AKTUALNOŚCI, strona 2:
Konkursy przedmiotowe
Miesiąc październik owocował w liczne konkursy przedmiotowe pod patronatem Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Miło nam poinformować, że do etapu rejonowego przeszło 4 uczniów: Kacper Wachowski i Radek Kwiatkowski z klasy 6a, oraz Jan Stangreciak z klasy 6b, którzy z historii otrzymali minimum 80% wymaganych punktów. Dominik Rajkiewicz z klasy 7b będzie reprezentował szkołę z języka niemieckiego. Konkursy te dają uczniom pierwszeństwo w wyborze szkoły średniej, więc bardzo mocno trzymamy za nich kciuki i czekamy na kolejne sukcesy na etapie rejonowym. (B.Wyborska i J.Drążek)
Przemoc, agresja w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje
12 listopada odbyło się spotkanie z panią st. asp. Martą Białkowską-Błachowicz z Komendy Powiatowej Policji w Aleksandrowie Kujawskim, w którym uczestniczyli uczniowie klasy 6a i 6b. Podczas pogadanki poruszony został temat konsekwencji prawnych popełnianych czynów, szczególnie w przypadku niebezpiecznych zachowań tj. bójki, pobicia, wulgaryzmów, hejtu.
Pani Marta wytłumaczyła uczniom, czym jest agresja fizyczna i psychiczna. Uczniowie dowiedzieli się, jak powinni postępować, gdy są świadkami bójki. Wielokrotnie w trakcie spotkania pani policjantka zwróciła uwagę na zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty, jakie możemy spotkać w Internecie. Pani Marta poinformowała uczniów, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego.
Mamy nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do kształtowanie prawidłowych postaw społecznych i promowania bezpiecznych zachowań.(A.F.)
Jestem bezpieczny na drodze
Po zmroku, przy słabym oświetleniu, deszczu czy mgle, widoczność na drodze może być ograniczona. W takich warunkach kierowcy mogą mięć trudność z dostrzeżeniem pieszych. Zwykły brelok odblaskowy do plecaka może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo na drodze.
12 listopada w klasach 1-3 odbyło się spotkanie z panią st. asp. Martą Białkowską-Błachowicz z Komendy Powiatowej Policji w Aleksandrowie Kujawskim, która wręczyła uczniom odblaskowe breloki.
Doskonale wiemy, że bycie bezpiecznym to nie tylko odblaski, ale także znajomość przepisów i zasad bezpieczeństwa dlatego spotkanie zakończyło się przypomnieniem najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi za zakupienie odblaskowych breloków dla klas pierwszych. (A.F.)
Projekty edukacyjne grupy Motylki
Dzieci z grupy Motylki biorą udział w ogólnopolskich projektach edukacyjnych: „Gramy Zmysłami” oraz „Sztuka Emocji”, które potrwają od października do maja. Pierwszy miesiąc i pierwsze wyzwania za nami.
Celem projektu „Gramy Zmysłami” jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci, tworzenie przez nauczycieli odpowiednich warunków do poznawania świata wieloma zmysłami oraz budowania wiedzy na temat integracji sensorycznej. Polega na wykonaniu zadania zgodnie z tematyką miesiąca przewidzianą w harmonogramie projektu. W październiku był to „Obraz sensoryczny”, który Motylki wykonały z użyciem darów jesieni. Indywidualnie lub w parach ułożyły kompozycje na specjalnych, dopasowanych do siebie tackach, które po złączeniu utworzyły większą całość. Dzięki temu motylkowy obraz sensoryczny mógł przybrać wiele niepowtarzalnych postaci.
Drugi projekt „Sztuka Emocji”, polega natomiast na uczestnictwie dzieci w szeregu zajęć skoncentrowanych na temacie miesiąca związanym z wybranymi emocjami. W październiku była to ciekawość, którą wzbudzaliśmy i zaspokajaliśmy na różne sposoby. Rozwiązywaliśmy jesienne zagadki, odgadywaliśmy przedmioty za pomocą dotyku, podglądaliśmy obrazki przez dziurki, obserwowaliśmy dalekie widoki przez lornetkę. Dziełem sztuki, którego wykonanie jest obowiązkowym punktem każdego miesiąca projektu, była wspólnie skomponowana instalacja z warzyw i owoców, które najpierw rozpoznawaliśmy bez udziału wzroku.
