Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

Rok szkolny 2007/2008

AKTUALNOŚCI:

Święto Niepodległości (11.11.2007)

Utworzono dnia 29.11.2019

   W tym roku Narodowe Święto Niepodległości wypadało w niedzielę, dlatego w naszej szkole już w piątek (9 listopada) uczniowie i nauczyciele mogli uczestniczyć w uroczystej inscenizacji upamiętniającej 89 rocznicę odzyskania niepodległości. Od kilku, lat kolejne rocznice świętowania tego dnia gdy Polska po 123 latach zaborów znów stawała się wolna, były okazją do przypominania społeczności szkolnej tych mieszkańców naszej gminy, którzy odegrali znaczącą rolę w walce o Niepodległą. Tym razem autor scenariusza (Józef Nowakowski) zmienił zamysł – wplatając w opowieść o drodze do niepodległości słowa poetów, co uczyniło występ bardzo podniosłym. Godzi się podkreślić, że również uczniowie perfekcyjnie przygotowali się do inscenizacji, wkładając w nią dużo emocji i serca – dlatego zasłużyli sobie na duże brawa. Muzykę do przedstawienia osobiście nagrał Tomasz Centkowski a o to, aby „wszystko grało” zadbał Janusz Graczyk. (JN)

czytaj dalej na temat: Święto Niepodległości (11.11.2007)

W naszej szkole będzie bezpieczniej

Utworzono dnia 29.11.2019

   Kiedy dowiedzieliśmy się „pocztą pantoflową”, że można ubiegać się o środki z Kuratorium Oświaty na monitoring – czyli zakup kamer i systemu nagrywającego – potrzebowaliśmy tylko dwóch dni na skompletowanie dokumentacji, jej wypełnienie oraz uzyskania akceptacji wójta gminy. Dziś wiemy, że warto było – gdyż gimnazjum otrzymało 6.400 zł na zakup i montaż nowoczesnego sprzętu. Urząd Gminy dołoży 1 600 zł, resztę, czyli około 2 000 wypracowaliśmy sami (odpis 1% podatku, zbiórka i sprzedaż zużytych tonerów, kartidży i ze szkolnego sklepiku). 5 kamer z pewnością wpłynie na poprawę stanu bezpieczeństwa i ograniczy przypadki niestosownego zachowania niektórych uczniów. (JN)

czytaj dalej na temat: W naszej szkole będzie bezpieczniej

Berlin został zdobyty...

Utworzono dnia 29.11.2019

Już w trakcie wiosennej wycieczki do Wilna zapadła decyzja, że kolejnym celem zwiedzania Europy będzie Berlin. Organizacją tej wyprawy, zresztą podobnie jak i poprzednich, zajęli się Anita Przywitowska i Zdzisław Etynkowski. Wyjazd nastąpił 12 października. Wieczorem dotarliśmy do Rzepina, gdzie organizatorzy wyprawy zorganizowali nam nocleg i pozostałe atrakcje. Nazajutrz, wczesnym rankiem (nie zważając, że to „13”) wyruszyliśmy do Berlina. Najpierw z okien autokaru podziwialiśmy stolicę zjednoczonych Niemiec, po czym odbyliśmy wielokilometrową pieszą wędrówkę po mieście, oglądając jedne osobliwości z zewnątrz, do innych wchodząc, (odstawszy jakiś czas w kolejkach). To dlatego nie wjechaliśmy na wieżę telewizyjną - największą atrakcję Berlina – gdyż musielibyśmy w kilkusetmetrowej kolejce stracić kilka godzin. Na wszystkich wielkie wrażenie zrobiło Muzeum Pergamonu, w którym zgromadzono bezcenne zabytki architektury i sztuki starożytnego Wschodu, Grecji i Rzymu.

  Co innego oglądać słynną babilońska Bramę Lwów w telewizji lub na książkowych ilustracjach – a co innego móc zobaczyć ją na własne oczy. A nam było to dane. Równie wielkie wrażenie zrobiło zwiedzenie gmachu niemieckiego parlamentu – czyli Reichstagu i podziwianie panoramy miasta z oszklonej kopuły wieńczącej budowlę. W następnej kolejności udaliśmy się pod Bramę Brandenburską. To właśnie nieopodal Bramy przechodził Mur Berliński. Jego resztki pozostawione w różnych częściach miasta przypominają o trudnych powojennych czasach nie tylko Niemiec, ale również Polski i innych krajów podporządkowanych Stalinowi decyzją Jałty i Poczdamu. Dodatkową, choć nieplanowaną atrakcją było zgubienie się pod Bramą dwóch uczestniczek wycieczki, co zostało zauważone dopiero po jakimś czasie, ale na szczęście zostały sprawnie odszukane i… mogliśmy udać się w drogę powrotną do Rzepina na zasłużony odpoczynek. Nazajutrz udaliśmy się do Poczdamu – miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Ogromne wrażenie zrobiły na nas obiekty barokowego zespołu pałacowo- ogrodowego: zwiedzenie wnętrz Nowego Pałacu władców Prus (od 1871 r.) oraz SANS SOUCI. Na koniec udaliśmy się do kompleksu budowli, w których po zakończeniu II wojny odbyła się konferencja pokojowa i gdzie podpisano Układ Poczdamski, który ustalił prawie na pół wieku nowy porządek w powojennym świecie, porządek zapowiadający podział Niemiec, „ Żelazną kurtynę” i „zimną wojnę.” To był ostatni punkt zwiedzania – Z Poczdamu wyruszyliśmy w kierunku granicy i tuż przed północą szczęśliwie dotarliśmy do Bądkowa. A maju… wyruszamy do Pragi. (JN)

czytaj dalej na temat: Berlin został zdobyty...

