Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

AKTUALNOŚCI, strona 3:

Szkolny Dzień Profilaktyki

Utworzono dnia 20.05.2024

   Profilaktyka to podejmowanie działań, które mają na celu zapobieganie pojawieniu się lub rozwojowi zaburzeń, chorób lub innych niekorzystnych zjawisk społecznych. Skupiały się one wokół zagadnień związanych z promocją zdrowego stylu życia, rozwijaniem postawy dbałości o zdrowie własne i innych ludzi, umiejętności dokonywania świadomych wyborów. To również rozwijanie postawy asertywności, kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami w czasie przeżywania trudnych sytuacji życiowych. Podjęta przez nas profilaktyka uniwersalna ma na celu również przeciwdziałanie pierwszym próbom podejmowania zachowań ryzykownych lub opóźnienie inicjacji.

   Nasz program rozpoczęliśmy wesołym klimatem naśladującym znane programy telewizyjne „TV Bądkowo”. Pod hasłem „I śmiech niekiedy może być nauką...” Ignacego Krasickiego jako twórcy, który uczył poprzez śmiech, nasi uczniowie wcielali się w gwiazdy show biznesu tj. Michał Wiśniewski, Monika Richardson, zespół FEEL, Big CYC i in. Prezentowane przez nas utwory znanych artystów w naszym wykonaniu wywołały nie tylko dużo śmiechu i zabawy ale zmuszały do refleksji.

   Inny ton miały natomiast „trudne sprawy”- przedstawienia profilaktyczne w wykonaniu uczniów klas VI, VII i VIII dotyczące zawsze aktualnego problemu nikotynizmu i alkoholizmu. Scenki pochodziły z  różnych sytuacji życiowych. Przybliżały nam trudności i problemy, z jakimi na co dzień mają do czynienia dzieci i młodzież. Dotyczyły skutków i konsekwencji spożywania alkoholu oraz palenia papierosów. Poruszaliśmy także trudności z jakimi może zmagać się każdy uczeń. Wymieniliśmy np. kłopoty w nauce, kłótnie z koleżanką, prześladowanie ze strony kolegów, brak przyjaciół, awantury w domu czy nieporozumienia z rodzicami. Scenki przeplatane utworami S. Sojki „Tolerancja”, R. Gawlińskiego „Wszystko co mam” czy R. Rynkowskiego „Wznieś serce nad zło” wywołały refleksję i przemyślenia naszego postępowania wobec innych.

   Przedstawienie odbyło się 17 marca 2024. na sali gimnastycznej dla klas 4-8. Na nasze zaproszenie przybył Wójt Gminy Bądkowo wraz ze swoim zastępcą oraz Kierownik GOPS w Bądkowie wraz z pracownikiem socjalnym. Zaangażowani w przedstawienie uczniowie zostali nagrodzeni logowanymi specjalnie na tą okazję, gadżetami (głośniki bezprzewodowe, długopisy, ołówki, opaski, zawieszki itp.) a także każdy z uczniów otrzymał pamiątkowe gratisy, zakupione z funduszy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii. (M.K)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Szkolny Dzień Profilaktyki

Targi edukacyjne na terenie naszej szkoły

Utworzono dnia 20.05.2024

...Wybierz pracę, którą kochasz,
a nie będziesz musiał pracować ani
 przez jeden dzień w swoim życiu...

                                              Konfucjusz

   Dla ósmoklasistów nadszedł czas podjęcia decyzji związanej z wyborem drogi zawodowej. Decyzji dotyczącej wyboru szkoły ponadpodstawowej, sięgającej swoimi skutkami w ich przyszłość. 10 kwietnia 2024 r. klasy ósme uczestniczyły w targach edukacyjnych, które odbyły się na terenie naszej szkoły. Imprezę organizujemy już od 2008 roku, czyli szesnasty rok i zawsze spotkanie ze starszymi uczniami, często naszymi absolwentami, i nauczycielami z okolicznych szkół ponadpodstawowych cieszyło naszą społeczność szkolną ciekawymi informacjami i zachętą do pójścia o krok naprzód. W tym roku swoją ofertę edukacyjną przedstawiło osiem szkół: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego ze Starego Brześcia, Liceum Ogólnokształcące Salezjańskiego Kolegium Kujawskiego w Aleksandrowie Kujawskim, Mundurowa Szkoła Techniczna w Aleksandrowie Kujawskim, Zespół Szkół nr 1 Centrum Kształcenia Praktycznego w Aleksandrowie Kujawskim i Zespół Szkół nr 2 im mjra H. Dobrzańskiego „Hubala” w Aleksandrowie Kujawskim, Zespół Szkół Ekonomicznych we Włocławku, Zespół Szkół Budowlanych we Włocławku, Zespół Szkół RCKU w Przemystce i Branżowa Szkoła I Stopnia „Impuls”z Włocławka.

