Ola i Ewa odebrały nagrody w Ratuszu Staromiejskim

Utworzono dnia 29.11.2019

Dziś (18 marca) byliśmy świadkami i uczestnikami niezwykłej, patriotycznej uroczystości, a przeżycia im towarzyszące zawdzięczamy Oli Dalasińskiej i Ewie Paliwodzie, laureatkom Wojewódzkiego Konkursu Historycznego im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”, bowiem ich eseje historyczne zostały w tym konkursie wyróżnione. Laureatki oraz dyrektor szkoły i nauczyciel – opiekun zostali zaproszeni do Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu, gdzie w 102 rocznicę urodzin Generał Elżbiety Zawackiej miała miejsce uroczystość podsumowania konkursu i wręczenia nagród. Mieliśmy niepowtarzalną okazję poznać życie Pani generał - patronki konkursu, opowiedziane przez nią samą we wzruszającym filmie „No, te dwa zadania”, oraz obejrzeć okolicznościową inscenizację „Ocalić od zapomnienia.” Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na pyszny poczęstunek, który był okazją do nawiązania nowych znajomości i umówienia się na podobne spotkanie za rok, ale już bez Ewy i Oli, które za kilka tygodni będą już absolwentkami naszego gimnazjum.

Pani Generał, to legendarna kurierka Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego, odznaczona Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego, poświęciła wiele lat swego życia, by przekazać przyszłym pokoleniom pamięć o naszej historii. Stworzyła Fundację „Archiwum i Muzeum Pomorskiego Armii Krajowej i Wojskowej Służby Polek” w Toruniu, chętnie spotykała się z młodzieżą, a w swojej pracy wykorzystywała Internet, który był dla Niej skutecznym narzędziem komunikacji i upowszechniania wiedzy. Elżbieta Zawacka zmarła 10 stycznia 2009 r. w Toruniu, gdzie została z honorami pochowana, a konkurs historyczny jej imienia, ma w jakimś sensie kontynuować dzieło jej życia – odkrywać i opisywać ludzi, którzy swym życiem pisali historię. (JN)