Co słychać w projekcie "Przyjazna szkoła"

Utworzono dnia 29.11.2019

Od kilku tygodni prawie 50 uczniów, którzy zgłosili chęć poszukiwania zapomnianych śladów przeszłości naszej małej ojczyzny, mocno pracuje. Spotkania odbywają się w soboty. Są to dwugodzinne zajęciach, podczas których uczniowie omawiają to, co do tej pory zrobili. Chwalą się odnalezionymi dokumentami, informacjami o żyjących w naszej gminie ludziach lub dawnych i bliższych wydarzeniach. Na razie są na etapie poszukiwania, porządkowania materiałów – tylko uczniowie klas trzecich powinni się bardziej starać, gdyż swoje tematy wybrane do opracowania musza skończyć przed końcem roku, pozostali mają czas do października. Jednym z ciekawszych zajęć była wyprawa do Archiwum Państwowego we Włocławku. Dzięki uprzejmości dr Tomasza Dzikiego czwórka dziewczyn: Angelika, Ola, Paula i Benita przez kilka godzin przeglądała autentyczne archiwalia (Księgi ludności stałej) dotyczące kilku miejscowości z naszej gminy – wypisując zmiany demograficzne w tych wsiach na przełomie XIX/XX wieku. Ile frajdy sprawiło wyszukiwanie w tych księgach przodków swych rodzin. Oj nie było łatwo – bo nie dosyć, że pismo nie zawsze czytelne, wyblakłe, to jeszcze prawie wszystkie wpisy po rosyjsku. Zobaczymy jak zebrane przez nie informacje zostaną przetworzone w „naukowe” opracowanie oraz prezentację multimedialną. (JN)