„Wyjątkowa skarpetka”

Utworzono dnia 21.04.2022

Nasza szkoła włączyła się w akcję „Wyjątkowa skarpetka” organizowaną przez Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy w Juszczynie. Jest to niepubliczna, specjalistyczna placówka oświatowa prowadzona przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto ustanowiono w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data nie jest przypadkowa ponieważ wada genetyczna powodująca Zespół Downa związana jest z występowaniem w 21 parze trzeciego chromosomu - stąd 21 marca. Kolorowe skarpetki nie do pary stały się symbolem światowego Dnia Zespołu Downa ponieważ chromosom ten ma kształt skarpetki. Ich różnorodność i wielobarwność są wyrazem tolerancji i znakiem, że mimo odmienności możemy w pełni cieszyć się życiem.

Wychowawcy razem z uczniami wykonali „Wyjątkowe skarpetki”. Każdy chętny uczeń mógł dowolną techniką (kredki, farby, wyklejanki itp.) wykonać skarpetkę. Pokolorowane i wycięte skarpetki zostały zawieszone na sznurku a sznurki zmierzone. Akcja miała na celu szerzenie wiedzy na temat osób z zespołem Downa.

Zapraszam do obejrzenia prezentacji podsumowującej zmagania naszej szkoły ze sznurkiem wyjątkowych skarpetek (kliknij na zdjęcie). (A.D.)