Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

Rok szkolny 2013/2014

AKTUALNOŚCI:

Nasz projekt został zauważony w województwie

Utworzono dnia 20.11.2019

 

    W powszechnym rozumieniu jeśli trzynasty przypada w piątek, to podwójne nieszczęście. Inaczej uważali starożytni Rzymianie, dla których każdy trzynasty dzień miesiąca był dniem szczęśliwym. Dla nas bliższa prawdy była ta rzymska interpretacja, bowiem w piątek przed południem gościliśmy w Toruniu w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, gdzie przewidziano podsumowanie IV edycji Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych. Prace konkursowe przysłały 24 zespoły z 22 placówek. W projektach zgłoszonych do festiwalu wzięło udział 245 uczniów pod kierunkiem 45 nauczycieli. Projekty oceniała powołana przez Marszałka kapituła, w skład której wchodzi po dwóch przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, KPCEN-ów z Bydgoszczy, Torunia i Włocławka oraz Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Toruniu.

   Po raz pierwszy na Konkurs zgłoszony został projekt edukacyjny „A lato było piękne tego roku” realizowany w naszym gimnazjum przez uczniów klas IIb i IIc. Póki co na stronach Klubu Odkrywców Historii Najnowszej nie podano oficjalnej punktacji i nie wiemy iloma punktami nasz projekt nie zmieścił się na „pudle” zwycięzców – niemniej jednak to właśnie nam przyznano Pierwsze wyróżnienie, co jak na debiut należy uznać za duży sukces, tym bardziej, że o naszym projekcie i słowniku biograficznym bądkowian - żołnierzy września 1939 r. usłyszeliśmy wiele słów uznania.

   Niestety nie wszyscy uczestnicy projektu mogli skorzystać z zaproszenia i udziału w Gali Konkursowej, bowiem szkoła nie ma kategorii wydatków na taką promocję szkoły i gminy w regionie, a trudno było znaleźć rodziców chętnych do podwiezienia laureatów konkursu do Torunia. Tym bardziej, jako nauczyciel opiekun dwunastki uczniów realizujących od września do maja ten badawczy projekt, składam panom Piotrowi Rewersowi i Adamowi Ulczyckiemu serdeczne podziękowania za ten miły dla uczniów gest – podwiezienie do Torunia grupy uczniów, aby mogli w tej przemiłej uroczystości uczestniczyć i osobiście odebrać dyplomy i nagrody, na które naprawdę ciężko zapracowali.

   Przypomnijmy zatem nazwiska laureatów: Bartosz Baryza, Magdalena Baryza, Monika Dalasińska, Andżelika Danielewska, Iwona Gostyńska, Weronika Kwiatkowska, Dominika Krzyżanowska, Martyna Pawlak, Hubert Rewers, Aleksandra Salamońska, Dominik Taczkowski, Katarzyna Ulczycka. (JN)

 

 

czytaj dalej na temat: Nasz projekt został zauważony w województwie

Konkurs Poetycki

Utworzono dnia 20.11.2019

 W Szkole Podstawowej w Śmiłowicach, w gminie Choceń 11 czerwca uroczyście podsumowano VIII edycję Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego im. Leona Stankiewicza. W tej corocznej poetyckiej rywalizacji w tym roku wzięło udział 145 uczestników z 42 szkół, nie tylko naszego województwa, którzy nadesłali ponad 300 wierszy. Jury, składające się z regionalnych twórców, wyłoniło laureatów.

   Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy I b – Weronika Więckowska, podopieczna Pani Haliny Dondalskiej. Za wiersz pt. „Nie zdążyłeś” zdobyła trzecie miejsce. Otrzymała ona pamiątkowy dyplom oraz nagrody książkowe. Gratulujemy Weronice i Pani Dondalskiej oraz życzymy dalszych sukcesów! Oto nagrodzony wiersz.

 

Nie zdążyłeś

 Żyłeś szybko zachłannie
lubiłeś burzę wokół siebie
i jasny błysk fleszy…

 

odchodziłeś jednak w ciszy
płomień świecy towarzyszki
twej podróży od chrztu
w niewinną biel przybranej
mrugał nie chcąc zgasnąć
w niemym jęku szeptał
„nie zdążyłeś pokochać
nie znalazłeś swej drogi
nie zdążyłeś naprawić
nie zdążyłeś pomyśleć
że możesz nie zdążyć”
płomień bezradnie westchnął
zanim zgasł…
ze smutkiem odprowadził
cię na tamtą stronę
bez rachunku sumienia

 

wosk zastygł w połowie drogi

czytaj dalej na temat: Konkurs Poetycki

Historię najnowszą poznawaliśmy we włocławskim Archiwum

Utworzono dnia 20.11.2019

 

