Z wygraną wróciliśmy z Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego

Utworzono dnia 13.11.2019

Już po raz czwarty Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Polskim Towarzystwem Ziemiańskim Oddziały w Krakowie i Poznaniu, a także z Zarządem Głównym Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego zorganizował ogólnopolski konkurs historyczny poświęcony etosowi polskiego ziemiaństwa w ostatnich dwóch stuleciach. „Bóg, Honor i Ojczyzna – wartości polskiego ziemiaństwa”. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego. 21 kwietnia zakończyły pracę komisje wojewódzkie, wyłaniając finalistów etapu ogólnopolskiego, który został zaplanowany na 2 czerwca. Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowała się Marlena Biernacka w kategorii prac pisemnych, natomiast w kategorii zespołowej za prace multimedialne - Karina Cichowlas, Iza Danielewska i Marta Haziak.

Finał odbył się w Poznaniu, po raz pierwszy poza Krakowem. Etap ogólnopolski konkursu polegał na rozmowie z komisją i obronie przez uczestników (w sumie 82) swych prac. Ogłoszenie wyników nastąpiło w siedzibie Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Dla nas ta część konkursu okazała się bardzo radosna. Marlena została laureatką I miejsca za pracę: „Ród Dzierzbickich herbu Topór z Jaranowa - znamienici ludzie pełniący wiele znaczących stanowisk i urzędów nie tylko w swojej małej ojczyźnie, ale również w kraju.” Iza, Karina i Marta wróciły do Bądkowa z tej ogólnopolskiej rywalizacji jako Finalistki. To najlepszy wynik uzyskany przez nasze uczennice, a braliśmy udział już w trzech edycjach i piękne zakończenie pracowitego roku szkolnego.(JN)