Była to dla pierwszaków ciekawa i niezwykła lekcja. (It was an interesting and an unusual lesson for our 1st graders.)

Utworzono dnia 08.11.2021

On 21st October 2021, the English lesson for our 1st grade pupils from group “a” was different from usual. Wiktoria, who had previously lived and studied in Great Britain, came to continue her education in our school. On that day, our 1st grade pupils took part in a virtual meeting with Wiktoria’s former British school. The meeting happened via Microsoft Teams. It began with kids from both schools saying a warm “Hello!” to each other. Then, we introduced our headteacher, 1st grade’s form teacher, Mrs Małgosia, and Mrs Dorota, who is a school librarian and a Polish teacher. The headteacher of the British school also introduced himself to Polish children, and said that his pupils would like to ask Wiktoria a few questions (in English, of course). British kids were very curious about the weather in Poland, and asked if it’s already cold here. They also wanted to know how Wiktoria likes living in Poland. She was answering all the questions with a great pleasure and a smile on her face. Apart from asking questions, British pupils wanted to show us around their school. It was an opportunity for our kids to see what the classrooms, playground, school canteen and headteacher’s office look like there. We learnt that pupils in this British school wear awesome red uniforms. Our guide during this virtual tour was Grace—Wiktoria’s best friend. Our 1st grade pupils also learnt how to say “headteacher” in English. At the end of the meeting, the children took a commemorative photo. It was an interesting and an unusual lesson for our 1st graders.

W dniu 21.10.2021 lekcja języka angielskiego w klasie 1a wyglądała inaczej niż zazwyczaj. W naszej szkole edukację na dalszym etapie rozpoczęła Wiktoria, która do tej pory mieszkała i uczyła się w Wielkiej Brytanii. Tego dnia uczniowie klasy 1a wzięli udział w wirtualnym spotkaniu z brytyjską szkołą, do której chodziła Wiktoria. Spotkanie odbyło się poprzez komunikator Microsoft Teams. Nasze spotkanie rozpoczęło się od wspólnego przywitania się brytyjskich oraz polskich uczniów tradycyjnym dla Wielkiej Brytanii „Hello!”. Następnie nastąpiło przedstawienie obecnych na spotkaniu: dyrektora naszej szkoły, wychowawcy klasy, Pani Małgosi, oraz Pani Doroty Strzeleckiej – nauczyciela bibliotekarza oraz języka polskiego. Również dyrektor brytyjskiej szkoły przedstawił się polskim dzieciom i oznajmił, że jego uczniowie chcieliby zadać kilka pytań Wiktorii (oczywiście w języku angielskim). Brytyjskie dzieci były bardzo ciekawe, jaka jest pogoda w Polsce – między innymi czy jest zimno – i czy Wiktoria jest szczęśliwa, mieszkając w Polsce. Wiktoria z chęcią i z uśmiechem na twarzy dzielnie odpowiadała na wszystkie pytania. Oprócz pytań mali Brytyjczycy chcieli pokazać, jak wygląda ich szkoła. Dzieci z klasy 1a miały okazję zobaczyć, jak wyglądają sale lekcyjne, plac zabaw, stołówka i gabinet dyrektora. Dowiedziały się, ze brytyjscy uczniowie noszą w szkole specjalne mundurki. Wirtualny spacer po brytyjskiej szkole prowadziła przyjaciółka dziewczynki, Grace. Uczniowie klasy 1a także dowiedzieli się, jak powiedzieć „dyrektor” w języku angielskim. Na koniec dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie. Była to dla pierwszaków ciekawa i niezwykła lekcja.