 Czwartkowe przedpołudnie (05.06.2014) nasi gimnazjaliści spędzili w Archiwum Państwowym we Włocławku. Skorzystaliśmy z zaproszenia pana Rafała Więckowskiego do zwiedzenia okolicznościowej wystawy „Wybory do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 roku w województwie włocławskim w źródłach archiwalnych". Dr Tomasz Dziki opowiedział naszym uczniom o przebiegu, znaczeniu i wpływie tych wyborów nie tylko na losy naszego regionu (wówczas jeszcze województwa włocławskiego), ale i kraju. Dla gimnazjalistów ten okres historii, zrozumienie czym był ustrój komunistyczny i dlaczego tak uroczyście w tym roku świętujemy w całym kraju 25 lecie tych wydarzeń, to trudne zagadnienia, ponieważ program nauczania historii w gimnazjum kończy się na I wojnie światowej. Ale ta lekcja historii, zilustrowana autentycznymi dokumentami, przyda się za rok czy dwa w szkole średniej. Nasze spotkanie z historią najnowszą zakończyliśmy zwiedzeniem archiwum od wewnątrz. Dla pierwszoklasistów była to pierwsza okazja „dotknięcia” historii zapisanej w dokumentach i księgach parafialnych. Wielu z nich próbowało nawet (z różnym skutkiem) odszukać w księgach nazwiska swoich dziadków. Umówiliśmy się z panem Rafałem na wrzesień nowego roku szkolnego, ponieważ zarysował się pomysł na nowy, wspólny projekt edukacyjny.

   Ponieważ to nie było pierwsze spotkanie w archiwum, w podziękowaniu za wieloletnią współpracę i pomoc w realizacji naszych projektów biogramowych, obu panom wręczyliśmy nasz słownik biograficzny żołnierzy września 1939r. W zajęciach uczestniczyło 22 uczniów – członków kółka historycznego i uczniów uczestniczących w projektach i konkursach, a opiekę nad nimi sprawowali Janusz Graczyk i Józef Nowakowski. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że wyjazd do Włocławka sfinansowali sobie uczniowie. (JN)

czytaj dalej na temat: Historię najnowszą poznawaliśmy we włocławskim Archiwum

Byliśmy w Warszawie

Utworzono dnia 20.11.2019

  22 maja wybraliśmy się do Warszawy, stolicy naszego kraju. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Łazienek Królewskich – jednego z najpiękniejszych i największych kompleksów ogrodowych Europy. Wśród pereł Łazienek Królewskich zobaczyliśmy między innymi Pałac na Wyspie, Biały Domek, Podchorążówka, Amfiteatr , Starą Pomarańczarnię z Teatrem Stanisławowskim. Pani przewodnik opowiadała nam o każdym z tych obiektów.

   Następnie udaliśmy się do Grobu Nieznanego Żołnierza. Stojący na placu Józefa Piłsudskiego grób-pomnik jest hołdem narodu polskiego dla wszystkich nieznanych z imienia i nazwiska żołnierzy, którzy złożyli najwyższą ofiarę w imię wolności i miłości ojczyzny. Szczęśliwie, udało nam się dotrzeć na honorową zmianę warty.

   Dalej ruszyliśmy Krakowskim Przedmieściem w kierunku Zamku Królewskiego, po drodze zatrzymaliśmy się przy Pałacu Prezydenckim zobaczyliśmy pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. Kolejne obiekty, które mijaliśmy to pomnik Adama Mickiewicz, Małego Powstańca. I tak w dość szybkim tempie, dotarliśmy do Starego Miasta. Starówka Warszawska to rynek z otaczającymi go kamieniczkami, pośrodku którego jest fontanna z Syrenką. Stare Miasto, to także Plac Zamkowy przy którym stoi Zamek Królewski oraz kolumna Zygmunta. Wszystko to otoczone jest murami miejskimi zwanymi Barbakanem. Po zwiedzeniu Starówki udaliśmy się na Zamek Królewski. Na Zamku Królewskim uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej, podczas której poznaliśmy historię tego obiektu.

   Ostatnim punktem naszej wycieczki był przejazd warszawskim metrem. Większość z nas po raz pierwszy jechała podziemną koleją. W godzinach wieczornych zmęczeni ale zadowoleni dotarliśmy do Bądkowa. Opiekunami w czasie wycieczki byli nauczyciele: Halina Dondalska, Andrzej Kuczyński, Ryszard Stępkowski i Maria Głowacka.

czytaj dalej na temat: Byliśmy w Warszawie

Czas wycieczek, czas nauki...niemieckiego

Utworzono dnia 20.11.2019

Tym razem Słubice, Frankfurt i Berlin wyznaczyliśmy sobie jako cel naszej podróży - wycieczki, która odbyła się w dniach 28, 29 i 30 maja.

