AKTUALNOŚCI, strona 3:
Adwent- czas oczekiwania...
Na lekcji religii w klasach 4 i 5 rozmawialiśmy o Adwencie, który rozpoczyna się cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Adwent to czas przygotowania do świąt i oczekiwania na narodziny Jezusa. Jest to czas refleksji, modlitwy, ale również radosnego oczekiwania. W tym okresie wierni przygotowują się duchowo do obchodów świąt Bożego Narodzenia.
Podczas lekcji dzieci brały udział w teście na uwagę, który miał na celu sprawdzenie, pojęć związanych z adwentem oraz czy potrafią słuchać się nawzajem. Każde dziecko miało do wykonania różne polecenia, które wymagały koncentracji oraz współpracy z innymi. Dzieci miały także zwrócić szczególną uwagę na szczegóły, aby prawidłowo rozwiązać zadania. Zwróciliśmy również uwagę na to, że Adwent to także czas, kiedy powinniśmy starać się być bardziej uważni i otwarci na innych ludzi. (IW)
OGÓLNOPOLSKI FINAŁ KAMPANII „DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY”
19 listopada, w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, nasza szkoła rozświetliła się na czerwono jako symbol finału kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”, w której mieliśmy przyjemność wziąć udział. W ramach tej akcji nasi uczniowie uczestniczyli w szeregu lekcji on-line organizowanych przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
Klasy 1-3 wzięły udział w lekcji, pt. „Sieciakowa lekcja: Internet Mocy bez Przemocy!” Klasy 6 uczestniczyły w lekcji „Przemoc? Dowiedz się, jak reagować i jak telefon zaufania może Ci pomóc”. W klasach 7 odbyły się lekcje „Czy dziękować za propsy i za hejty? Lekcja o cyberprzemocy” oraz „DOPAMINA - jak budować dobre relacje rówieśnicze, a stawiać granice w tych toksycznych”. Klasy 8 natomiast uczestniczyły w lekcji, pt. „Kryzys - co robić, gdy myślisz, że nie ma wyjścia?”. Udostępniliśmy również lekcje on-line organizowaną przez fundacje dla rodziców i opiekunów „Przemoc rówieśnicza (online i offline): Jak rozmawiać, rozpoznawać i skutecznie reagować?”
Wierzymy, że edukacja i rozmowa to klucz do wychowania młodych ludzi w duchu wzajemnego szacunku i empatii. Naszym celem jest wspólne tworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której każde dziecko może się rozwijać w atmosferze miłości i wsparcia. (A.Sz.)
Podziękowanie
„Grzeczność nic nie kosztuje, a wygrywa wszystko” Ralph Waldo Emerson
Wierzymy, że każdy z nas wie, jak ważna jest umiejętność odpowiedniego zachowania się w poszczególnych sytuacjach. Chcąc utrwalić umiejętności dobrego zachowania od 25 do 29 listopada, odbywał się w naszej szkole „ Tydzień dobrych manier”. Podczas tego tygodnia przedszkolaki, uczniowie z oddziałów przedszkolnych i klas 1-3 przypominali sobie jak być kulturalnym w różnych sytuacjach. Aktywności było bardzo dużo, uczniowie uczyli się jak:
- prawidłowo nakryć do stołu i jak kulturalnie spożywać posiłki,
- uczestniczyli w apelach, podczas których Pani wicedyrektor Aleksandra Szkudlarek przypominała, czym jest dobre wychowanie,
- tworzyli kodeks kulturalnego ucznia, dzięki któremu wybiorą najbardziej kulturalną osobę w swojej klasie,
- stworzyli skrzydła mocy składające się z miłych słów i komplementów,
- brali udział w „Dniu elegancji”
Miejmy nadzieję, że dzięki wychowawczym działaniom zasady dobrego zachowania zostaną z nami na dłużej. Nie byłoby tych wszystkich działań, gdyby nie zaangażowanie wielu osób. Serdeczne podziękowania dla Pani Estery Żywicy, Pani Katarzyny Moraczewskiej-Nowak, Pani Aleksandry Szkudlarek, Pani Moniki Szopy oraz dla wychowawców i uczniów za wzięcie udziału w akcji.(A.F.) Razem możemy więcej!!!
więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej
czytaj dalej na temat: „Grzeczność nic nie kosztuje, a wygrywa wszystko” Ralph Waldo EmersonBrokatowy Slime
Uczniowie z grupy Misie po raz drugi wzięli udział w ogólnopolskim projekcie „Gramy zmysłami”. Tym razem nasze zadanie związane było ze zmysłem dotyku, który pomaga nam nie tylko rozpoznawać, czego dotykamy i jakie są tego właściwości, ale również różnicować, gdzie i z jaką siłą my jesteśmy dotykani. Dotyk pełni dla nas bardzo ważną funkcję poznania świata wpływa na poczucie bezpieczeństwa, równowagę emocjonalną, koncentrację uwagi i funkcje ruchowe.
