Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

Kujawskie Nuty i Słowa - 2024

Utworzono dnia 18.06.2024

"Tradycję można przechowywać tak, jak rodzinne klejnoty.
Dobrze zamknięte nie giną, ale też i nie promieniują. 
Tradycja polska powinna promieniować.
Powinna rzucać blask na życie i zabarwiać je."

                                                            H. Sienkiewicz

   Powyższe słowa przyświecały nam podczas przygotowań do Dnia Kujawskiego w naszej szkole. Poczucie tożsamości regionalnej i dumy z miejsca, w którym uczymy się i mieszkamy jest bardzo ważne dla każdego człowieka. W uroczystości, która miała miejsce 29 maja 2024r., staraliśmy się zaprezentować bogaty dorobek kulturowy Kujaw, m.in. zwyczaje, muzykę, śpiew, taniec, gwarę, strój i potrawy.

   Pomysł zorganizowania tak wyjątkowego dnia narodził się rok temu i już na stałe zagościł w kalendarzu naszych szkolnych uroczystości. W tym roku mieliśmy okazję gościć wyjątkowe osoby. Po występie naszych uczniów, przygotowanym przez panie: Izabelę Lewandowską-Paliwodę, Natalię Krzesiak i Aleksandrę Szkudlarek, tradycyjnym śpiewem i muzyką kujawską umilił nam czas zespół „Kujawioki od Dobrego”. Po występach artystycznych mieliśmy okazję spróbować pysznych pierogów z kapustą i grzybami, chleba ze smalcem, ciast i kruchych ciasteczek przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich „Łowiczanki”, a także tradycyjnego żurku, specjału naszej szkolnej kucharki pani Anny Jóźwiak.

   Dzień Kujawski to duże przedsięwzięcie, przy którym pracuje wiele osób. Składamy serdeczne podziękowania: Zespołowi „Kujawioki od Dobrego”, Kołu Gospodyń Wiejskich „Łowiczanki”, paniom z Rady Rodziców, pani Annie Jóźwiak, pani Wiolecie Niemczyk, pani Beacie Wesołowskiej, pani Anecie Nowickiej, pani Urszuli Budzińskiej, panu Łukaszowi Nowakowskiemu, panu Pawłowi Popławskiemu. Bez ich pomocy i zaangażowania trudno byłoby zorganizować tak wyjątkową uroczystość. (N.K.)

Kujawskie Nuty i Słowa - 2024

Utworzono dnia 28.06.2024, 15:29