Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

Rok Szkolny 2015/2016

AKTUALNOŚCI:

Podsumowanie I edycji projektu: "Sąsiedztwo Bliższe Obywatelowi"

Utworzono dnia 12.11.2019

   8 kwietnia pod opieką pani pedagog pojechałyśmy do Sądu Rejonowego we Włocławku na podsumowanie I edycji projektu: "Sądownictwo bliższe Obywatelowi". Uczestniczyły w nim: K. Jasińska, N. Wilińska, K. Pawlak, P. Drążkiewicz, A. Kaczorowska i J. Walczak.

   Spotkanie rozpoczęło się od przywitania uczestników i wręczenia wszystkim identyfikatorów. Prezes sądu zapoznał nas z ustrojem sądownictwa i jego zadaniami oraz najpoważniejszymi problemami w jego funkcjonowaniu. Następnie przedstawiono nam wykład na temat mediacji przedsądowych w praktyce. Kolejnym zagadnieniem, który przybliżył nam młody sędzia była droga do zawodu sędziego. Mieliśmy okazję wczuć się w rolę prawników: sędziego, prokuratora, adwokata, oskarżyciela i samodzielnie poprowadzić sprawę. Podsumowaniem naszej wiedzy o sądownictwie był quiz. Oprowadzono nas również po salach sądowych i innych pomieszczeniach np. do sali zatrzymań oraz opisano ich funkcje. Na koniec naszego spotkania otrzymaliśmy dyplomy. Spędziliśmy miło i pożytecznie czas, zdobywając wiedzę na temat prosperowania sądu w Polsce.

czytaj dalej na temat: Podsumowanie I edycji projektu: "Sąsiedztwo Bliższe Obywatelowi"

Z nagrodami wróciliśmy z Włocławka

Utworzono dnia 12.11.2019

   W piątek, 15 kwietnia w Urzędzie Miasta Włocławka miało miejsce podsumowanie etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Poznajemy Ojcowiznę”. Do tego etapu przeszły 4 nasze zespoły i ich prace zostały wysoko ocenione i nagrodzone dyplomami i pięknymi albumami przez komisję konkursową. W kategorii prac pisemnych Karina Cichowlas i Iza Danielewska zajęły II miejsce. W Kategorii prezentacji multimedialnych Helenka Podlewska i Joasia Piotrowska zajęły także II miejsce, Igor Deptulski III a Marlena Biernacka i Angelika Świercz – IV. Część oficjalną poprzedziło zwiedzenie włocławskiej katedry, a na zakończenie wszyscy uczestnicy Gali zostali zaproszeni na obiad do restauracji „Ratuszowa” – z czego oczywiście skorzystaliśmy. Serdeczne słowa podziękowania kierujemy do pań: Danuty Biernackiej i Karoliny Świercz za dowiezienie naszych uczniów na tę miłą dla nas uroczystość.(JN)

czytaj dalej na temat: Z nagrodami wróciliśmy z Włocławka

Już wiemy, ile o miejscach pamięci wiedzą nasi gimnazjaliści

Utworzono dnia 12.11.2019

  Ubiegając się o mandat poselski do Sejmu Dzieci i Młodzieży, musiałyśmy wybrać metodę badań, dzięki której mogłybyśmy dowiedzieć się, czy nasi koledzy wiedzą, że takie miejsce lub miejsca w naszej miejscowości są i czy spełniają przypisaną im rolę. Żeby z zadaniem uporać się do czekających nas egzaminów – wybrałyśmy metodę ankietową. Wiele godzin zajęłam nam ich analiza, a wyniki były zaskakujące i dużo inne, od przez nas oczekiwanych. Te wyniki opracowałyśmy statystycznie i graficznie na diagramach i zamieściłyśmy je na samorządowej tablicy w szkole - oczywiście z odpowiednim komentarzem. Niemniej jednak niepokoi nas, że aż 40% gimnazjalistów nie ma pojęcia, że coś takiego jest w naszej miejscowości, mimo że praktycznie codziennie obok takiego obiektu przechodzą. Ale to i tak dużo lepszy „wynik” niż ten, jaki w 2008 r. przyniosły podobne badania, gdy nasze miejsce pamięci miano upamiętnić okolicznościowym obeliskiem! I chociaż wielu uczniów nie potrafiło wskazać miejsc pamięci w naszym lokalnym środowisku, to jednak aż 87% uznało, że powinny być czczone i zadbane. Wyniki naszych ankiet dały nam do zrozumienia, że powinniśmy zrobić coś, aby lokalna społeczność poszerzyła swoją wiedzę na ten temat. Patriotyczne inscenizacje nawiązujące do lokalnych dziejów, słowniki biograficzne pisane przez starsze roczniki gimnazjalistów, udział w konkursach pozwalających przypominać i pielęgnować nasze lokalne dzieje już przyniosły efekt, te 40% znających nasze dzieje – ale dziś wiemy, że jest jeszcze dużo do zrobienia aby było lepiej. Będzie nam ogromnie miło, jeśli naszym działaniami się do tego przyczyniłyśmy. (Kamila i Weronika)

