Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

AKTUALNOŚCI, strona 8:

Andrzejki w bibliotece

Utworzono dnia 11.01.2022

   Pierwsze wzmianki o obrządkach andrzejkowych w Polsce zostały znalezione już w XVI wieku. Początkowo wróżby dziewcząt i chłopców przypadały na inne dni (24. listopada w „katarzynki” wróżyli sobie chłopcy, a 29. w wigilię św. Andrzeja – dziewczęta). Obecnie andrzejki obchodzimy 30 listopada i choć traktujemy je oczywiście z przymrużeniem oka, niezmiennie dostarczają wiele radości.

   W tym roku, z racji pandemicznych obostrzeń, biblioteczne andrzejki odbyły się w innej formie. Czytelnicy mieli m.in. możliwość poczęstować się ciasteczkiem z wróżbą. Przepowiednie ukryte wewnątrz ciasteczek miały zazwyczaj optymistyczną treść, choć nie brakowało i takich, które można potraktować jak ostrzeżenie. Czy wróżby się spełnią, czy nie? – nie wiadomo. Jedno jest pewne: kolejne andrzejki już za rok! (D.S.)

Więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Andrzejki w bibliotece

Andrzejki w klasach 1-3

Utworzono dnia 11.01.2022

   Koniec listopada to czas tradycyjnych zabaw i wróżb andrzejkowych. W przeszłości wróżby w Wigilię św. Andrzeja traktowane były bardzo poważnie i uczestniczyły w nich wyłącznie dziewczęta. Z czasem jednak andrzejkowe wróżby dziewczęce stały się przede wszystkim zabawą, traktowaną na wesoło i z humorem. Kultywując tę tradycję, 29 listopada wychowawcy klas 1-3 zorganizowali  wróżby andrzejkowych, które cieszyły się popularnością wśród uczniów. Były to między innymi babeczki z wróżbami, serca z imionami,  wróżby numerologiczne, kubeczki z symbolami, kapelusz z zawodami  czy przestawiania butów.

   Na koniec uczniowie przygotowali prace plastyczne związane z Andrzejkami. Tego dnia wszyscy świetnie się bawili. (D.W.)

Galeria po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Andrzejki w klasach 1-3

Wizyta przedszkolaków w bibliotece

Utworzono dnia 11.01.2022

   3.12.2021r dzieci z przedszkola oraz grupy  0A w ramach „Spotkania Mikołajkowego” wybrały się z wizytą do Gminnej Biblioteki Publicznej.

   Dzieci przywitała  Pani Tamara Skowrońska-Dyrektor biblioteki i zaprosiła do zwiedzania. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przyglądały się książkom. Pani Tamara opowiedziała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Z uwagą wysłuchały krótkiego wierszyka przeczytanego przez Panią bibliotekarkę oraz oglądały kolorowo ilustrowane książeczki. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały słodki upominek.

   Spotkanie odbyło się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków była to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia wizyta w bibliotece. Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor za zaproszenie, poświęcony czas i upominki. (J.D.)

Więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Wizyta przedszkolaków w bibliotece

Konkurs Profilaktyczny

Utworzono dnia 14.12.2021

   29 listopada 2021 r. w Zespole Szkół nr 2 im. mjra H. Dobrzańskiego „Hubala”w Aleksandrowie Kujawskim odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w XVI Powiatowym Konkursie na Projekt Plakatu Profilaktycznego pod hasłem Nastolatków wyczyny bez narkotyków, alkoholu i nikotyny.

   Konkurs został przeprowadzony pod patronatem Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół nr 2 im. mjra H. Dobrzańskiego „Hubala” oraz władz powiatowych. Temat prac konkursowych dotyczył przede wszystkim uzależnień od środków psychoaktywnych. Jego celem było promowanie pozytywnej profilaktyki uzależnień, oraz kreowanie wizerunku młodego człowieka wolnego od nałogów. Uczestnicy mięli za zadanie wykonać projekt plakatu profilaktycznego w postaci rysunku lub grafiki komputerowej.

