Zakończenie roku szkolnego 2011/2012
Zabrzmiał ostatni dzwonek w tym roku szkolnym. Nasze spotkanie miało charakter historyczny. Z jednej strony dlatego, że spotkaliśmy się w tym gronie po raz ostatni, z drugiej ponieważ temu spotkaniu towarzyszyła świadomość, że lata spędzone w naszym gimnazjum to historia, a jednocześnie początek nowego czasu.
Wszyscy wiemy, jak wiele zależy od ludzi – ich zaangażowania i mądrości. Naszą rzeczywistość tworzyliśmy wspólnie, w atmosferze wzajemnego zrozumienia. Staraliśmy się, przy wydatnej pomocy Waszych rodziców, wpoić Wam podstawowe wartości, takie jak szacunek, tolerancja, prawda i odpowiedzialność. Nie zawsze było nam łatwo, ale mam pewność, że zaowocuje to w przyszłości. Pamiętajcie, że jak mówił Georges Poulet „Nie czas jest nam dany, ale chwila. Naszym zadaniem jest uczynić z tej chwili czas”. Niech to będzie teraz i w przyszłości czas dobrze spędzony, czas miłych wspomnień, wspaniałych przyjaźni, sukcesów na miarę możliwości każdego z Was. Pamiętajcie, że „(…) ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy”.
Koniec roku szkolnego jest okazją do podsumowań i porównań. Oferta naszej szkoły nie ograniczała się wyłącznie do godzin lekcyjnych. Po zajęciach szkolnych, a także w soboty organizowane były liczne zajęcia dodatkowe. Brali w nich udział Ci z Was, którzy chcieli wiedzieć więcej od swoich kolegów i koleżanek. Każdy z Was miał możliwość pogłębienia swojej wiedzy z zakresu przedmiotów najbardziej go interesujących czy ulubionych.
Z wielką satysfakcją i przyjemnością stwierdzam, że był to kolejny dobry rok. Obfitował w liczne sukcesy. Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursach przedmiotowych pod patronatem Kuratora Oświaty, a więc były to konkursy najwyższej rangi tak zwane olimpiady przedmiotowe i odnieśli w nich wspaniałe sukcesy.
- Grzegorz Wasielewski został Laureatem Wojewódzkiego Konkursu z Historii za co został zwolniony z dwóch części egzaminu gimnazjalnego uzyskując maksymalny wynik
- Karolina Chojnacka w tej samej kategorii została finalistką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii.
Niezwykle prestiżowym i cennym w dosłownym tego słowa znaczeniu, był sukces w Ogólnopolskim Konkursie plastyczno – historycznym „Dumni z dziedzictwa”. Nasi uczniowie zajęli w nim pierwsze miejsce przywożąc z Warszawy 42 calowy telewizor LCD, kino domowe i DVD. Skoro jestem przy historii muszę wymienić następujące sukcesy:
- Daria Książkiewicz zajęła trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Kresowe portrety” organizowanym przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.
- Grzegorz Wasielewski, Anna Czyżewska i Daria Książkiewicz zdobyli wyróżnienia w Wojewódzkim Konkursie „Oni tworzyli naszą historię”.
- Anna Czyżewska zajęła I miejsce w konkursie „Dzieje włocławskiej oświaty”.
W projekcie „Zadbamy, by nie odeszli w niepamięć” 28 uczniów tworzyło biogramy niezwykłych ludzi naszej gminy. Publikowano je w „Gazecie Pomorskiej” i na stronach regiopedii. W czerwcu bieżącego roku grupa uczniów z projektu zapoznawała nauczycieli - tak, tak nauczycieli w KPCEN – jak się takie biogramy pisze, a nasz pomysł ma być realizowany w regionie.
Z nauk humanistycznych muszę wymienić sukcesy następujących uczniów:
- Karolina Kosmalska zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Poetyckiej w Lublinie,
- Andżelika Szafrańska zajęła III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Literackim „Mój list do Janusza Korczaka” w Bydgoszczy,
- Justyna Rumińska zdobyła II miejsce w Małym Finale Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny we Włocławku,
- Anna Czyżewska zajęła II miejsce w Konkursie im. Ryszarda Kapuścińskiego na reportaż z powiatu aleksandrowskiego.
Z matematyki sukcesem może pochwalić się Milena Zaremba, która tak, jak w tamtym roku zajęła trzecie miejsce w Lidze Zadaniowej oraz Anna Golenia, która otrzymała wyróżnienie.
Z licznymi sukcesami reprezentowali szkołę nasi plastycy:
- Natalia Centkowska,
- Anna Wiatrowska,
- Andżelika Szafrańska,
- Monika Wyrzykowska.
W IX Powiatowym Konkursie Stop Przemocy „Cyberprzemoc – dziecko w sieci” nasze uczennice: A. Golenia, J. Wienconek, M. Mikołajewska, K. Krajewska, M. Wyrzykowska zajęły I i III miejsce.
Sport szkolny może pochwalić się:
- wicemistrzostwem województwa w rzucie oszczepem, które zdobyła Olga Kulpa, więc lepiej nie podchodzić jej pod rękę,
- mistrzostwem Powiatowej Gimnazjady w Piłce Siatkowej,
- mistrzostwem Powiatowej Gimnazjady w Tenisie Stołowym – Drużynowym Chłopców,
- sześcioma tytułami Mistrza Powiatu w Lekkiej Atletyce.
Na tym podsumowanie osiągnięć naszych uczniów zakończę, choć zdaję sobie sprawę, że nie wymieniłem wszystkich. Przepraszam tych uczniów, których pominąłem, a zainteresowanych odsyłam do dokładnego zapoznania się ze stroną naszego gimnazjum, gdzie zawarte są wyczerpujące informacje.
Zdaję sobie sprawę, że tych sukcesów by nie było, gdyby nie pomoc rodziców, dlatego gorąco Wam dziękuję. Dziękuję również za wsparcie we wszystkich działaniach wychowawczych i opiekuńczych. Równie serdecznie dziękuję nauczycielom za dodatkową pracę z uczniami za bezinteresowność i miłość do szkoły. Organowi prowadzącemu, na ręce Wójta Gminy Bądkowo, składam podziękowanie za życzliwość, materialne wsparcie i nagrody dla najlepszych uczniów poszczególnych klas.