uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach praktycznych - doświadczyli prawdziwej lekcji kaligrafii (pisali stalówką i atramentem), klękali na grochu, usiedli w „oślej ławce”. Szkoła w przeciągu wielu lat bardzo się zmieniła, w czasie późnego PRL-uczniowi mieli obowiązek noszenia mundurków. Dodatkowo do mundurka przyszyta była tarcza z nazwą i numerem szkoły. Dziś istnieje dowolność w ubiorze. Tradycja biało-granatowych strojów obecnie widoczna jest jedynie podczas uroczystości szkolnych. Dawniej nauczyciele posługiwali się wyłącznie podręcznikami, słownikami i encyklopediami. Do nauki liczenia służyły „patyczki” lub liczydło oraz duże, drewniane liczydło.
Dziś uczniowie korzystają z sal gimnastycznych i komputerowych. Nauczyciele mogą posługiwać się wiadomościami z Internetu, a lekcje urozmaicane są filmami czy ćwiczeniami wykonywanymi na tablicach interaktywnych. Dopełnieniem zajęć był udział uczniów w debacie, podczas której dzieci wypowiadały się na temat wyboru przez siebie starej lub nowej szkoły, podając rzeczowe argumenty i zachowując zasady dobrej dyskusji. Na koniec lekcji dzieci metodą „burzy mózgów" starały się opisać szkołę przyszłości oraz poznały pięć najciekawszych szkół na świecie .Dzieci aktywnie brały udział w lekcji, zajęcia bardzo im się podobały. (Katarzyna Gaza, Agnieszka Stangreciak)
XVIII Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie
Uczniowie klas 5 wzięli udział w ,,XVIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiadzie Wiedzy o św. Maksymilianie'', której opiekunem jest pani Anna Pawłowska. Uczniowie wykonali pracę plastyczną na temat ,,Dom wczesnego dzieciństwa św. Maksymiliana''. Komisja szkolna w składzie: Anna Pawłowska, pani Aleksandra Szkudlarek, pani Izabela Wolińska zakwalifikowały do etapu ogólnopolskiego prace Piotra Danielewskiwgo, Szymona Grącikowskiego, Agaty Kumor. Życzymy wygranej w etapie ogólnopolskim. (A.P.)