Uczniowie świetnie bawili się podczas zajęć z brokatowym Slimem, tworząc piękne kolorowe ozdoby. (A.F.,A.D.,J.D.)
więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej
czytaj dalej na temat: Brokatowy Slime„Bez muzyki, życie byłoby pomyłką”. (F. Nietzsche)
Takim mottem w swoim życiu kierują się nasi zdolni uczniowie, Maja Sadowska i Marcin Kurdupski, którzy z wielkim zaangażowaniem reprezentują naszą szkołę w konkursach wokalnych i fantastycznie sobie radzą z tymi wyzwaniami. Dowodem na to są ich kolejne sukcesy:
Maja Sadowska: II miejsce w „II FESTIWALU PIOSENKI ONLINE 2024”; Wyróżnienie w V Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki online „ŚPIEWAJ RAZEM Z NAMI”
Marcin Kurdupski: Wyróżnienie specjalne w ogólnopolskim festiwalu „MUZYCZNE TALENTY”
Serdecznie gratulujemy zajętych miejsc w konkursach ogólnopolskich i życzymy dalszych sukcesów. (I. L-P)
Andrzejki w naszej szkole
Dyskoteka andrzejkowa to świetny pomysł na zabawę i integrację uczniów! Jest to tradycyjny czas wróżb, zabawy i celebrowania końca jesieni. W czwartek 28 listopada nasi uczniowie z klas IV-VIII mieli możliwość wziąć udział w dyskotece andrzejkowej. Zabawa przebiegała w fantastycznej atmosferze. Przyczynił się do tego Samorząd Uczniowski, z inicjatywy którego chętni uczniowie mogli przebrać się za ulubioną postać z filmu, bajki lub za ulubionego bohatera. Uczniowie wraz z opiekunami zadbali o niepowtarzalną scenerię sali wykonując kolorowe dekoracje, a całość dopełniło profesjonalne, sceniczne oświetlenie. To była wspaniała zabawa! (SU)
W ostatnich dniach listopada w naszej szkole obchodziliśmy andrzejki. Według dawnych wierzeń wigilia świętego Andrzeja (noc z 29 na 30 listopada) miała moc magiczną, pozwalającą poznać przyszłość. Na potrzeby andrzejkowej nocy powstało wiele niezwykłych obrzędów i zwyczajów, np. lanie wosku, marsz damskich butów, najdłuższa obierka jabłka, kartki z imionami, rzucanie monetą i wiele innych.
Duża sala gimnastyczna zamieniła się w salę wróżb, w których uczestniczyły klasy młodsze. Dzieci dowiedziały się co czeka ich w przyszłości, jaki zawód będą wykonywać, czy będą mieć szczęście w miłości oraz jakie imię będzie nosił ich przyszły wybranek/wybranka. Nie mogło zabraknąć tradycyjnego "wyścigu butów" do progu drzwi. Andrzejkowe nastroje dopełniały przebrania dzieci oraz pamiątkowe zdjęcia.
Dzisiaj andrzejki to przede wszystkim zabawa, do której włączyli się również uczniowie klas 4-8 podczas zorganizowanej dyskoteki. Dziś mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Obecnie andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
Uczniowie chętnie brali udział w zabawach, humory dopisywały. Była to zachęta do miłego spędzenia czasu, oderwania od codzienności oraz spojrzenia w przyszłość z radością i z przymrużeniem oka.Niewątpliwie zabawy andrzejkowe dostarczyły wielu radosnych przeżyć i emocji, były odpowiednią chwilą do rozbudzania dziecięcej ciekawości oraz poznawania naszych ludowych zwyczajów. Serdeczne podziękowania dla wychowawców i nauczycieli za pomoc w przeprowadzeniu zabaw oraz w przygotowaniu dekoracji. (AS, MN, AF, KM)
więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej
czytaj dalej na temat: Andrzejki w naszej szkoleZnaczek mojej grupy
27 listopada nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego. Bardzo dziękujemy za tak liczny udział, za spędzenie z dzieckiem czasu oraz rozmowy na temat zwierzątek i owadów, które są „logiem” grupy. Wyniki przedstawiają się następująco:
Kategoria wiekowa 3-4- latki grupa Misie: I miejsce Julia Gawrońska; Igor Wojciechowski; II miejsce Helena Słowińska; III miejsce Filip Gostyński. Wyróżnienie: Oliwia Błachowicz, Karol Madejski, Jakub Drzewiecki, Oliwier Waplak, Zuzanna Machalska, Antonina Skibińska, Ada Pińska, Marcelina Słowińska.
Kategoria wiekowa 3-4-latki grupa Motylki: I miejsce Maciej Grochowski; II miejsce Martyna Kalinowska; III miejsce Maria Pastuszka. Wyróżnienie:
Amadea Pielka, Jakub Matuszewski
Kategoria wiekowa 5-latki grupa Żabki: I miejsce Anna Pawlak; II miejsce Iga Ratuszna; III miejsce Julia Zwolińska. Wyróżnienie: Miłosz Zygnerski, Tymon Pietrzak, Marcel Nastachowski, Oliwier Lewandowski, Tomasz Centkowski, Maurycy Kotowski, Stanisław Nowak, Maksymilian Szczupakowski, Agata Krawczak, Hanna Centkowska, Apolonia Bylicka, Hanna Pawlak, Zofia Jóźwiak, Mateusz Kurzyp, Zuzanna Gózior.
