Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

AKTUALNOŚCI, strona 1:

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Utworzono dnia 25.03.2023

   23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Z tego powodu w najbliższym tygodniu były przeprowadzane przez psychologa pracującego w szkole zajęcia mające na celu zwiększenie świadomości uczniów ósmych klas szkoły na temat tej choroby.

   Obecnie depresja stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie (WHO). Każdy z nas jest narażony na depresję, dlatego należy zgłosić się na konsultację jeśli ktoś zaobserwuje niepokojące u siebie objawy. Uczniowie podczas zajęć mieli możliwość zapoznania się z Kwestionariuszem Skali Depresji Becka. Więcej informacji można uzyskać na Źrózdło: https://twarzedepresji.pl/o-depresji/

Do podstawowych objawów należą:

 • obniżony nastrój pojawiający się przez większość dnia, niezależnie od okoliczności;
 • utrata zainteresowania czynnościami, które zwykle sprawiały przyjemność;
 • problemy ze snem, apetytem.

Gdzie można szukać pomocy:

 • Poradnie Zdrowia Psychicznego;
 • Ośrodki Interwencji Kryzysowej;
 • Poradnie Psychologiczno – Pedagogiczne;
 • Szpitale psychiatryczne.

Opracowane przez Hubert Sadowski

   Tego dnia w naszej szkole również obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest jednym z największych wyzwań zdrowotnych na świecie.

   Depresja nazywana jest chorobą duszy i ciała. Jest chorobą całego organizmu i podobnie jak nadciśnienie, cukrzyca czy inna choroba przewlekła, może być diagnozowana i skutecznie leczona. Nieleczona często prowadzi do samobójstwa.

   Celem obchodów Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na temat tej choroby oraz innych zaburzeń z nią związanych, a także o konieczności jej diagnozowania i podejmowania odpowiedniego leczenia. Dbajmy o swoje zdrowie psychiczne! M.K.

Rekolekcje Wielkopostne 2023

Utworzono dnia 16.03.2023

   W porozumieniu z księdzem Parafii Bądkowo ustalono przebieg Rekolekcji Wielkopostnych w dniach 20.03.2023r. i 21.03.2023r. dla uczniów naszej szkoły

Poniedziałek (20.03.2023r.)
08:00 – spowiedź dla uczniów klas 4
08:30 – msza św. dla uczniów  klas 1-4
11.30 – spowiedź dla uczniów klas 5-8 
12:00 – msza św. dla uczniów klas 5-8

Wtorek (21.03.2023r.)
08:30 – msza św. dla uczniów  klas 1-4
12:00 – msza św. dla uczniów klas 5-8

   Szczegółowa organizacja opieki w drodze do i z kościoła oraz w czasie Mszy Rekolekcyjnych w załączniku. W pozostałych godzinach lekcje odbywają się zgodnie z planem. We wtorek 21 marca 2023 dla klas 4-8 na sali gimnastycznej odbędzie się Dzień Profilaktyki 2023.

Uwaga!
W dniach 20.03. i 21.03.2023r.
Uczniowie klas 1-4 przyjeżdżają pierwszym kursem na godzinę około 8.00 
Uczniowie klas 5-8 przyjeżdżają drugim kursem na godzinę około 8.45

załącznik po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Rekolekcje Wielkopostne 2023

Wszyscy byli dla siebie mili, uśmiechnięci i uprzejmi

Utworzono dnia 20.03.2023

Walentynki, Walentynki
Dla chłopca i dziewczynki
Piękne walentynki mamy
Zaraz je wam damy

    Dzień 14 lutego czyli Walentynki klasy 1-3 oraz przedszkole spędziły wyjątkowo. Wszyscy w tym dniu byli dla siebie mili, uśmiechnięci i uprzejmi.

   Zwyczajem w tym dniu jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Tak samo i nasi uczniowie, oraz maluchy  przygotowały dla kolegów i koleżanek piękne kartki walentynkowe. Walentynki to ciekawy sposób na rozgrzanie serc w czasie zimy i wzmacnianie przyjaźni. Z tej okazji przygotowaliśmy Pocztę Walentynkową, oraz foto- budkę. Na sali gimnastycznej udekorowanej w mnóstwo serduszek i amorków „Walentynowi listonosze" rozdawali listy od tajemniczych wielbicieli. Następnie uczestnicy uwiecznili ten wyjątkowy dzień niezwykłymi fotografiami. (A.W, K.G, A.S)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Wszyscy byli dla siebie mili, uśmiechnięci i uprzejmi

Udział w projekcie rozpoczęty!

Utworzono dnia 16.03.2023

  

   Uczniowie klas drugich biorą udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”. To już IV edycja projektu, który w tym roku szkolnym odbywa się pod hasłem „Podróżowanie przez czytanie”. Główne jego cele to: rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej; rozwijanie aktywności czytelniczej; doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania; zachęcanie rodziców do czytania dzieciom; pogłębianie wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji; współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych; integracja zespołu klasowego. W projekcie są do zrealizowania 3 moduły, a każdy z nich oparty jest na wyborze jednej z zaproponowanych lektur i wykonaniu do niej wybranych zadań. 