   Wśród laureatów znalazł się uczeń naszej szkoły Michał Kiciński z klasy 6a, który zajął III miejsce w kategorii klas II – VI. Michał narysował plakat zapobiegający uzależnieniom. Cieszymy się z kolejnego sukcesu Michała składając gratulacje i życzymy dalszych osiągnięć! (M.K)

Kartki z historią w tle, czyli BohaterON – włącz historię!

Utworzono dnia 14.12.2021

   BohaterON – włącz historię! to kampania o tematyce historycznej, mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Zadaniem tego projektu jest edukowanie dzieci i młodzieży poprzez bazowanie na historiach powstańców sierpnia 1944 r. Ma on również wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne, a także budować wrażliwość społeczną. Organizatorem kampanii BohaterON jest Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria z Wrocławia.

   W projekt włączyli się także nasi uczniowie (przedszkolaki, klasy I-III, klasy IV-V, zainteresowane osoby z klas VI-VIII) oraz grono pedagogiczne. Zadaniem uczestników było wykonanie kartek z podziękowaniami, słowami szacunku i uznania dla powstańców warszawskich. Znalazły się na nich osobiste refleksje dzieci dotyczące ówczesnych wydarzeń, a także wyrazy podziwu dla bohaterów  opatrzone patriotycznymi symbolami. Za pośrednictwem organizatorów projektu karty zostaną przekazane żyjącym uczestnikom powstania.

   Klasy wzięły również udział w zajęciach i pogadankach poświęconych powstaniu warszawskiemu, wysłuchały pięknych słuchowisk i obejrzały ciekawe filmy, a także odwiedziły bądkowskie miejsca pamięci, gdzie zapaliły znicze. Dziękuję wychowawcom za włączenie się w projekt. (JK)

Więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Kartki z historią w tle, czyli BohaterON – włącz historię!

Kolejne oddziały i klasy przechodzą na zdalną edukację

Utworzono dnia 10.12.2021

   W związku z wyrażeniem zgody przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Aleksandrowie Kujawskim oraz organ prowadzący szkołę, dzieci z oddziału 0B od dnia 14 grudnia 2021r. do 16 grudnia (zmiana) 2021r (włącznie) w dalszym ciągu realizują edukację zdalną.

   Dzieci z przedszkola i oddziałów 0A, 0E od dnia 13 grudnia 2021r. do 17 grudnia 2021r. przechodzą na edukację zdalną.

   Uczniowie z klas 1a, 1b, 5b, 6b od dnia 13 grudnia 2021r. do 17 grudnia 2021r. przechodzą na edukację zdalną.

   Nauczanie zdalne (wysyłanie materiałów) będzie odbywać się na zasadach obowiązujących w ubiegłym roku szkolnym, zgodnie z Regulaminem pracy zdalnej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bądkowie. (dyr.)

czytaj dalej na temat: Kolejne oddziały i klasy przechodzą na zdalną edukację

Pasowanie na czytelnika – „Mała książka–wielki człowiek”

Utworzono dnia 08.12.2021

   „Książka zachwyca, pobudza wyobraźnię, dodaje odwagi, wspiera proces moralnego, duchowego i umysłowego rozwoju (…) Towarzyszy w chwilach radości i smutku, wywołuje głośny śmiech i łzy wzruszenia. Widok dziecka, które kocha jakąś książkę i czyta ją wiele, wiele razy, to jedna z największych radości trudnego procesu wychowania”. (prof. Grzegorz Leszczyński)

   Zgodnie z tradycją naszej szkoły 25. listopada uczniowie klas 1a i 1b zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu biblioteki szkolnej.