Analiza ankiety (PDF)

 

czytaj dalej na temat: Już wiemy, ile o miejscach pamięci wiedzą nasi gimnazjaliści

Coca-Cola Cup 2016

Utworzono dnia 12.11.2019

   Nasi piłkarze nożni wygrali rozegrany w Aleksandrowie Kujawskim międzypowiatowy turniej Coca-Cola Cup 2016. W fazie grupowej ulegli 1:2 Publicznemu Gimnazjum nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim, wygrali 5:2 z zespołem Publicznego Gimnazjum w Zbrachlinie. W meczu półfinałowym pokonali 3:0 piłkarzy Publicznego Gimnazjum w Stawkach. W Finale ponownie spotkali się z Publicznym Gimnazjum nr 1 pewnie wygrywając 3:1. W turnieju startowały także zespoły Publicznego Gimnazjum w Lubaniu i PGTS w Aleksandrowie Kujawskim. Warto podkreślić radość i sukces naszych gimnazjalistów, gdyż byli jedynym szkolnym zespołem, który nie posiada boiska przystosowanego do takich rozgrywek (przy każdej szkole jest „Orlik” lub boisko całoroczne), a większość uczestników turnieju czynnie uprawia w klubach regionu piłkę nożną. Nasz zespół wystąpił w składzie: Piotr Paliwoda, Andrzej Kapuściński, Bartłomiej Kramarski, Patryk Możdżeń, Dawid Pogodziński, Mikołaj Piernikowski, Krzysztof Balcerak, Patryk Kramarski. W zespole grają także Mikołaj Kuropatwiński i Jakub Przekwas. Gratulacje i powodzenia na kolejnym już wojewódzkim etapie rozgrywek. Dziękuję za pomoc w transporcie uczniów na zawody, której udzielił nam Pan Józef Paliwoda. (Z.E.)

Coca-Cola Cup – to największy w Polsce turniej dla gimnazjalistów, którego ambasadorem jest Robert Lewandowski i Robert Korzeniowski.

czytaj dalej na temat: Coca-Cola Cup 2016

Chcemy powalczyć o mandat XXII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Utworzono dnia 12.11.2019

   W tym roku po raz czwarty w naszej szkole dwuosobowy zespół powalczy o mandat poselski XXII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Ubiegające się o tę możliwość Weronika Więckowska i Kamila Niewiadomska już dokonały rejestracji przygotowały swój plan działania. Tematem tegorocznej sesji są miejsca pamięci – materialne świadectwa wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości. Jest to ciekawe zagadnienie, tym bardziej, że w naszej szkole patriotyzmowi lokalnemu od lat poświęca się wiele uwagi. Są organizowane niepowtarzalne przedstawienia uświetniające święta państwowe oparte na watkach lokalnych dziejów, a nawet zostały wydane dwie książki podtrzymujące tożsamość lokalną – napisane przez gimnazjalistów. Często słyszymy, że dzisiejsza młodzież nie przywiązuje wagi do tradycji i związanych z nią osób i miejsc, dlatego chcemy ten pogląd zmienić. Niebawem w naszej szkole przeprowadzimy krótką ankietę na ten temat, która będzie pierwszym krokiem, wstępem do naszych dalszych działań w tym ogólnopolskim projekcie. Mamy nadzieję, że dzięki naszym pomysłom i Waszej pomocy będziemy mogły uczestniczyć w posiedzeniu XXII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. (Kamila i Weronika)

czytaj dalej na temat: Chcemy powalczyć o mandat XXII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Życzenia Wielkanocne

Utworzono dnia 12.11.2019