   Uczniowie rozpoczęli swój udział od realizacji modułu „Podróże po świecie”, a czytaną lekturą była „Zaczarowana zagroda”, której autorami są Alina i Czesław Centkiewiczowie. Po przeczytaniu lektury wykonywali różne zadania: uzupełniali lekturniki; robili zakładki do książki (,pingwinki’) i pudełka z rzeczami kojarzącymi się z lekturą; poznali kontynent, o którym była mowa – Antarktydę. Do zrealizowania zostały jeszcze moduły dotyczące podróży po Polsce i podróży po Europie. (M.S.;M.S.)

Hity z satelity

Utworzono dnia 16.03.2023

  

   W styczniu w naszej szkole odbył się drugi koncert muzyków filharmonii z Bydgoszczy. Noworoczne, muzyczne fajerwerki po raz kolejny rozświetliły niebo podczas tej audycji muzycznej. To wszystko za sprawą porywającego repertuaru operetkowo – musicalowego. Był to prawdziwy kalejdoskop brzmień. Niczym satelita okrążyliśmy Ziemię w poszukiwaniu największych hitów karnawału. Była to kosmiczna plejada gwiazd, blask jupiterów i dźwiękowy odlot. (I.L-P.)

Zajęcia z geografii prowadzone metodą eksperymentu w ramach projektu

Utworzono dnia 06.03.2023

   Zajęcia z projektu „Rozwój kompetencji kluczowych uczniów Szkoły Podstawowej w Gminie Bądkowo” prowadzone były od 19.10.2021r. do 21.01.2023r. w wymiarze 70 godzin. W zajęciach uczestniczyło 12 uczniów z klasy VIIa, którzy w kolejnym roku szkolnym kontynuowali swój udział.

   Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań uczniów przestrzenią geograficzną, wprowadzenie w świat empiryczny nauki, rozwijania zdolności analizowania oraz wyzwalania aktywności. Uczniowie:

 • uczestniczyli w zajęciach terenowych: wyznaczali kierunki geograficzne, miejscowy południk, wysokość Słońca; rysowali szkic terenu; obserwowali składniki pogody; oceniali stan wód powierzchniowych; rozpoznawali drzewa i krzewy w pobliskim parku; określali jakie jest położenie oraz ukształtowanie terenu naszej gminy, 
 • poznawali źródła energii w Polsce, oceniali: Czy naszej gminie zagraża smog? Jak można zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w naszej szkole?
 • na podstawie danych statystycznych oceniali sytuację demograficzną i gospodarczą naszej gminy na tle kraju,
 • korzystając z różnych źródeł informacji wymieniali atrakcje turystyczne najbliższej okolicy, 
 • na podstawie map plastycznych rozpoznawali formy ukształtowania lądów i oceanów,
 • poznawali niszczące siły natury: trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, ruchy masowe, wietrzenia. 

   W trakcie realizacji projektu zostały przeprowadzone trzy testy, z których uczniowie uzyskali następujące wyniki: na rozpoczęcie projektu – średni wynik – 61,6%, na koniec roku szkolnego 2021/2022 – średni wynik – 74,3%, na zakończenie projektu – średni wynik – 82,3%. U wszystkich uczniów nastąpił przyrost wiadomości i umiejętności z geografii. Średni przyrost wyniósł 20,8%. (M.G.)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Zajęcia z geografii prowadzone metodą eksperymentu w ramach projektu

Karnawałowa zabawa choinkowa przedszkolaków

Utworzono dnia 03.03.2023

   26 stycznia w naszym przedszkolu odbyła się karnawałowa zabawa choinkowa. Jest to jedna z najbardziej lubianych i oczekiwanych imprez przez wszystkie dzieci. Zabawa miała miejsce na sali gimnastycznej, która zmieniła się w pięknie przystrojoną salę balową, pełną bajkowych postaci. Gorące rytmy przedszkolnych przebojów porwały do tańca: wróżki, królewny, piratów, Spidermenów i innych superbohaterów. Tańcom towarzyszyły różne konkursy prowadzone przez panie animatorki, w których należało wykazać się nie lada umiejętnościami. Wszyscy poradzili sobie doskonale, a zwłaszcza Pani Estera i Pani Renia, które dały popis brawurowej jazdy na tandemie rowerowym. Wielki entuzjazm wzbudził pokaz baniek mydlanych i występy bałwanka Olafa z Krainy Lodu.

