Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

AKTUALNOŚCI, strona 5:

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Utworzono dnia 07.04.2022

   

   Data Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego lub też Dnia Dziedzictwa Językowego przypada 21 lutego. Święto ustanowione zostało przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Dla Polaków to szczególnie ważne wydarzenie, ponieważ nasz język jest wyjątkowy i piękny, choć niezwykle trudny. Był też czas w historii naszego kraju, kiedy używanie języka ojczystego przez naszych rodaków było zakazane. Trzeba więc go pielęgnować, a Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest do tego świetną okazją.

   W naszej szkole odbyło się wiele konkursów, gier i zabaw z językiem polskim. W starszych grupach przedszkolnych przeprowadzono konkurs głoskowania i wyłoniono mistrzów, którzy bezbłędnie głoskowali bardzo długie wyrazy. W grupie Biedronek ten tytuł uzyskał Wojciech Wochna, w grupie Żabek – Błażej Wawrzyńczak, w grupie Pszczółek – Jan Kiciński, a w grupie Jeżyków - Gabriela Grzanka. Pierwszoklasiści natomiast budowali zdania rozpoczynające się tę samą literą. Z tym zadaniem najlepiej poradziła sobie: Zofia Gapska z kl. 1b. Z nieco trudniejszym zadaniem zmagali się drugoklasiści: musieli zredagować zdanie/krótką wypowiedź, w której kolejne wyrazy rozpoczynają się kolejnymi literami alfabetu. To zadanie udało się wykonać Wiktorii Kwiatkowskiej z kl. 2b. Uczniowie klas trzecich mieli zilustrować wybrany związek frazeologiczny. W tej grupie wiekowej wyróżniono Agatę Kumor z kl. 3a. Nie lada umiejętnościami wykazali się uczniowie klas czwartych i piątych, którzy zaprezentowali łamańce językowe w nagranych przez siebie filmikach. Szóstoklasiści mieli narysować rebus z tytułem ulubionej książki. Wyróżnienie otrzymał Michał Kiciński z kl. 6a. Natomiast ortograficzne sudoku wykonała bezbłędnie Maja Nowak z kl. 7b. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w językowym świętowaniu. (Joanna Kwiatkowska, Dorota Strzelecka)

   

Legwany, okra i piękne plaże

Utworzono dnia 06.04.2022

   Od wielu miesięcy na świecie szaleje pandemia, która utrudnia nam życie i ogranicza je w wielu dziedzinach. Okazuje się jednak, że nawet w czasie pandemii podróże są możliwe. Może w nieco innej (bo wirtualnej) formie uczniowie klas ósmych wybrali się do Dżakarty (Indonezja), by porozmawiać  z podróżnikami – Eweliną Ferek i Michałem Kowalskim.

   Pani Ewelina i pan Michał od kilku lat mieszkają w Londynie, a od półtora roku podróżują po świecie. Zwiedzili już 20 krajów, gdzie widzieli niezwykłe miejsca, poznali wyjątkowych ludzi i jedli oryginalne potrawy.

   Spotkanie było niezwykle interesujące. Dowiedzieliśmy się, jak zorganizować podróż w dzisiejszych czasach, na co zwrócić uwagę i jak się przygotować. Poznaliśmy wiele ciekawostek związanych z wyprawami do krajów tropikalnych, zwłaszcza dotyczących flory, fauny (śpiewające legwany, wielkie karaluchy) i kulinariów (zupa okra). Najbardziej zaskoczył nas fakt, że piękne plaże znane z turystycznych folderów to tylko wycinek rzeczywistości, który ma przyciągać uwagę i zainteresowanie. W rzeczywistości tropikalne plaże w dużym stopniu są zalane plastikiem.

   Nasi goście opowiadali bardzo ciekawie. Niestety, komunikator Zoom (wykorzystany do połączenia) ma ograniczenia czasowe i po 40 minutach musieliśmy zakończyć spotkanie, nie zadawszy wszystkich pytań. Pani Ewelina i pan Michał byli tak mili, że nagrali dla nas odpowiedzi na wszystkie pytania i umieścili je na youtubie. Zapraszamy do obejrzenia! (JK)

Walentynki

Utworzono dnia 05.04.2022

Walentynki u przedszkolaków!

   14 lutego 2022r. dzieci z przedszkola i oddziałów przedszkolnych w czerwonych strojach, w salach udekorowanych serduszkami świętowały dzień miłości i przyjaźni. Był to czas na poznanie tradycji walentynkowych, integrację grup podczas zabaw przy muzyce, doskonalenie sprawności manualnej przy wykonywaniu różnych tematycznie powiązanych prac plastycznych. Nie obyło się także bez oglądania filmów animowanych o zakochanych bohaterach.