Kategoria wiekowa 5-latki grupa Biedronki: I miejsce Wojciech Kuś; II miejsce Miłosz Budny; III miejsce Wojciech Gradowski. Wyróżnienie: Filip Kubiak, Jakub Andrusiak, Oliwia Wiśniewska, Anastazja Skibińska, Igor Szafrański, Maciej Kretkowski, Mia Kalembryk, Helena Słowińska, Maja Duwe.
Kategoria wiekowa 6-latki grupa Jeżyki: I miejsce Antoni Gradowski; II miejsce Kaja Zawadzińska; III mjiejsce Filip Chmielewski. Wyróżnienie: Michał Drzewiecki, Witold Marciniak, Marcel Lewandowski, Hanna Andrusiak, Maja Bączkowska.
więcej informacji i zdjęcia po kliknięciu czytaj dalej
czytaj dalej na temat: Znaczek mojej grupyFilharmonia powraca
Koncerty muzyków Filharmonii Pomorskiej są dla naszych uczniów wspaniałym doświadczeniem, które rozbudza ich pasję do muzyki i pomaga uczniom zrozumieć, jak ważną rolę pełni sztuka w kulturze. Tak jak w ubiegłym roku i w tym uczniowie będą mieli możliwość brać udział w tym ciekawym i prrzesięwzięciu.
Pierwszy, listopadowy koncert nosił nazwę „Marsz ku wolności”. Podczas ubiegłorocznych audycji uczniowie pytani podczas różnych koncertów o to w jakim celu kompozytor pisze muzykę, odpowiadali, że dla zabawy, własnej przyjemności i słuchaczy, w celu wyrażania uczuć, a kilkukrotnie usłyszeliśmy, że „żeby było lżej gdy ktoś jest smutny i żeby dodać sił”. Na listopadowym koncercie rozwinięty został ten właśnie wątek i zaprezentowano muzykę, która w szczególnie ciężkim czasie walki o niepodległość dodawała sił i otuchy. Wlewając w serca nadzieję, ale też bawiąc żartobliwymi tekstami. Szczególną uwagę poświęcono treści muzycznej i literackiej polskiego hymnu. Była to muzyczna lekcja dla młodych patriotów. (I L-P)
Muzyczne Barwy Patriotyzmu
Miejcie nadzieję!... Nie tę lichą, marną
Co rdzeń spróchniały w wątły kwiat ubiera,
Lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno
Przyszłych poświęceń w duszy bohatera. ()
Lecz nie przestajmy czcić świętości swoje
I przechowywać ideałów czystość;
Do nas należy dać im moc i zbroję,
By z kraju marzeń przeszły w rzeczywistość. (Adam Asnyk)
Śpiewanie pieśni patriotycznych zrodziło się z potrzeby serca. Wyrosło ze wspomnień, z lat dzieciństwa i młodości, z tradycji domu rodzinnego, z osobistych doświadczeń dziadków i pradziadków. Jest w nim coś szczególnego, coś prawdziwego i bliskiego – to poczucie więzi i jedności, przywiązanie do Ojczyzny, za wolność, której tak wielu ofiarowało swe życie. Dlatego też 22 listopada 2024 r. odbył się w naszej szkole I Międzyszkolny Konkurs Wokalny „Muzyczne Barwy Patriotyzmu”, który został zorganizowany z inicjatywy pani Izabeli Lewandowskiej-Paliwody. Jesteśmy zaszczyceni, że spotkał się on z tak dużym odzewem. Cieszymy się, że w konkursie wzięło udział aż szesnastu uczestników z sześciu szkół. Naszych wykonawców oceniało jury w składzie: Natalia Banasiak, absolwentka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bądkowie, obecnie uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku. Od najmłodszych lat kształci się wokalnie. Obecnie uczęszcza do Studia Piosenki METRO. Tylko w ubiegłym roku wzięła udział w 27 konkursach wokalnych, w których zajmowała czołowe lokaty. Joanna Kwiatkowska - fantastyczna polonistka. Pasjonatka recytacji do podkładów muzycznych. Jej wielkim hobby jest reżyserowanie sztuk teatralnych nasyconych muzyką, które zawsze odnoszą sukces i Michał Paliwoda - muzyk z bogatym doświadczeniem. Absolwent edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, specjalność muzyka estradowa. Juror w wielu konkursach wokalnych, a także realizator dźwięku. Prowadzi własną działalność w branży techniki estradowej.
Muzyczną część konkursu otworzyła Natalia Banasiak z utworem „Orzeł Biały”, a następnie przeszliśmy do wykonań konkursowych. Poziom wykonawców był bardzo wyrównany, co było dla jury nie lada wyzwaniem. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców, a oto ich lista.
I miejsce - Szymon Błaszczyk
II miejce - Szymon Mistera
III miejsce - Maja Sadowska
więcej informacji i galeria po kliknięciu czytaj dalej
czytaj dalej na temat: Muzyczne Barwy Patriotyzmu