   Punktem kulminacyjnym była wizyta Świętego Mikołaja z wielkim workiem prezentów. Niektórzy stwierdzili, że tym razem nie był to Pan Dyrektor, lecz jego brat, ale tej zagadki nie rozwiązaliśmy. Nad organizacją imprezy czuwały panie z Rady Rodziców, którym serdecznie za wszystko dziękujemy. Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia, które z pewnością będą miłą pamiątką. Na kolejny bal zapraszamy ponownie za rok. (AM)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Karnawałowa zabawa choinkowa przedszkolaków

Zajęcia rozwijające uzdolnienia z języka angielskiego

Utworzono dnia 28.02.2023

   W ramach projektu unijnego „Rozwój kompetencji kluczowych uczniów Szkoły Podstawowej w Bądkowie”, dzieci z zeszłorocznej klasy 1a, a obecnej 2a (7chłopców, 6 dziewczynek)  uczestniczą w zajęciach rozwijających uzdolnienia z języka angielskiego. 

   Zajęcia budują pozytywne nastawienie uczniów do języka obcego oraz wdrażają ich do wykorzystania i posługiwania się zdobytymi umiejętnościami w życiu codziennym. Zadbano o to, aby wczesne zetknięcie z językiem angielskim było dla dzieci ciekawe i motywujące do dalszej nauki. Tematyka realizowana na zajęciach jest ściśle związana z treściami realizowanymi w ramach podstawy programowej na I etapie edukacyjnym i odpowiada poziomowi rozwoju dziecka na tym etapie. W tematyce uwzględniono także problematykę niedyskryminowania chłopców i dziewcząt, równouprawnienia, łamania stereotypów płci oraz informacje dotyczące zasad zrównoważonego rozwoju. 

   Podczas zajęć stosuje się zróżnicowane formy pracy i metody zajęć dbając o utrzymanie wysokiego poziomu uwagi uczniów m. in. gry dydaktyczne, praca w grupach, tworzenie plakatów, metoda TPR, gry multimedialne np. wordwall oraz zespołowe np. bamboozle. Wykorzystuje się różnego rodzaju pomoce i środki dydaktyczne np. karty obrazkowe, karty pracy, puzzle, tablicę multimedialną.

   W chwili obecnej zostało nam do zrealizowania już zaledwie kilka zajęć przewidzianych na ten rok szkolny, mamy jednak nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie będziemy mogli uczestniczyć w dodatkowych zajęciach pozwalających na rozwój naszych kompetencji. Zajęcia w ramach projektu dostarczyły uczestnikom wielu miłych wrażeń, satysfakcji z podejmowanych działań, a przede wszystkim pozwoliły rozwinąć uzdolnienia językowe uczniów. (B.O)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Zajęcia rozwijające uzdolnienia z języka angielskiego

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

Utworzono dnia 28.02.2023

   21 i 22 stycznia – Święto Babci i Dziadka, to daty, które na stałe wpisały się w nasz przedszkolny kalendarz uroczystości. To właśnie w tym czasie wnuczęta starają się upewnić ukochanych dziadków o swoich gorących uczuciach, recytują wiersze, śpiewają piosenki, tańczą oraz wręczają własnoręcznie przygotowane upominki i laurki. Tak było i w tym roku, w naszym przedszkolu  grupy maluszków i średniaczków pod okiem swoich pań przygotowały piosenki i wiersze, które zostały nagrane i rozesłane do wszystkich kochających babć i dziadków.

   Natomiast grupy starszaków po latach przerwy wywołanych pandemią, miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności na scenie przed zebranymi gośćmi w GOK w Bądkowie. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem przedstawiły przygotowany specjalnie na tą okazję program artystyczny, chóralnie odśpiewały 100 lat Kochanym Dziadkom, a po wręczeniu upominków, nadszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Po gromkich brawach i słowach uznania od publiczności, a także podpatrzonych łzach wzruszenia, wnioskujemy, że  spotkanie odniosło zamierzony cel. Z pewnością przyczyniło się do wzmocnienia więzi emocjonalnej z rodziną, kształtowania uczucia przywiązania i szacunku do dziadków. Po części oficjalnej nie mogło oczywiście zabraknąć także pamiątkowych zdjęć, oraz mnóstwa dobrej zabawy przy muzyce. Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, a rodzicom za pomoc w organizacji uroczystości. (B.O, M.G.)

więcej zdjęć po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

Rekrutacja 2023 - przedszkole i oddziały przedszkolne

Utworzono dnia 20.02.2023

Szanowni Rodzice!

   Od dnia 20.02.2023 r. do 20.03.2023 r.  będzie trwała  rekrutacja do przedszkola i oddziałów przedszkolnych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bądkowie na rok szkolny 2023/2024. Wnioski należy składać w sekretariacie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bądkowie. Po kliknięciu czytaj dalej znajdziecie Państwo potrzebne dokumenty w formie załączników, które można również pobrać w sekretariacie szkoły.

Planowane oddziały:

Przedszkole ośmiogodzinne -  1 oddział (dzieci 3-4 letnie)
Oddziały przedszkolne w szkole -  3 oddziały (dzieci 3-5 letnie)
Oddziały zerowe w szkole -  2 oddziały (dzieci 6 letnie) 

czytaj dalej na temat: Rekrutacja 2023 - przedszkole i oddziały przedszkolne