Egzaminy gimnazjalne wypadły dobrze

Utworzono dnia 29.11.2019

Nie tylko w naszym gimnazjum, ale we wszystkich gimnazjach jak kraj długi i szeroki, uczniowie, nauczyciele i rodzice czekali z większym lub mniejszym drżeniem serca na środę 10 czerwca. W tym dniu Okręgowe Komisje Egzaminacyjne miały gimnazjalistom ujawnić ich wyniki egzaminów. Wprawdzie dla większości uczniów to ile uzyskali punktów jest mało ważne, gdyż miejsc w szkołach średnich jest więcej niż uczniów do nich się wybierających, to jednak dla sporej grupy – wybierających się do najlepszych szkół w naszym regionie każdy punkt mógł decydować o przyjęciu do wymarzonej szkoły. Dwa próbne egzaminy przeprowadzone w klasie  drugiej i jesienią w klasie trzeciej pozwalały nam wierzyć, że wysiłki uczniów i nauczycieli nie poszły na marne. I tak rzeczywiście u nas jest, choć patrząc na tytuły prasowe i strony internetowe w skali kraju z tymi wynikami (zwłaszcza stosunkiem uczniów do egzaminów) z roku na rok bywa gorzej.

W skali kraju w części humanistycznej średni wynik to 31,87 pkt. Województwo kujawsko-pomorskie – 31, powiat 32,06 pkt – nasza szkoła 32,40. (w rozbiciu na klasy wyglądało to następująco: klasa IIIa – 34,50, klasa IIIb – 30,56 a klasa IIIc -32,40).

A oto czołówka uczniów, którzy z tej części egzaminu uzyskali najwięcej punktów (na 50 możliwych).

1. Grzegorz Szafrański – klasa IIIa – 49 pkt

2. Nina Cieślak – klasa IIIb – 45 pkt, Milena Kotnych – klasa IIIc – 45 pkt

3. Dominika Mendel – klasa IIIa – 43 pkt

4. 41 punktów uzyskało 6 uczniów: klasa IIIa – Ola Ornat, klasa IIIb – Agnieszka Alabrudzińska, Bartosz Grzelak, Adam Rybacki, klasa IIIc – Ola Kotlewska i Patrycja Puchalska.

W części matematyczno-przyrodniczej wynik krajowy – to 26,03 pkt, nasze województwo 25,14, powiat – 25,39 – nasza szkoła 29,6 pkt. (poszczególne klasy uzyskały następujące wyniki: klasa IIIa – 32,82 pkt, klasa IIIb – 27,24 a klasa IIIc – 25,14 pkt).

1. Absolutnym rekordzistą – 50 punktów na 50 możliwych uzyskał Grzegorz Szafrański – jako laureat wojewódzkiej olimpiady z geografii był zwolniony z tego egzaminu!

2. Nina Cieślak – klasa IIIb – 47 pkt

3. Ola Ornat – klasa IIIa – 44 pkt

4. Agnieszka Alabrudzińska i Adam Rybacki z klasy IIIb – 43 pkt

5. 41 punktów uzyskali: Dominika Mendel i Mateusz Wiśniewski- klasa IIIa,

6. 40 punktów uzyskali: Krzysztof Madajczyk z klasy IIIa i Radosław Krzemiński z klasy IIIb.

A oto czołówka uczniów z najlepszymi wynikami z obu części egzaminów na 100 pkt:

1. Grzegorz Szafrański – 99 (absolutny rekord szkoły, dotychczas było to 92 pkt!)

2. Nina Cieślak - 92 punkty

3. Ola Ornat – 85 punktów

4. Dominika Mendel, Agnieszka Alabrudzińska, Adam Rybacki i Milena Kotnych po 84 punkty

W tym roku szkolnym po raz pierwszy gimnazjaliści sprawdzali w teście egzaminacyjnym swoje umiejętności językowe. Wprawdzie ilość punktów jeszcze nie będzie brana pod uwagę, niemniej jednak wyniki dają mnóstwo informacji na przyszłość. Średnia krajowa to 30,63 punktu. Nasza szkoła uzyskała 32,08 pkt (klasa IIIa – 35,14, klasa IIIb – 31,04 a IIIc – 30,08). Oto najlepsi poligloci: (na 50 pkt)