Publiczne Gimnazjum w Bądkowie powstało 1 września 1999r., pierwszym jego dyrektorem została Pani Halina Małecka, która wraz z nauczycielami tworzyła placówkę od podstaw. Po jej odejściu na emeryturę szkołą kierował Pan Ryszard Stępkowski.

1 września 2003r. gimnazjum nadano imię Władysława Stanisława Reymonta, 8 grudnia 2005r. odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru. W 2012r. gimnazjum zostało włączone do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, którym kierowała Pani Marieta Kapelińska, a obecnie (09.2018r.) Janusz Graczyk.

Przez 20 lat naszej działalności gimnazjum ukończyło 1046 uczniów. Wielu z nich, idąc śladami patrona, rozsławiało imię szkoły, zdobywając nagrody w licznych konkursach rejonowych, wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych.

Dzisiaj (19.06.2019r.), kiedy wyprowadziliśmy sztandar szkoły, byliśmy świadkami zakończenia pracy gimnazjum. Jeśli nadchodzi koniec, to koniec i nic na to nie poradzisz. Oczywiste, a jakie trudne do zrozumienia i zaakceptowania. Jestem jednak pewien, że nikt i nic nie zabierze nam naszych wspomnień.

Halina Dondalska