   Po 6 godzinach jazdy autokarem dotarliśmy do pierwszego celu naszej wędrówki - Słubic i Frankfurtu. Zakwaterowanie w Domu Studenckim w Słubicach i wyruszyliśmy w stronę przejścia granicznego. A na granicy Collegium Polonicum, wspaniały, nowoczesny gmach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tuż za mostem we Frankfurcie nad Odrą, Europa – Universitat Viadrina Frankfurt, Ziegenwerder – Wyspa na Odrze, Kościół Mariacki, Ratusz, centrum miasta. Drugi cały dzień spędziliśmy w Berlinie podziwiając najdłuższy fragment berlińskiego muru oraz Molecule Man – pomnik na rzece, symbolizujący połączenie 3 dzielnic po zjednoczeniu Niemiec. Następnie postój przy Alexanderplatz z fontanną Neptuna, Czerwonym Ratuszem, Kościołem Mariackim i górującą nad miastem Wieżą Telewizyjną - charakterystyczną budowlą Berlina. Później Wyspa Muzealna ze światowej sławy muzeami, wpisanymi na listę UNESCO, Katedra Berlińska – dawna świątynia nadworna, druga pod względem ilości sarkofagów nekropolia królewska w Europie (blisko 100 sarkofagów rodu Hohenzollernów, z którym związana jest 500-letnia historia Berlina i Brandenburgii). Przejazd przez Most Zamkowy słynną Aleją pod Lipami w otoczeniu ambasad państw przez Forum Fridericianum z pomnikiem konnym Fryderyka Wielkiego oraz monumentalnymi budowlami przy Placu Bebela: Opera Berlińska, dawna biblioteka królewska, Katedra św. Jadwigi (farna świątynia katolicka w Berlinie), dawny arsenał, wartownia, Uniwersytet Humboldta. Przejazd przez Dzielnicę Rządową wraz z siedzibą rządu, urzędem kanclerskim (w nim urzęduje Angela Merkel), pałacem prezydenckim oraz Reichstagiem – siedzibą parlamentu. Wejście na kopułę widokową z audio-przewodnikami po polsku. Dalej podziwialiśmy Kolumnę Zwycięstwa - „Złota Elza”, upamiętniająca wygrane wojny pruskie w XIX w. Potem czekał nas spacer na Plac Paryski do Bramy Brandenburskiej – największego symbolu Berlina, w sąsiedztwie kultowego hotelu Aldon, gdzie swoje pierwsze kroki sceniczne stawiała Marlena Dietrich oraz gościły ważne osobistości ze świata polityki, kultury i sztuki (np. Greta Garbo, Charlie Chaplin, Michael Jackson). Widzieliśmy też Pomnik Pomordowanych Żydów Europy - spektakularny labirynt ponad 2700 monumentalnych kolumn (niektóre sięgają prawie 5 m. wys.) w pobliżu dawnej lokalizacji bunkrów Hitlera. Przeszliśmy na Plac Poczdamski, nazywany małym Manhattanem, słynący z berlińskiego festiwalu filmowego Berlinale, obok Sony Center (europejska siedziba). Był czas na zakupy i upominki. Na koniec jeszcze wyjątkowa atrakcja - zwiedzanie Muzeum Techniki. W godzinach wieczornych powrót do Słubic, a dla tych, którzy zachowali trochę sił, jeszcze Frankfurt nocą. Trzeci dzień spędziliśmy na spacerze w Ogrodzie Botanicznym na Ziegenwerder. Znaleźliśmy czas na słodkie zakupy i pamiątki. Jeszcze chwila na panoramę Słubic z frankfurckiego bulwaru, wspólne zdjęcia na historycznym stadionie i szczęśliwy powrót do Bądkowa. Opiekunami w podróży naszych gimnazjalistów byli nauczyciele: Anita Przywitowska, Małgorzata Kwiatkowska, Małgorzata Strzelecka i Zdzisław Etynkowski, który przygotował i poprowadził wycieczkę.

czytaj dalej na temat: Czas wycieczek, czas nauki...niemieckiego

„Polska Biegała” także w Bądkowie

Utworzono dnia 20.11.2019

   30 546 biegaczy. Tylu pobiegło podczas 10. Weekendu Polska Biega. Takiej frekwencji jeszcze nie było. Weekend Polska Biega jest niezwykły. Nie tylko dlatego, że przyciąga na trasy biegowe tak wiele osób. Przede wszystkim dlatego, że przyciąga tak wiele różnych osób. W bądkowskim parku biegali przedszkolacy, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z nauczycielami. Razem 216 uczestników z pamiątkowymi na tę okoliczność numerami startowymi. Było sportowo, radośnie i przyjaźnie. To ważne i dobrze, że lubimy i chcemy biegać. (Z.E.)

czytaj dalej na temat: „Polska Biegała” także w Bądkowie