Pozazdrościli Ikarowi

Utworzono dnia 29.11.2019

Drugi rok działalności modelarni lotniczej zaowocował pierwszym startem naszych modelarzy w zawodach najmniejszych szybowców halowych klasy F1N. Odbyły się one 23.02.2008 r w hali OSiR we Włocławku. O godzinie 15:00 nastąpiła rejestracja zawodników i krótki trening pozwalający wstępnie wyregulować przygotowane modele. Naszą szkołę reprezentowali trzej uczniowie z klasy IIA: Jakub Durniat (kapitan reprezentacji, twórca naszej strony internetowej), Damian Jaworski (najdłuższy lot naszego zespołu), Mateusz Wiśniewski (od niego i jego pionierskich konstrukcji zaczęła się nasza modelarska przygoda). Zawodników podzielono na trzy kategorie wiekowe. Pierwsza - chłopcy do lat 14; Druga - dziewczęta do lat 14; Trzecia chłopcy i dziewczęta powyżej 14 roku życia.

Odbyły się trzy kolejki lotów oficjalnych (według przepisów FAI), po dwie próby każda. W międzyczasie można było doregulować model w specjalnie wydzielonej strefie lub wymienić uszkodzony na zastępczy przygotowany przez organizatora. Najdłuższy czas lotu uzyskał reprezentant Kruszyna 16 sekund. Nasz najlepszy wynik to tylko 6 sekund. Po zakończeniu lotów oficjalnych była chwila, w której wszyscy uczestnicy znaleźli się na parkiecie i…nagle przestrzeń między sufitem a podłogą zaroiła się od „N”-ek. Jedne startowały inne kończyły lot. Trudno o tym pisać, trudno dobrać właściwe słowa. Trzeba to po prostu zobaczyć. Jednak najważniejszym doświadczeniem wyniesionym z zawodów to powszechna życzliwość i uśmiechy na twarzach. Po ogłoszeniu wyników klasyfikacji końcowej rozdano medale, puchary i dyplomy - indywidualnie i drużynowo. Był czas na pamiątkowe zdjęcia, wywiady i rozmowy (wiadomo, o czym). Na koniec odbył się pokaz lotu śmigłowca elektrycznego sterowanego radiem i lekkiego górnopłata własnej konstrukcji zrobionego przez modelarza z Kruszyna. (Paweł Popławski)