   Głównym celem tej uroczystości jest umożliwienie najmłodszym uczniom korzystania z zasobów biblioteki, a także wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych, rozwijanie szacunku do książki, kształtowanie prawidłowego zachowania się w bibliotece oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

   Zanim uczniowie złożyli przyrzeczenie, wysłuchali rad książki, a następnie zostali poddani „egzaminowi” ze znajomości regulaminu biblioteki, z czym poradzili sobie bardzo dobrze. Po takim wprowadzeniu uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu pierwszoklasiści mogli już dokonać pierwszych wypożyczeń. Natomiast na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy uczeń otrzymał w prezencie „Pierwsze abecadło” od Instytutu Książki w ramach kampanii „Mała książka-wielki człowiek”.

   Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych przygód w świecie książek. Niech ten świat rozwija Waszą wyobraźnię, ciekawość i umiejętności. (DS, MS, MS)

Konkursy przedmiotowe – wyniki po etapie szkolnym

Utworzono dnia 08.12.2021

   W październiku zakończył się etap szkolny Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. W bieżącym roku do konkursów przystąpiło 24 uczniów z klas VI, VII i VIII. Zmagali się oni z zadaniami z: języka polskiego, języka angielskiego, języka niemieckiego, historii, biologii, geografii, fizyki i matematyki. Aby zakwalifikować się do kolejnego etapu konkursu, należało osiągnąć co najmniej 80% punktów możliwych do zdobycia. Konkursy przedmiotowe są szansą dla uczniów na zwolnienie z danej części egzaminu ósmoklasisty oraz dają możliwość uzyskania dodatkowych punktów przy rekrutacji do szkoły średniej. Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego:

Maria Drążek kl. VIIIb – język polski – opiekun Monika Boniecka
Bartosz Przybysz kl.VIIIb – matematyka – opiekun Andrzej Kuczyński
Adam Wiśniewski kl. VIa – biologia – opiekun Ewa Junczys
Magdalena Kozłowska kl.VIb – historia – opiekun Beata Wyborska
Kinga Mendel kl.VIIb – historia – opiekun Beata Wyborska

   Gratulujemy i życzymy powodzenia! (BW)

Uwaga - edukacja zdalna w oddziale 0B

Utworzono dnia 06.12.2021

   W związku z wyrażeniem zgody przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Aleksandrowie Kujawskim oraz organ prowadzący szkołę od dnia 07 grudnia 2021r. do 13 grudnia 2021r (włącznie) dzieci z oddziału 0B (które miały kontakt z dzieckim z wynikiem dodatnim w dniach 29.11-03.12.21 - szczegóły na grupie oddziału), przechodzą na edukację zdalną.

   Nauczanie zdalne (wysyłanie materiałów) będzie odbywać się na zasadach obowiązujących w ubiegłym roku szkolnym, zgodnie z Regulaminem pracy zdalnej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bądkowie. (dyr.)

czytaj dalej na temat: Uwaga - edukacja zdalna w oddziale 0B

Dzień Pluszowego Misia

Utworzono dnia 02.12.2021

   26 listopada dzieci z przedszkola i oddziałów przedszkolnych celebrowały Dzień Pluszowego Misia. Jest to święto, które na stałe wpisało się w nasze przedszkolne kalendarium, ponieważ bezapelacyjnie moda na misie nie przemija. Każde z dzieci w tym dniu przyniosło do przedszkola swojego ukochanego pluszaka, który towarzyszył im podczas misiowych zgadywanek, tańców i zabaw. Jak wszyscy dobrze wiedzą misie uwielbiają miodek dlatego w tym dniu zaprosiliśmy do przedszkola pana pszczelarza. Pan Sławomir Strzelecki w ciekawy i przystępny sposób opowiedział dzieciom o swojej pracy, oraz o niezwykłej roli pszczół w przyrodzie, dzięki jego uprzejmości wszystkie dzieci mogły posmakować słodkiego miodku.

   Uwieńczeniem imprezy był urodzinowy tort dla wszystkich Misiów, który smakował przedszkolakom wybornie. Serdecznie dziękujemy panu Sławkowi za interesujące spotkanie i zapraszamy na kolejne Misiowe Święto już w przyszłym roku. (B.O.)

Galeria po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Dzień Pluszowego Misia