Pasowanie na czytelnika – „Mała książka–wielki człowiek”

Utworzono dnia 08.12.2021

„Książka zachwyca, pobudza wyobraźnię, dodaje odwagi, wspiera proces moralnego, duchowego i umysłowego rozwoju (…) Towarzyszy w chwilach radości i smutku, wywołuje głośny śmiech i łzy wzruszenia. Widok dziecka, które kocha jakąś książkę i czyta ją wiele, wiele razy, to jedna z największych radości trudnego procesu wychowania”. (prof. Grzegorz Leszczyński)

Zgodnie z tradycją naszej szkoły 25. listopada uczniowie klas 1a i 1b zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu biblioteki szkolnej.

Głównym celem tej uroczystości jest umożliwienie najmłodszym uczniom korzystania z zasobów biblioteki, a także wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych, rozwijanie szacunku do książki, kształtowanie prawidłowego zachowania się w bibliotece oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Zanim uczniowie złożyli przyrzeczenie, wysłuchali rad książki, a następnie zostali poddani „egzaminowi” ze znajomości regulaminu biblioteki, z czym poradzili sobie bardzo dobrze. Po takim wprowadzeniu uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu pierwszoklasiści mogli już dokonać pierwszych wypożyczeń. Natomiast na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy uczeń otrzymał w prezencie „Pierwsze abecadło” od Instytutu Książki w ramach kampanii „Mała książka-wielki człowiek”.

Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych przygód w świecie książek. Niech ten świat rozwija Waszą wyobraźnię, ciekawość i umiejętności. (DS, MS, MS)