Wszystkie zajęcia w ramach projektów spełniły założone cele – wzbudziły ciekawość i mnóstwo pozytywnych emocji. (A.Ł.)
więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej
czytaj dalej na temat: Projekty edukacyjne grupy Motylki„KOSMICZNE PRZYGODY PRZEDSZKOLAKÓW”
Nasze przedszkole przystąpiło do programu „Kto Ty jesteś? – Polak mały” w całości sfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W związku z tym w dniu 29 października 2024r. dzieci z oddziałów przedszkolnych odbyły bezpłatne warsztaty, które prowadził pracownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu Pan Sebastian Soberski. Spotkanie zostało zaplanowane dla naszego przedszkola przez Centrum Edukacji i Innowacji Pedagogicznej w Toruniu, z którym wspólnie realizujemy program. Tematem pierwszych warsztatów były „Kosmiczne przygody przedszkolaków”.
Pan Sebastian oraz mała Urania – bohaterka filmów edukacyjnych, wprowadzili nas w tajemniczy świat kosmosu. Dzieci miały okazję zobaczyć prawdziwy teleskop, pogłębić swoją wiedzę o planetach, słońcu, czarnych dziurach czy rakietach. Ciekawe zdjęcia oraz efekty dźwiękowe sprawiły, że nasze przedszkolaki z zachwytem oglądały filmy edukacyjne z małą Uranią w roli głównej. Poza tym zadawały liczne pytania i chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. To spotkanie było doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni i ciekawości dzieci. Nie możemy doczekać się kolejnych warsztatów, które zaplanowane są w listopadzie. Tematem przewodnim pozostaje nadal astronomia. (A. Sz.)
więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej
czytaj dalej na temat: „KOSMICZNE PRZYGODY PRZEDSZKOLAKÓW”MISTRZOSTWA SZKOŁY W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH
Dnia 20 września odbyły się mistrzostwa szkoły w indywidualnych biegach przełajowych. W rywalizacji udział wzięli uczniowie klas 1-8. W zawodach uczestniczyło 150 dzieci podzielonych na poszczególne kategorie wiekowe oraz długość trasy: klasy 1 (100 m.), klasy 2 (100m,), klasy 3 (100m.), klasy 4-6 dziewczęta (800m.), klasy 4-6 chłopcy (800m.), klasy 7-8 dziewczęta (1000m.), klasy 7-8 chłopcy (1200m.). Oto najlepsi biegacze w poszczególnych grupach wiekowych:
Klasy 1:
1. Franek Skowroński (1b)
2. Julka Szuflewska (1a)
3. Nikodem Kowalski (1b)
Klasy 2:
1. Wojtek Pacholski (2b)
2. Kacper Kretkowski (2a)
3. Wojtek Andrusiak (2b)
Klasy 3:
1. Maciek Kurdupski (3b)
2. Igor Klimczewski (3b)
3. Aleksander Kulpa (3b)
Klasy 4-6 dziewczęta:
1. Lena Kamińska (6a)
2. Zuzanna Mendel (6b)
3. Julia Szczęsna (4a)
Klasy 4-6 chłopcy:
1. Przemek Biernacki (4a)
2. Fabian Stróżański (6a)
3. Oliwier Tejman (5b)
Klasy 7-8 dziewczęta:
1. Maja Bączkowska (7b)
2. Aleksandra Lasota (8b)
3. Ewa Mietlicka (7b)
Klasy 7-8 chłopcy:
1. Marcin Dalasiński (8a)
2. Filip Balcerak (8b)
3. Adam Piotrowski (8b)
Pierwsze 3 osoby w poszczególnych kategoriach zostały nagrodzone pamiątkowymi medalami. Zachęcamy do obejrzenia galerii z zawodów. Dziękujemy za udostępnienie stadionu na czas rozgrywania biegów Panu Romualdowi Murawskiemu, prezesowi klubu Piast Bądkowo. Wszystkim zwycięzcom, medalistom oraz uczestnikom gratulujemy osiągniętych wyników, woli walki oraz ducha sportowej rywalizacji. Jesteśmy z Was dumni! Raz jeszcze gratulacje!!! (K.M.; S.K.)
więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej
czytaj dalej na temat: MISTRZOSTWA SZKOŁY W BIEGACH PRZEŁAJOWYCHMiędzynarodowy Dzień Muzyki
W październiku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki. W naszej szkole był on podzielony na dwie części. Pierwsza przygotowana dla przedszkola i klas 1-3, druga dla klas 4-8. Z tej okazji dla klas młodszych zostało przygotowane muzyczne widowisko podczas którego młodsi uczniowie mogli podziwiać śpiew, taniec oraz grę na instrumentach. Klasy starsze natomiast wzięły udział w szkolnym karaoke oraz turnieju tańca.
