Gimnazjaliści już wybrali PREZYDENTA

Utworzono dnia 29.11.2019

Teoria i praktyka w rzeczywistości szkolnej rzadko kiedy występują razem. Najczęściej są to dwa oddzielne byty, które dopiero życie weryfikuje. Ale kiedy trzy tygodnie temu w jednej z klas trzecich padła propozycja zrobienia wyborów prezydenckich, nie sposób było tej oddolnej inicjatywy zmarnować, aby dać szansę połączenia wiedzy podręcznikowej z praktyczną stroną jej zastosowania. Trzecioklasiści utworzyli Komitety Wyborcze, wylosowali kandydatów (z oficjalnej listy pretendentów), pojawiły się plakaty, ulotki, przygotowywali prezentacje multimedialne aby… pozostałym gimnazjalistom jak najlepiej zarekomendować swych kandydatów.

W dniu 16.06.2010r. korzystając z odbywających się w gimnazjum „Dni Otwartych” przeprowadziliśmy prawybory, które odbyły się całkowicie zgodnie z tymi zasadami, jakie obowiązują dorosłych, a z czym zetkną się osobiście już w niedalekiej przyszłości, po uzyskaniu pełnoletniości. Wyniki głosowania były następujące: 25,7%głosów otrzymało dwóch kandydatów: Andrzej Lepper i Grzegorz Napieralski. (Oni by przeszli do II tury). Jarosław Kaczyński uzyskał 20,9% głosów a jego konkurent w prawdziwych wyborach Bronisław Komorowski – 4,7%. Andrzej Olechowski – 7,6%, Janusz Korwin-Mikke 2,8%, Waldemar Pawlak 1,9%, a Konrad Morawiecki 0,9%. Marek Jurek i Bogusław Ziętek nie otrzymali ani jednego głosu. Ponieważ przygotowaniom prawyborów towarzyszyło zapytanie, jak zagłosują nasi rodzice?, dlatego warto będzie w poniedziałek obydwa wyniki porównać. Mnie pozostaje tylko pogratulować młodzieży, że do przyszłego „obowiązku” podeszli sumiennie i z olbrzymim zaangażowaniem. (JN)