   Dzień przepełniony był atrakcjami oraz pogadankami na temat znaczenia miłości i przyjaźni w naszym życiu. Na koniec każde z dzieci otrzymało balon i lizaka w kształcie serduszka, a także Walentynkę od swojej pani. Był to dla wszystkich dzień pełen miłych wrażeń. (B.O)

Walentynki w klasach 1-4

   W tym dniu w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świętego Walentego. Zgodnie z tradycją walentynkową w tym dniu obdarowujemy bliskie nam osoby słodkimi upominkami lub wysyłamy kartki z miłymi życzeniami. Jedną z najpopularniejszych zabaw organizowanych w szkole przez Samorząd Uczniowski z okazji Walentynek, jest poczta walentynowa. Niewątpliwie w tym roku szkolnym cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. W dzień walentynek korespondencja została doręczona przez przedstawicieli SU do poszczególnych klas. Nie zabrakło również wyrazów sympatii pod adresem nauczycieli i wychowawców.

   Tego dnia prawie każdy uczeń miał na sobie jakiś element ubioru w czerwonym kolorze. Uczniowie wykonywali ciekawe prace plastyczne, które ozdobiły szkolne korytarze. Z pewnością tegoroczne walentynki sprawiły wszystkim uczniom wiele radości. (M.S.)

Galeria po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Walentynki

Dogoterapia w grupie Misiów i Motylków

Utworzono dnia 05.04.2022

   Mając na uwadze wszechstronny rozwój dziecka, postanowiliśmy wzbogacić ofertę naszych zajęć i włączyć do planu pracy cykl spotkań z elementami dogoterapii.

   Jest to świetna metoda stosowana również w pracy z dziećmi z różnymi dysfunkcjami oraz niepełnosprawnościami. Zajęcia mają formę pokazów i zabaw, zachęcających dzieci do aktywnego udziału. Uczą właściwego stosunku do zwierząt, rozwijają koncentrację, pokonują barierę nieśmiałości, stymulują procesy poznawcze. Maluchy z grupy Misiów i Motylków miały okazję przekonać się, że pies jest prawdziwym przyjacielem człowieka. Pies Żako zachwycił nas nie tylko swoim wyglądem, umiejętnościami, ale przede wszystkim usposobieniem. Dużo przyjemności i radości sprawiły nam sztuczki Żako, który rozwiązywał zadania przygotowane przez trenerkę. Wizyta Żako wywołała niemałe poruszenie, wszyscy chcieli pogłaskać pieska i nagrodzić psią przekąską. Zauważyliśmy już pozytywny wpływ zajęć wśród dzieci wycofanych z trudnościami emocjonalnymi. Z niecierpliwością czekamy na kolejne odwiedziny czworonożnych przyjaciół. (A.M.)

Galeria po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Dogoterapia w grupie Misiów i Motylków

Rekolekcje Wielkopostne

Utworzono dnia 24.03.2022

   W porozumieniu z księdzem Parafii Bądkowo ustalono przebieg Rekolekcji Wielkopostnych w dniach 28.03.2022r. i 29.03.2022r. dla uczniów naszej szkoły

Poniedziałek (28.03.2022r.)
08:00 – spowiedź dla uczniów klas 4
08:30 – msza św. dla uczniów  klas 1-4
11.00 – spowiedź dla uczniów klas 5-8 
11:30 – msza św. dla uczniów klas 5-8

 

Wtorek (29.03.2022r.)
08:30 – msza św. dla uczniów  klas 1-4
11:30 – msza św. dla uczniów klas 5-8

   Szczegółowa organizacja opieki w drodze do i z kościoła oraz w czasie Mszy Rekolekcyjnych w załączniku. W pozostałych godzinach lekcje odbywają się zgodnie z planem.

Uwaga!
W dniach 28.03. i 29.03.2022r.
Uczniowie klas 1-4 przyjeżdżają pierwszym kursem na godzinę około 8.00 
Uczniowie klas 5-8 przyjeżdżają drugim kursem na godzinę około 8.45

Załącznik po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Rekolekcje Wielkopostne

Rekrutacja 2022 do klas pierwszych

Utworzono dnia 14.03.2022

Szanowni Rodzice!

   Od dnia 14.03.2022 r. do 29.04.2022 r. będzie trwała rekrutacja do klas pierwszy szkoły podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bądkowie na rok szkolny 2022/2023. Wnioski należy składać w sekretariacie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bądkowie. Po kliknięciu czytaj dalej znajdziecie Państwo potrzebne dokumenty w formie załączników, które można również pobrać w sekretariacie szkoły.

