Wycieczka do parku w Kowalu

Utworzono dnia 14.07.2019

11 czerwca 2019r. uczniowie klas IV pod opieką A. Krajewskiej, B. Wesołowskiej i E. Junczys odwiedzili znajdującą się przy siedzibie Gostynińsko – Włocławskiego Parku Krajobrazowego w Kowalu pracownię dydaktyczną.

W pracowni multimedialnej zapoznali się z przygotowaną przez leśnika, p. Lesława Urbankiewicza prezentacją, która dotyczyła historii parku, jego walorów przyrodniczych i kulturowych. Odbyli też wirtualną (technika 3D) wędrówkę po terenie parku w różnych porach roku. Podczas tej wędrówki poznawali najciekawsze miejsca i atrakcje parku, ucząc się jednocześnie właściwych zachowań w obcowaniu z przyrodą. Wielką atrakcją dla uczniów był pobyt w ogrodzie edukacyjnym „Rycykowy zakątek”. Ogród ten, podzielony na 7 enklaw tematycznych, umożliwił uczniom świetną zabawę i jednocześnie edukację. Dzieci grały na leśnych cymbałach, obserwowały teren przez peryskop, poznały działanie siły odśrodkowej, uczyły się jak schwytać wiatr i w jaki sposób wydobyć zieleń z odpadów, mogły też zmierzyć długość swojego skoku miarą skoku przypisaną różnym zwierzętom. W enklawie „Królewski Gród Kowal” z tablic informacyjnych poznały historię grodu, w którym urodził się Kazimierz Wielki.

Pobyt w tym ciekawym miejscu zakończył wspólny posiłek ufundowany przez władze parku. Wrócimy na teren parku już we wrześniu, by idąc ścieżką edukacyjną, poznać piękno parku z bliska.(A.K.)