Czytajmy w oryginale!

Utworzono dnia 04.05.2023

Nasza biblioteka wzbogaciła się o nowe pozycje z literatury polskiej i zagranicznej wydane w języku angielskim i ukraińskim. Sześćdziesiąt książek podarowała Fundacja Powszechnego Czytania, która stawia sobie za cel podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce.  Prezeska FPC Maria Deskur powołuje się na międzynarodowe badanie koordynowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju -  PISA OECD, z których wynika, że „…jeśli uczeń lubi czytać (czyta dla przyjemności, sięga po książki), to ma to większy wpływ na jego sukces edukacyjny niż jego pochodzenie socjoekonomiczne, a czytanie książek od małego buduje na poziomie indywidualnym nasze zdrowie psychofizyczne i sukces życiowy. Do udowodnionych skutków czytania należą: większa liczba synaps w mózgu, empatia, kompetencje społeczne, umiejętność pracy zespołowej, kompetencje poznawcze, umiejętność analizy krytycznej, innowacyjność, pewność siebie i przedsiębiorczość, większe zaangażowanie obywatelskie, statystycznie częstszy udział w wyborach, a nawet, pośrednio – dłuższe życie (czytanie przekłada się na dłuższą edukację, a ta koreluje z dłuższym życiem)”.

Zachęcam więc do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się z naszą nową ofertą czytelniczą. Wśród podarowanych książek są pozycje o różnorodnej tematyce dla dzieci i młodzieży. Część z nich już została wykorzystana w czasie lekcji języka angielskiego, zajęć rozwijających zainteresowania i indywidualnych zajęć z języka polskiego dla obcokrajowców. Do biblioteki zakupiono również lektury w polskiej i ukraińskiej wersji językowej. Zapraszam. (D.S.)

Czytajmy w oryginale!

Utworzono dnia 11.05.2023, 09:51