Święto Nauczycieli

Utworzono dnia 29.11.2019

   Raz do roku jest taki dzień, kiedy o naszej pracy mówi się nieco życzliwiej, nieco patetycznie podkreślając, że „Takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie”. Ten radośniejszy dzień – to DZIEŃ NAUCZYCIELA.

   Tak się złożyło, że w tym roku belferskie święto wypadło w niedzielę, dlatego w naszym gimnazjum obchodziliśmy je nieco wcześniej – bo 12 października. Od chwili powstania gimnazjum utrwaliła się w naszej szkole tradycja, że podziękowania dla nauczycieli za ich edukacyjny trud poprzedza uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. W tym roku do gimnazjalnej braci przyjęliśmy 62 uczniów. Klasa Ia – to 24 uczniów, ich wychowawcą jest Maria Głowacka. Klasą Ib, licząca 19 - uczniów opiekuje się Zdzisław Etynkowski. Natomiast klasą Ic – również z 19 uczniami –Janusz Graczyk. Pierwszoklasiści w uroczystej przysiędze przyrzekali: „My, uczniowie klas pierwszych Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Bądkowie, uroczyście ślubujemy dbać o honor i tradycje naszego gimnazjum, godnie zachowywać się w każdej sytuacji. Rzetelnie wypełniać swe obowiązki, nieustannie pracować nad wzbogaceniem swej wiedzy. Wyrabiać w sonie siłę woli, prawość charakteru, koleżeństwo i chęć niesienia pomocy innym. Dbać o piękno mowy ojczystej i wyrażać się w sposób kulturalny. Szanować poglądy i przekonania innych ludzi, przeciwstawiać się przejawom agresji. Nauczycieli szanować za wiedzę, którą nam przekazują. Kochać naszą ojczyznę, służyć jej codziennym postępowaniem. Na honor oświadczamy, że tego ślubowania dochowamy”.


  Wykorzystując podniosły nastrój towarzyszący aktowi ślubowania, dyrektor gimnazjum Ryszard Stępkowski złożył życzenia nauczycielom i pracownikom obsługi. Dziękując za nauczycielski trud kilkorgu z nauczycielskiego grona uhonorował nagrodą pieniężną. W tym roku Nagrodą Dyrektora zostali wyróżnieni: Halina Dondalska, Beata Wesołowska, Beata Wesołowska, Zdzisław Etynkowski. Nagrodą Wójta zostali uhonorowani: Ryszard Stępkowski i Janusz Graczyk. Natomiast Nagrodą Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty – Józef Nowakowski.

  Uroczystość zakończyła część artystyczna przygotowana przez uczniów klas pierwszych – pierwszaki pokazały, że ich uzdolnienia i zapał pozwolą nowymi sukcesami zapisać kilka kolejnych kart historii naszej szkoły. (JN)

 
czytaj dalej na temat: Święto Nauczycieli

Dożynki Gminno-Parafialne 2007 - występ gimnazjalistów

Utworzono dnia 29.11.2019

   W ostatnich dniach sierpnia dyrektor gimnazjum przekazał  interesującą wiadomość. Nasza szkoła ma przygotować część artystyczną na gminno-parafialne dożynki. Szkoła tak funkcjonuje, że jeśli jest zadanie do wykonania, to się je… wykonuje.  Kilka telefonów do nauczycieli, stworzenie koncepcji artystycznej, napisanie scenariusza i … zanim rozpoczął się rok szkolny, byliśmy już przygotowani do rozpoczęcia  drugiego etapu – czyli doboru uczniów i rozpoczęcia  prób. Zadanie było poważne, bowiem jak na gimnazjum przystało, zarówno program jak i jego wykonanie musiały być na przyzwoitym poziomie, a  czasu zaledwie dwa tygodnie. Scenariusz został oparty na  prostym pomyśle – chcieliśmy wykazać związek pracy rolnika  z cyklicznością pór roku  i sił przyrody, aby podkreślić, że dożynki to nie tylko święto plonów, ale przede wszystkim efekt całorocznych zmagań rolnika z naturą.

   I chyba się to nam udało, gdyż  występ 19 gimnazjalistów został nagrodzony brawami. Warto podkreślić, że pięknie prezentował się okazały bochen chleba wręczony przez Dominikę i Natalię wójtowi gminy i przewodniczącemu Rady Gminy. Chleb upiekła nam bądkowska piekarnia pana Szczupakowskiego – za co serdecznie dziękujemy. Program przygotowali: H.Dondalska, J. Nowakowski i J. Graczyk. Muzycznie wsparł nas: Tomasz Centkowski, a barwne kwiaty do scenografii przygotowała M. Hejman (to nasi nowi nauczyciele od muzyki i plastyki). (JN)

czytaj dalej na temat: Dożynki Gminno-Parafialne 2007 - występ gimnazjalistów

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2007/2008

Utworzono dnia 29.11.2019

Uwaga rozpoczęcie roku w Publicznym Gimnazjum

im. Wł. St. Reymonta w Bądkowie nastąpi w dniu 03 września 2007 r.

tj. w poniedziałek o godzinie 10.30 a dokładnie:

 

9.30 - Msza św. w kościele parafialnym w Bądkowie

(przejście do szkoły)

10.30 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego (sala gimnastyczna)

 

DOJAZDY (03.09.2007)

8.45 - Bachórka - Wysocin - Jaranowo - Toporzyszczewo

9.45 - Ujma - Łówkowice - Łowiczek

czytaj dalej na temat: Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2007/2008