Dzielenie się swoim wokalnym i tanecznymi talentem sprawiło uczniom dużo radości. Każda klasa na czele ze swoimi przedstawicielami zaprezentowała przygotowany przez siebie utwór muzyczny. Poziom prezentowanych utworów był niezwykle wysoki. Wyniki prezentują się następująco:
I miejsca – klasy 4b i 5b
II miejsce – klasa 7b
III miejsce – klasa 4a
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nagrodami specjalnymi były kolejno Talony: I miejsce 3 dni bez prac klasowych, kartkówek i pytania; II miejsce 2 dni bez prac klasowych, kartkówek i pytania; oraz III miejsce 1 dzień bez prac klasowych, kartkówek i pytania. Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie gratulujemy! (I L-P)
więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej
czytaj dalej na temat: Międzynarodowy Dzień Muzyki„Wanted saint” czyli znajdź świętego
Dnia 31 października w naszej szkole odbyła się gra „Wanted saint” czyli znajdź świętego. Uczestnicy mieli za zadanie odnalezienie świętych i błogosławionych ukrytych w różnych zakamarkach budynku. Każda osoba, która odnalazła danego świętego, musiała wpisać jego motto świętego.
Na końcu zabawy na uczestników czekała mała niespodzianka – każdy otrzymał drobny upominek za aktywność i zaangażowanie. Gra okazała się wspaniałą okazją do nauki i zabawy, a także do odkrywania wartości i życia świętych. Oto najlepsi detektywi. (IW)
Spotkanie z rodzicami
W dniach 19, 20 listopada 2024r. (wtorek, środa) zapraszamy rodziców na spotkania z wychowawcami klas. Spotkania będą odbywały się według umieszczonego poniżej harmonogramu.
Uwaga!
Zmiany w harmonogramie spowodowane zorganizowaniem spotkania dla rodziców klas 4-8
oraz Przedszkola i Oddziałów przedszkolnych z prof. dr hab. Mariuszem Z. Jędrzejko
Dzień Dyni u „Żabek”
30 października podejmując kolejne wyzwanie projektowe w grupie Żabek został zorganizowany „Dzień Dyni”. Wszystkie przedszkolaki przyniosły tego dnia ze sobą do przedszkola dynie oraz świeczki LED. Dzień rozpoczęliśmy od zabaw ruchowych przy akompaniamencie muzyki, obejrzeliśmy film edukacyjny, a następnie zabraliśmy się za wydrążanie naszych dyń, które pod koniec dnia przeobraziły się w piękne jesienne lampiony. Przedszkolaki pracowały w parach kolorując obrazki, oraz rzucały kostką losując oczy, nos i usta dyni, ćwiczyły przy tym percepcję wzrokową i umiejętności matematyczne. Następnie zamieniliśmy się w małych inżynierów tworząc mosty z klocków wafli, sprawdzaliśmy, który jest w stanie utrzymać dynie. Dzieci zadawały liczne pytania i testowały swoje konstrukcje.
W dalszej kolejności przeszliśmy do zabaw sensorycznych i wykorzystaliśmy tzw. „dyniolinę” czyli plastyczną masę powstałą na bazie ugotowanej dyni zmieszanej z mąką ziemniaczaną. Dyniolina przepięknie pachnie, jest miła w dotyku i świetnie się z nią pracuje. Na początku przedszkolaki ulepiły poznawaną w tym tygodniu literkę d jak dynia, a później zabrały się za tworzenie różnych form i wykrawanie rozmaitych kształtów. Po ciężkiej pracy dzieci miały czas na przekąskę czyli dyniowe babeczki, które smakowały wszystkim wyśmienicie. Uwieńczeniem pracy w tym dniu było przyklejenie kolejnej odznaki na naszej projektowej Mapie Misji. Cel główny czyli zdobywanie informacji o dyniach, rozwijanie sprawności manualnej i kreatywności został osiągnięty. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc i zaangażowanie w przygotowaniach do dnia pełnego wrażeń. (B.O)
więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej
czytaj dalej na temat: Dzień Dyni u „Żabek”