Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

Wycieczka Kłodawa - Borysew

Utworzono dnia 28.05.2024

   13 maja 2024 r. klasy drugie wraz z opiekunami wybrały się do kopalni soli w Kłodawie oraz do Zoo „Safari” w Borysewie. Kopalnia Soli „Kłodawa” jest największym producentem soli kamiennej w Polsce. Eksploatacja odbywa się tradycyjną metodą górniczą, która pozwala zachować w pełni naturalne walory kłodawskiej soli. Tu wydobywa się najczystszą sól kamienną na świecie o barwie białej i unikalnej różowej – to jedyne złoże tej soli w Europie.

   Na początku zwiedzania wraz z przewodnikiem i górnikami zjechaliśmy szybem górniczym na głębokość 600 m z prędkością 6m/s, by móc podziwiać przepiękne solne korytarze (już sam zjazd był przeżyciem). Dowiedzieliśmy się czym zajmują się górnicy, jakie są rodzaje i właściwości soli, ile lat mają złoża, kiedy powstała kopalnia, w jaki sposób sól jest wydobywana na powierzchnię oraz skąd się wzięła sól w Kłodawie. Wysłuchaliśmy również wielu legend związanych z tym miejscem. Zobaczyliśmy wyeksploatowane komory solne, używane w podziemnym górnictwie solnym maszyny, a także kaplicę św. Kingi – opiekunki górników. Końcowym punktem podziemnej trasy turystycznej była możliwość zabrania ze sobą pięknej pamiątki do domu – bryłki kłodawskiej soli.

Drugą atrakcją naszego wyjazdu było zwiedzanie ZOO w Borysewie. Jadąc kolejką mogliśmy podziwiać zwierzęta z całego świata – białe tygrysy bengalskie, białe lwy, panterę śnieżną, lemury, bawoły indyjskie oraz wiele innych gatunków. Uczestniczyliśmy także w naocznym karmieniu zwierząt – lwów, surogatek oraz foki Dawida, która chętnie współpracowała i zaprezentowała publiczności wiele swoich „foczych” umiejętności.

   Niewątpliwie wycieczka dostarczyła dzieciom wielu nowych doświadczeń. Uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do swoich domów. (A.S., D.W., K.G.)

Wycieczka Kłodawa - Borysew

Utworzono dnia 31.05.2024, 09:52