   Warto wspomnieć, że nasi ósmoklasiści 7 marca 2024 uczestniczyli również w targach Włocławskich Szkół Ponadpodstawowych. Działania te zostały podjęte w celu ułatwienia i ukierunkowania co do dalszej edukacji młodzieży, a trafny wybór szkoły i zawodu będzie wyznacznikiem sukcesów zawodowych w dorosłym życiu i da możliwość samorealizacji i zadowolenia. (M.K.)

Zapraszamy do zabawy!!!

Utworzono dnia 20.05.2024

   Od kilku tygodni w naszej szkole obowiązuje zakaz korzystania z telefonów podczas przerw. Zdajemy sobie sprawę, że jest to niełatwa sytuacja dla naszych uczniów, którzy wiele czasu spędzali z telefonem w ręku. Dlatego proponujemy alternatywę: gry planszowe (Uno, Dobble, Catan, Monopoly, Splendor, Blokus, Pełny kurnik, SuperFarmer, Ubongo, Wsiąść do pociągu, Rummikub, kostka logiczna oraz 5 kg klocków Lego). Zapraszamy do sali nr 9. Gry są dostępne na przerwach (za wyjątkiem tych, na których opiekun sali ma dyżur).

   Jednocześnie prosimy o poszanowanie gier, aby służyły nam jak najdłużej. Życzymy dobrej zabawy! (JK)

„Mniejszy ślad - lepszy Świat".

Utworzono dnia 20.05.2024

   22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. W tym roku hasło brzmi „Mniejszy ślad - lepszy Świat". Celem Światowego Dnia Ziemi 2024 jest prowadzenie edukacji ekologicznej oraz popularyzacja wiedzy o zagrożeniach życia na Ziemi (zmiany klimatyczne, susze, degradacja wód i lasów, zanieczyszczenie odpadami itp.) W naszej szkole uczniowie klas IV-VII wykonali ekologiczne instrumenty, z których została utworzona czasowa wystawa. Zostały one również wykorzystane do zagrania akompaniamentu do utworu Ekorock.

   Prócz dawki dobrej zabawy i pobudzania uczniowskiej kreatywności dzieciom zostało przypomniane, jak należy dbać o środowisko. ( I.L-P)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: „Mniejszy ślad - lepszy Świat".

II miejsce Hani Drążek w konkursie Poznajemy Ojcowiznę

Utworzono dnia 13.05.2024

   12 kwietnia w Urzędzie Miasta we Włocławku miała miejsce miła uroczystość podsumowania  etapu wojewódzkiego XXXI edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Turystyczno-Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Ogłoszenie wyników konkursu  nastąpiło w Urzędzie Miasta.

   W tegorocznej edycji wśród nagrodzonych prac indywidualnych uczniów szkół podstawowych została praca Hanny Drążek. Komisja Konkursowa za album: Kapliczki, figurki i krzyże przydrożne w Parafii Bądkowo przyznała Jej II miejsce. (J.D.)

Pierwsza pomoc, czyli jak ratować życie

Utworzono dnia 13.05.2024

   W kwietniu uczniowie klas szóstych uczestniczyli w zajęciach poprowadzonych przez panią pielęgniarkę Aleksandrą Marczewską. Lekcja ta miała na celu zapoznanie z zagadnieniami związanymi z pierwszą pomocą przedmedyczną. W czasie zajęć młodzież dowiedziała się, jak należy się zachować w sytuacji zagrażającej życiu. Ponadto poznali zasady udzielania pierwszej pomocy, a także przećwiczyli praktyczne umiejętności, m. in. resuscytację oraz ułożenie ciała w pozycji bocznej ustalonej.

   Dzięki nabytym umiejętnościom wszyscy możemy czuć się bezpieczniej, nigdy nie wiadomo, kiedy skorzystamy z tej wiedzy. Dziękujemy pani Aleksandrze Marczewskiej za ciekawe i potrzebne zajęcia! (JK, NK)

Klockowe szaleństwo

Utworzono dnia 13.05.2024

   W dniach 8 i 9 kwietnia br. dzieci z przedszkola i oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w warsztatach klockowych „Mali Architekci”. W stworzonej strefie wypełnionej kilkoma tysiącami klocków uczestnicy mogli  budować i konstruować absolutnie wszystko. Udział w klockowej zabawie był nie tylko niezwykłą przygodą, ale również wyzwaniem. Okazał się świetną okazją do ćwiczenia motoryki małej, planowania i myślenia przestrzennego, kształtowania umiejętności pracy w grupie oraz doskonalenia koncentracji uwagi. 

