Rok szkolny 2009/2010
AKTUALNOŚCI:
Wakacyjny kurs
W te wakacje (2009) uczestniczyłam w wakacyjnym kursie dla gimnazjalistów, który był współfinansowany przez Unię Europejską - "Just press Enter". Na zajęciach z języka angielskiego poznawaliśmy kulturę i obyczaje innych krajów. Jednak najbardziej skupiliśmy się na Wielkiej Brytanii oraz Londynie. Rozwiązywaliśmy quizy, robiliśmy plakaty, "szlifowaliśmy język angielski i szukaliśmy miejsc na świecie i w Europie, które warto odwiedzić.
Na zajęcia z informatyki przypomnieliśmy sobie budowę komputera, obsługę znanych programów i poznaliśmy nowe oprogramowanie. W czasie każdych zajęć czekała na nas "słodka" niespodzianka. Paulina Łyczak IIa
czytaj dalej na temat: Wakacyjny kursUroczyste zakończenie roku szkolnego 2009/2010
Koniec roku szkolnego jest okazją do podsumowań, analiz, porównań i wypełniania licznych tabel. Z wielką przyjemnością i satysfakcją muszę przyznać, iż był to rok obfitujący w liczne sukcesy. Porażki były również naszym udziałem, ale już o nich zapomnieliśmy.
Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursach przedmiotowych pod patronatem Kuratora Oświaty z następujących przedmiotów: j. polskiego, chemii, biologii, geografii. Do etapu rejonowego z j. polskiego zakwalifikowała się M Krępeć i M. Wesołowska, z biologii - M. Wesołowska a z chemii K. Tomalak.
Laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z j. polskiego została M Krępeć, dzięki czemu była zwolniona z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego uzyskując z niego 50pkt. - maksymalną ilość. Skoro jestem przy języku polskim muszę jeszcze wspomnieć o licznych nagrodach i wyróżnieniach z zakresu poezji i prozy. Z przyjemnością raz jeszcze muszę wymienić M. Krępeć, która została laureatką bardzo prestiżowego xx Ogólnopolskiego Konkursu im. Jana Parandowskiego na opowiadanie olimpijskie zorganizowane przez PKOL. 15 Czerwca odebrała nagrodę w centrum olimpijskim w Warszawie, otrzymując propozycje wyjazdu na Słowację i olimpiadę w Londynie. Sukcesów w dziedzinie twórczości poetyckiej i literackiej było bardzo dużo. Muszę jeszcze wymienić dwa ogólnopolskie konkursy twórczości literackiej w których K. Tomalak i Justyna Mierzwicka to laureatki ze Słupska a M. Wesołowska i K. Tomalak – laureatki w Radziejowie.
Olimpijski sukces Małgosi
Małgorzata Krępeć, uczennica naszego gimnazjum, znalazła się w gronie laureatów XX Ogólnopolskiego Konkursu im. Jana Parandowskiego na opowiadanie olimpijskie, zorganizowanego przez Polski Komitet Olimpijski. Dlatego 15 czerwca 2010r. razem z nauczycielką panią Haliną Dondalską pojechały na uroczystości wręczenia nagród, które odbyły się w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie.
Na początku zwiedziły Muzeum Sportu i Turystyki. Po tej części zaczęło się uroczyste wręczanie nagród. Małgosia miała zaszczyt, że także fragmenty jej opowiadania zostały przeczytane przez aktorkę panią Dorotę Bierkowską. Poznała też osobiście bohatera jej opowiadania - pana Wojciecha Ziemniaka. Po otrzymaniu dyplomu i nagrody razem z innymi laureatami zwiedziła stolicę podróżując "Kolejką Staromiejską". Na koniec wszyscy laureaci oraz opiekunowie i gospodarze uroczystości posilili się w restauracji "Hubertus & Elio". To wielki sukces Małgosi oraz wielki powód do dumy jej opiekuna – pani Haliny Dondalskiej.
Nagroda za zwycięstwo - wycieczka do Katynia
Uczestniczę w kółku historycznym już drugi rok. Poznaję tu życie i losy ludzi zasłużonych z naszego regionu. Kiedy w gazecie pojawiła się informacja o konkursie historycznym poświęcony ludziom, którzy zginęli w Katyniu, na namową naszego nauczyciela historii z Martą Kotowską postanowiłyśmy wziąć w nim udział. Pracowałyśmy nad pracą konkursową przez ostatnie 3 tygodnie. Nasza praca była w formie prezentacji multimedialnej, w której opisywałyśmy losy dwóch zasłużonych i bohaterskich osób, które otarły się o śmierć w Katyniu – Marcina Wienconka i płk. Zdzisława Ganowskiego. Miałyśmy bardzo dużo dokumentów dotyczących życia naszych bohaterów, które nie zmieściły się na 30 dozwolonych slajdach. Dlatego musiałyśmy wybrać te najważniejsze ( nie ukrywam, że miałyśmy z tym niemały problem). Naszą pracę nadzorował ( pokazywał błędy, doradzał ale i zachęcał) pan Józef Nowakowski. Po kilkunastu dniach ciężkiej pracy nasza prezentacja była skończona .Wysłaliśmy ją na konkurs.
