Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

Rajd rowerowy

Utworzono dnia 28.09.2023

   Dnia 21.09 Uczniowie klasy 5a i 6a wybrali się wraz opiekunami na rajd rowerowy. Łącznie przejechali 22 km. Na końcu trasy odbyła się, żywa lekcja historii ponieważ celem naszego rajdu był dojazd do Bachórki gdzie znajdują się ruiny cmentarza ewangelickiego. Poniżej krótka informacja dla dociekliwych.

Bachórka (gm. Bądkowo, pow. aleksandrowski). Obecnie sołectwo Kryńsk. Jedynym materialnym dziedzictwem dawnych czasów jest położony w lesie cmentarz rodowy. Po dwakroć wyjątkowy. Wyjątkowo zdewastowany i wyjątkowo wartościowy z punktu widzenia historii lokalnej. Spoczywają na nim właściciele Bachórki oraz okolicznych majątków: Kaniewo, Kąkowa Wola, Rzadka Wola i in. Bergowie, Boehmerowie, Fischerowie, Gregorowie, Henkowie, Kunklowie. Prócz jednakowego wyznania ewangelicko-augsburskiego i niemieckojęzycznych nazwisk, wspólnym mianownikiem łączącym rodziny była ich tożsamość - wszyscy czuli się z wyboru Polakami. Zapewne dlatego wszystkie odkryte inskrypcje na cmentarzu wykonano w języku polskim.

   Starszym bratem pochowanego tu właściciela Bachórki, Jana Tymoteusza Gregora (1799-1859), był pastor ewangelickiego zboru polskiego w Królewcu dr Marcin Gregor (1794-1863). Przytoczmy ostatnie zdanie z wspomnienia o nim, znalezionego w Zwiastunie Ewangelicznym*: "Przechodząc pamięcią polskie ewangelickie książki, które od początku reformacji drukowane były w Królewcu, wołamy: dla uczczenia przeszłości, nie należy przeszłości tej niweczyć w teraźniejszości!". Jakże aktualnie brzmi ten apel w kontekście stanu wszystkich nieczynnych cmentarzy, w szczególności Bachórki. 

   Serdecznie dziękujemy Druhom z OSP Kujawka: Panu Krzysztofowi Biernackiemu, Adrianowi Kotlarzowi  i Piotrowi Kotlarzowi za pomoc w zabezpieczeniu trasy oraz Panu Mariuszowi Skowrońskiemu, który zadbał o sprawy logistyczne i techniczną stronę rajdu. (Iza L-P.)

Rajd rowerowy

Utworzono dnia 28.09.2023, 13:08