Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Utworzono dnia 25.03.2023

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Z tego powodu w najbliższym tygodniu były przeprowadzane przez psychologa pracującego w szkole zajęcia mające na celu zwiększenie świadomości uczniów ósmych klas szkoły na temat tej choroby.

Obecnie depresja stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie (WHO). Każdy z nas jest narażony na depresję, dlatego należy zgłosić się na konsultację jeśli ktoś zaobserwuje niepokojące u siebie objawy. Uczniowie podczas zajęć mieli możliwość zapoznania się z Kwestionariuszem Skali Depresji Becka. Więcej informacji można uzyskać na Źrózdło: https://twarzedepresji.pl/o-depresji/

Do podstawowych objawów należą:

• obniżony nastrój pojawiający się przez większość dnia, niezależnie od okoliczności;
  • utrata zainteresowania czynnościami, które zwykle sprawiały przyjemność;
  • problemy ze snem, apetytem.

Gdzie można szukać pomocy:

• Poradnie Zdrowia Psychicznego;
  • Ośrodki Interwencji Kryzysowej;
  • Poradnie Psychologiczno – Pedagogiczne;
  • Szpitale psychiatryczne.

Opracowane przez Hubert Sadowski

Tego dnia w naszej szkole również obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest jednym z największych wyzwań zdrowotnych na świecie.

Depresja nazywana jest chorobą duszy i ciała. Jest chorobą całego organizmu i podobnie jak nadciśnienie, cukrzyca czy inna choroba przewlekła, może być diagnozowana i skutecznie leczona. Nieleczona często prowadzi do samobójstwa.

Celem obchodów Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na temat tej choroby oraz innych zaburzeń z nią związanych, a także o konieczności jej diagnozowania i podejmowania odpowiedniego leczenia. Dbajmy o swoje zdrowie psychiczne! M.K.