216 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Utworzono dnia 29.11.2019

Czy krzyżówka, a dokładniej mówiąc logogryf, może być elementem scenografii i motywem „wiodącym” inscenizacji dla uczczenia 216 rocznicy uchwalenia Majowej Konstytucji? Okazuje się, że jak najbardziej tak. A wszystko za sprawą naszego historyka, który kontynuując pomysł uatrakcyjniania okolicznościowych inscenizacji, kolejny raz opracował scenariusz nietypowej lekcji historii, w całości „przeprowadzonej” bez udziału nauczyciela – a mimo to naprawdę interesującej, pouczającej i patriotycznej. Pomysł bardzo prosty. Oto uczeń mający kłopoty z nauką (w tę role wcielił się Błażej) usiłuje rozwiązać zadanie domowe – a jest nim logogryf, do ułożenia którego zostały użyte pojęcia związane z dziejami Polski w XVIII – a więc czasami Sejmu Wielkiego i Konstytucji 3 Maja. Ponieważ nie potrafi przypomnieć sobie tych pojęć, koledzy postanawiają mu pomóc – opowiadając najważniejsze wydarzenia z naszych dziejów, które doprowadziły do rozbiorów i... reform Sejmu Czteroletniego. Żeby uatrakcyjnić inscenizację oraz ułatwić widzom „przypominanie” wydarzeń sprzed dwu wieków – obok sceny, na ekranie ukazywały się kolejne slajdy – gdyż pomysłodawca przedstawienia przygotował prezentację multimedialną. Te dwa elementy – role odgrywane przez uczniów ze sprytnie wplecionym w „tok lekcji” elementem muzycznym oraz prezentacja multimedialna doskonale się uzupełniały.  Ale to nie wszystko. Ponieważ po każdej lekcji przychodzi czas sprawdzania wiadomości – w scenariuszu przewidziano również ten element. Bartek i Dominika, którym przypadła rola prowadzących inscenizację „odpytali” widzów – odczytując kolejne pytania dotyczące pojęć z logogryfu, które później Błażej wpisywał do diagramy. Inscenizacja została wystawiona dwukrotnie: 27 kwietnia w gimnazjum oraz 3 maja w Gminnym Ośrodku Kultury. Brawa dla pomysłu i jego wykonawców. Scenariusz – Józef Nowakowski, scenografia – Anita Przywitowska, oprawa muzyczna – TomaszThiede. (JN)