Planowane klasy:

Klasa 1a

Klasa 1b

Załączniki dostępne po kliknieciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Rekrutacja 2022 do klas pierwszych

BABCI I DZIADKA – PRZYZNAĆ TO TRZEBA – KAŻDEMU DZIECKU W ŻYCIU POTRZEBA!

Utworzono dnia 08.03.2022

 

   Babcia i dziadek to wielki skarb dla wnuków, to oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym. W naszej szkole uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka są tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. W tym roku, podobnie jak to miało miejsce w roku ubiegłym, uroczystość miała charakter zdalny, bo ze względu na pandemię obchodzenie tego święta w sposób tradycyjny było niemożliwe.

   Uczniowie klas trzecich z pomocą nauczycieli przygotowali montaż słowno-muzyczny. Dzieci, poprzez wiersze i piosenki wyraziły kochanym Babciom i Dziadkom swoją miłość do nich oraz podziękowały za trud włożony w wychowanie.

   Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszelkiego dobra oraz codziennej szczęśliwości. Cudownie z wnukami spędzajcie czas i zdrowie niech nigdy nie opuszcza Was. (M.A, D.W.)

"Szkolne Przygody Gangu Swojaków" - wyróżnienie dla grupy 0B i klasy 3b

Utworzono dnia 08.03.2022

   W listopadzie 2021r. dzieci z grupy 0B i uczniowie klasy 3b wzięli udział w ogólnopolskim konkursie pt. "Szkolne Przygody Gangu Swojaków", który wynikał bezpośrednio z realizowanego w tych oddziałach  programu edukacyjnego. Celem programu było przybliżenie dzieciom różnych regionów Polski oraz poznanie zagrożonych gatunków zwierząt w nich występujących. Zadania konkursowe były odrębne dla poszczególnych grup wiekowych i dopasowane do możliwości dzieci z przedszkoli i szkół.

   Uczniowie klasy 3b w ramach konkursu przygotowali mapę "Małej Ojczyzny" (gminy Bądkowo), na której przedstawili występujące w tym regionie zagrożone i chronione gatunki zwierząt. Dzieci z grupy przedszkolnej nagrały film z artystycznym wykonaniem piosenki „Szkolny Gang Swojaków”.

   Dzieci wraz z opiekunami z niecierpliwością oczekiwali na rozstrzygnięcie konkursu. 17 stycznia 2022r., nastąpiło ogłoszenie wyników, starania obu grup oraz ich wkład pracy zostały docenione przez jury konkursowe. Zarówno klasa 3b, jak i grupa 0B otrzymały wyróżnienie, a w ramach nagrody każdy uczestnik dostał piękny dyplom oraz maskotki Swojaków. Serdecznie gratulujemy uczestnikom i cieszymy się naszym wspólnym sukcesem, czekamy na kolejną edycję w następnym roku szkolnym.(D.W.; B.O.)

Projekt "Europa i ja"

Utworzono dnia 03.03.2022

   Od października 2021 r. uczniowie z klas 1-3 biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Europa i ja". Celem projektu jest przybliżenie uczniom wiedzy na temat krajów leżących w Europie. Każda klasa wraz z opiekunem na początku swojej przygody z projektem wybrała jedno państwo europejskie (oprócz Polski) i wykonując zadania w poszczególnych miesiącach brała pod uwagę wybrany przez siebie kraj. Wśród wybranych państw znalazły się: Hiszpania, Grecja, Finlandia, Francja, Włochy i Norwegia.

   Pierwszym zadaniem było zapoznanie się z: symbolami narodowymi, stolicą oraz położeniem danego kraju na mapie Europy. Kolejne zdania polegało na odnalezieniu w zasobach internetowych słuchowiska, filmu lub bajki, które nawiązują do wybranego państwa. W grudniu uczniowie tworzyli słowniczki obrazkowe z podpisami w języku używanym w danym kraju. Ostatnim zdaniem do wykonania w pierwszym semestrze było przygotowanie prezentacji, w której znajdują się zdjęcia wyjątkowych miejsc, które warto zobaczyć w wybranych państwach.

   Wykonane zadania były przesyłane organizatorom w formie krótkich fotorelacji. Uczniowie z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w dotychczasowych zadaniach. (M.S. i D.W.)

Więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Projekt "Europa i ja"

Stypendyści marszałka

Utworzono dnia 03.03.2022

   Tylko 65 najlepszych ucznów z naszego województwa otrzymało w roku szkolnym 2021/22  finansowe stypendia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Do tego grona należy także 2 uczniów z naszej szkoły: Maria Drążek w ramach projektu „Humaniści na start” i Bartosz Przybysz  w kategorii „Prymus Pomorza i Kujaw”  Gratulujemy. (J.D.)