33 Mistrzostwa Polski modeli balonów

Utworzono dnia 02.11.2022

W sobotę 22.10.2022r. na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego odbyły się 33 Mistrzostwa Polski modeli balonów na ogrzane powietrze pod nazwą „33 Mały Puchar Gordona Bennetta”.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie na zawodach reprezentowali Mateusz Andrusiak, Tomasz Danielewicz, Mateusz Dorsz i Wojciech Popławski. Zawody rozgrywały się w dwóch konkurencjach. Pierwsza z nich to F7A/M charakteryzowała się tym, że modele nie mogły być dłuższe niż 1400 mm, średnica na równiku nie mogła przekraczać 2500 mm. W tej kategorii triumfował Tomasz Danielewicz, trzeci był Mateusz Dorsz, piaty Wojtek Popławski i 8 Mateusz Andrusiak. Drugą kategorią była kategoria OPEN bez ograniczeń co do kształtu i wielkości. W tej kategorii pierwsze miejsce zajął Wojtek Popławski. Zawodnicy zostali też sklasyfikowani drużynowo: Mateusz Andrusiak oraz Tomasz Danielewicz zajęli pierwsze miejsce natomiast Wojtek Popławski i Mateusz Dorsz drugie.

Pomimo trudnych warunków atmosferycznych udało nam się doświadczalnie potwierdzić słuszność Prawa Archimedesa, przezwyciężyć siłę ciężkości, zmierzyć czas lotu i zasięg balonu oraz prawo załamania… pogody z uśmiechem. Warto się uczyć, by móc zdobytą wiedzę stosować w praktyce po mistrzowsku. (P.P.)