Z wizytą na Kaszubach

Utworzono dnia 14.07.2019

W dniach 10 - 11 czerwca klasy Vb i VIb wraz z kilkoma uczniami z innych oddziałów wybrały się na wycieczkę na Kaszuby. Program wyjazdu był zróżnicowany i bardzo napięty. Wychowawcy i opiekunowie chcieli pokazać młodzieży fragment jednego z najstarszych i najpiękniejszych regionów Polski.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy w Szymbarku w Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Zapoznaliśmy się tam z historią Kaszub, widzieliśmy Dom Sybiraka, najdłuższą deskę świata liczącą 46m 53cm, uczestniczyliśmy w symulacji nalotu bombowego i próbowaliśmy złapać równowagę w „Domu do góry nogami”. Kolejnym punktem wyprawy była wieża widokowa „Pachołek” w gdańskiej Oliwie , skąd rozpościera się panorama na całą okolicę i Zatokę Gdańską. Następnie ruszyliśmy do Sopotu, gdzie spacerowaliśmy po najdłuższym w Europie molo. Ostatnim obiektem tego dnia była torpedownia w Oksywiu, którą mogliśmy oglądać z gdyńskiego portu. Tam też w towarzystwie Daru Pomorza i Błyskawicy zjedliśmy pyszne lody.

Następnego dnia wyruszyliśmy do Muzeum Bursztynu w Gdańsku, gdzie mogliśmy podziwiać przepiękne wyroby z tego drogocennego kamienia. Stamtąd przeszliśmy starówką do Bazyliki Mariackiej (największego na świecie kościoła zbudowanego z cegły), a następnie nad Motławę, gdzie czekał na nas statek, którym popłynęliśmy na Westerplatte. Na półwyspie spędziliśmy miło czas, mocząc nogi w morskiej wodzie. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w zamku krzyżackim w Malborku. Poznaliśmy tam historię samej budowli i jej mieszkańców. Podziwialiśmy zbroje rycerskie, broń, odzież, wysłuchaliśmy prelekcji o strukturze zakonu, podbojach i zwyczajach Krzyżaków.

Nasza wycieczka była dla wszystkich wspaniałą lekcją geografii i historii. W pamięci pozostały niezapomniane chwile i cudowne kaszubskie krajobrazy. (JK)