To nie tylko nauczyciel historii, ale historyk

Utworzono dnia 28.11.2019

Właśnie ukazała się kolejna książka napisana przez Józefa Nowakowskiego, nauczyciela historii w naszym gimnazjum. Tym razem został w niej opisany wieloletni poszukiwawczy i twórczy wysiłek, aby bądkowska gmina mogła ustanowić własne symbole heraldyczne. Godzi się przypomnieć, że od zgłoszenia takiej inicjatywy wiosną 2001 roku, do ustanowienia gminnych symboli przez Radę Gminy 22 kwietnia 2009 r., zgodnie ze złożoną deklaracją, wieloletnia kwerenda źródłowa i trzy historyczno-heraldyczne opracowania uzasadniające kolejne koncepcje heraldyczne, były opracowywane przez niego nieodpłatnie. Również publikacja książkowa opisująca krok po kroku jak powstawały herb, flaga i pieczęcie naszej gminy została napisana nieodpłatnie, (autor nie tylko zrezygnował z honorarium, ale opublikował ją własnym sumptem, z własnych środków na zasadach non profit). W recenzji dra Piotra Bokoty można przeczytać: „Przedstawione do zaopiniowania opracowanie jest kolejną pracą autora, która przybliża uczniom oraz mieszkańcom gminy przeszłość regionu oraz uczy jak czytać symbolikę heraldyczną.” A dalej: „Co do jego wartości merytorycznej najlepszą recenzją są uwagi Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji opiniującej pozytywnie opracowania przesłanek historycznych dla projektowanych herbów gminy Bądkowo.” Choćby tylko dlatego, warto po tę książeczkę sięgnąć.