12 czerwca 2010r. o godzinie 10.00 w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku odbyło się podsumowanie wszystkich prac. Honorowym Patronatem nad uroczystościami objęli : Ekscelencja ks. Biskup Wiesław Mering, Poseł na Sejm RP Łukasz Zbonikowski oraz Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego Piotr Całbecki. Na początku były liczne wystąpienia i referaty. Potem nastąpiło przyznawanie nagród. W kategorii multimedialnej zajęłyśmy I miejsce. Mile zaskoczył nas fakt, że spośród 75 prac nasza została uznana za najlepszą. Przystępując do konkursu nie wiedziałyśmy, że laureaci zostaną nagrodzeni wyjazdem do Katynia. Była mowa o nagrodach książkowych, które otrzymałyśmy wraz z filmem A. Wajdy „Katyń” i dyplomem. (Pan Nowakowski również otrzymał dyplom z podziękowaniem za nadzorowanie naszej pracy.) Podczas uroczystości miałyśmy okazję osobiście podziękować pani Janinie Gdaniec, która udostępniła nam informacje o swoim ojcu – Zdzisławie Ganowskim, ponieważ bez nich nie osiągnęłybyśmy tego sukcesu.
Co mogę dodać – kolejny raz udowodniłyśmy, że nawet w takich małych miejscowości jak Bądkowo można osiągać duże sukcesy – z czego bardzo się cieszymy. Mamy nadzieję, że takich osiągnięć będzie więcej, gdyż przed nami jeszcze cały rok nauki w III klasie. Justyna Krzemińska
Gimnazjaliści już wybrali PREZYDENTA
Teoria i praktyka w rzeczywistości szkolnej rzadko kiedy występują razem. Najczęściej są to dwa oddzielne byty, które dopiero życie weryfikuje. Ale kiedy trzy tygodnie temu w jednej z klas trzecich padła propozycja zrobienia wyborów prezydenckich, nie sposób było tej oddolnej inicjatywy zmarnować, aby dać szansę połączenia wiedzy podręcznikowej z praktyczną stroną jej zastosowania. Trzecioklasiści utworzyli Komitety Wyborcze, wylosowali kandydatów (z oficjalnej listy pretendentów), pojawiły się plakaty, ulotki, przygotowywali prezentacje multimedialne aby… pozostałym gimnazjalistom jak najlepiej zarekomendować swych kandydatów.
W dniu 16.06.2010r. korzystając z odbywających się w gimnazjum „Dni Otwartych” przeprowadziliśmy prawybory, które odbyły się całkowicie zgodnie z tymi zasadami, jakie obowiązują dorosłych, a z czym zetkną się osobiście już w niedalekiej przyszłości, po uzyskaniu pełnoletniości. Wyniki głosowania były następujące: 25,7%głosów otrzymało dwóch kandydatów: Andrzej Lepper i Grzegorz Napieralski. (Oni by przeszli do II tury). Jarosław Kaczyński uzyskał 20,9% głosów a jego konkurent w prawdziwych wyborach Bronisław Komorowski – 4,7%. Andrzej Olechowski – 7,6%, Janusz Korwin-Mikke 2,8%, Waldemar Pawlak 1,9%, a Konrad Morawiecki 0,9%. Marek Jurek i Bogusław Ziętek nie otrzymali ani jednego głosu. Ponieważ przygotowaniom prawyborów towarzyszyło zapytanie, jak zagłosują nasi rodzice?, dlatego warto będzie w poniedziałek obydwa wyniki porównać. Mnie pozostaje tylko pogratulować młodzieży, że do przyszłego „obowiązku” podeszli sumiennie i z olbrzymim zaangażowaniem. (JN)
Kolejny duży sukces
ROZSTRZYGNIĘCIE OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO
„WOJENNE LOSY”
***
Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Zakład Historii Ruchu Ludowego - Fundacja Rozwoju uprzejmie informują, że na konkurs prowadzony pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej: „Wojenne losy” wpłynęło 800 prac: 322 ze szkół podstawowych, 354 z gimnazjów, 124 ze szkół średnich.
W kategorii gimnazjów nagrodę otrzymuje:
Agnieszka NIEMCZYK klasa IIIa
Publiczne Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Bądkowie
ul. Włocławska 13
87-704 Bądkowo
OPIEKUN: Józef Nowakowski
Organizatorzy konkursu podkreślają wysoki poziom nagrodzonych i wyróżnionych prac doceniając szczególnie oryginalne i różnorodne formy prezentacji tematu, dociekliwość autorów oraz ich zaangażowanie emocjonalne.
Organizatorzy postanowili przekazać laureatom oraz pozostałym autorom prac konkursowych wyrazy uznania w formie dyplomów. Wyrazy uznania i podziękowania za opiekę merytoryczną, zainteresowanie tematem konkursu swoich uczniów i udzielanie wsparcia młodzieży przy pisaniu i tworzeniu prac zostaną również przekazane nauczycielom i opiekunom uczestników konkursu.
Termin uroczystości rozdania nagród podany zostanie w odrębnym komunikacie.
Dyrektor ZHRL dr Janusz Gmitruk
Prezes Zarządu Głównego OZŻBCh Stanisław Ozonek