MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Utworzono dnia 07.04.2022

Data Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego lub też Dnia Dziedzictwa Językowego przypada 21 lutego. Święto ustanowione zostało przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Dla Polaków to szczególnie ważne wydarzenie, ponieważ nasz język jest wyjątkowy i piękny, choć niezwykle trudny. Był też czas w historii naszego kraju, kiedy używanie języka ojczystego przez naszych rodaków było zakazane. Trzeba więc go pielęgnować, a Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest do tego świetną okazją.

W naszej szkole odbyło się wiele konkursów, gier i zabaw z językiem polskim. W starszych grupach przedszkolnych przeprowadzono konkurs głoskowania i wyłoniono mistrzów, którzy bezbłędnie głoskowali bardzo długie wyrazy. W grupie Biedronek ten tytuł uzyskał Wojciech Wochna, w grupie Żabek – Błażej Wawrzyńczak, w grupie Pszczółek – Jan Kiciński, a w grupie Jeżyków - Gabriela Grzanka. Pierwszoklasiści natomiast budowali zdania rozpoczynające się tę samą literą. Z tym zadaniem najlepiej poradziła sobie: Zofia Gapska z kl. 1b. Z nieco trudniejszym zadaniem zmagali się drugoklasiści: musieli zredagować zdanie/krótką wypowiedź, w której kolejne wyrazy rozpoczynają się kolejnymi literami alfabetu. To zadanie udało się wykonać Wiktorii Kwiatkowskiej z kl. 2b. Uczniowie klas trzecich mieli zilustrować wybrany związek frazeologiczny. W tej grupie wiekowej wyróżniono Agatę Kumor z kl. 3a. Nie lada umiejętnościami wykazali się uczniowie klas czwartych i piątych, którzy zaprezentowali łamańce językowe w nagranych przez siebie filmikach. Szóstoklasiści mieli narysować rebus z tytułem ulubionej książki. Wyróżnienie otrzymał Michał Kiciński z kl. 6a. Natomiast ortograficzne sudoku wykonała bezbłędnie Maja Nowak z kl. 7b. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w językowym świętowaniu. (Joanna Kwiatkowska, Dorota Strzelecka)