   Warsztaty udowodniły, że klocki są najlepszym narzędziem do rozwijania kreatywności i wyobraźni u dzieci, a zabawa nimi może być atrakcyjna i wartościowa. (M.S.)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Klockowe szaleństwo

Z podwórka na stadion „O PUCHAR TYMBARKU”

Utworzono dnia 13.05.2024

   Dnia 9.04.2024r. odbyły się rozgrywki turnieju piłki nożnej „O PUCHAR TYMBARKU”. To największe w Europie rozgrywki piłkarskie dla dzieci sponsorowane przez firmę TYMBARK. Na zawodach towarzyszyła miła i przyjazna atmosfera. Zawodnicy zaprezentowali swoje umiejętności piłkarskie na wysokim poziomie jednocześnie przestrzegając zasad „fair play”. Na szczeblu powiatowym rozgrywki odbywały się na stadionie w Stawkach. Uczniowie reprezentowali naszą szkołę w dwóch kategoriach wiekowych: kat.U-10 (roczniki 2014-2015) oraz kat. U-12 (roczniki 2011-2013).

   Drużyna U-10 zajęła II miejsce, wygrywając z SP Zakrzewo 4:2, SP Salezjanie Aleksandrów Kuj. 5:0 oraz przegrywając z SP Stawki 1:2. Wszystkim uczestnikom turnieju serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Składy drużyn:
U – 10
Antoni Karczewski, Igor Klimczewski, Maciej Kurdupski, Jan Podlewski, Przemysław Biernacki, Fabian Rajkiewicz, Julia Szczęsna, Zofia Gapska, Mateusz Ziółkowski
U – 12
Bartosz Krzyżanowski, Antoni Nowak, Mateusz Wochna, Oliwier Tejman, Kamil Karkosik, Filip Moraczewski, Jakub Nowak, Olga Skowrońska, Fabian Stróżański, Szymon Grącikowski
Opiekunowie: A.Rajkiewicz, S.Kozłowski

Stymulacja zmysłów i dobra zabawa

Utworzono dnia 13.05.2024

   Wychodząc naprzeciw specjalnym potrzebom edukacyjnym i rozwojowym naszych dzieci i uczniów powstała w naszej szkole „Sensoryczna sala zabaw”. Jest to wyjątkowa przestrzeń służąca do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych, korekcyjno-kompensacyjnych, dydaktyczno-wyrównawczych, emocjonalno-społecznych czy z zakresu terapii integracji sensorycznej. Zajęcia te służą wyrównywaniu deficytów rozwojowych, funkcji poznawczych, motorycznych i intelektualnych. Sala cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i korzystają z niej wielokrotnie uczniowie, którzy w celu odprężenia chcą się przenieść do świata zabawy, pełnego pozytywnych emocji oraz zmysłów i wielu doznań sensorycznych.

   Pomoce znajdujące się na wyposażeniu tego pomieszczenia w dużej mierze pozyskaliśmy dzięki udziałowi w projekcie „Rozwój kompetencji kluczowych uczniów Szkoły Podstawowej w Gminie Bądkowo” oraz zaangażowaniu uczniów klas 1-3 naszej szkoły. Pobudzają one uczestników zajęć do różnych aktywności, w poczuciu bezpieczeństwa i pozytywnych emocji. Przyczyniają się również do poprawy koncentracji uwagi, funkcji wzrokowych, sprawności w zakresie motoryki małej i dużej, a także rozwoju poznawczego, emocjonalno – społecznego i budowaniu pozytywnych relacji koleżeńskich. Zachęcamy wszystkich do korzystania, gdyż praca w takiej sali to stymulacja zmysłów połączona z dobrą zabawą. (A. Sz.)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Stymulacja zmysłów i dobra zabawa

Egzamin ósmoklasisty 2023/2024

Utworzono dnia 13.05.2024

   W dniach 14-16.05.2024r. (wtorek, środa, czwartek) w całej Polsce, a także w naszej szkole, będą odbywały się egzaminy ósmoklasisty w kolejności: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, w naszym przypadku języka angielskiego i języka niemieckiego.

   Dni te będą czasem wytężonej pracy dla uczniów klas ósmych. Dla pozostałych uczniów szkoły podstawowej są to dni wolne od zajęć dydaktycznych. Przedszkole i oddziały przedszkolne pracują zgodnie z planem zajęć. Dzień 17.05.2024 r. (piątek) na prośbę rodziców jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych (zgodnie z wykazem dni wolnych w ZS-P w Bądkowie). Wszyscy wracamy do szkoły w dniu 20.05.2024r. (poniedziałek). (dyr.)