Pożegnanie z Einsteinem

Utworzono dnia 26.11.2019

26 marca 2012 roku w auli głównego gmachu Politechniki Gdańskiej zorganizowano konferencję podsumowującą II edycję projektu „Za rękę z Einsteinem”. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele uczelni zaangażowanych w projekt, kuratorium, władz wojewódzkich i gminnych oraz przedstawiciele szkół biorących udział w projekcie Zespół zarządzający przedstawił sprawozdanie z działalności i podsumował osiągnięte cele. W projekcie „Za rękę z Einsteinem” organizowanym przez Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Technologiczno – Przyrodniczy w Bydgoszczy i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski wzięło udział 36,5 tysiąca gimnazjalistów ze 180 szkół, z trzech województw. Politechnika, która była liderem projektu, pozyskała fundusze na jego realizację z budżetu państwa oraz środków Europejskiego Funduszu Społecznego UE.

Aż trudno uwierzyć, że już trzy lata minęły od naszego zaangażowania się w PROJEKT. Głównym jego celem było kształcenie umiejętności i rozwijanie zainteresowań uczniów matematyką, fizyką i chemią oraz językiem angielskim. W celu osiągnięcia zamierzonych celów przewidziano różnorodne formy przyswajania skomplikowanych zagadnień z wyżej wymienionych przedmiotów. Jednym ze sposobów zdobywania wiedzy w naszym gimnazjum były zajęcia pozalekcyjne, które prowadzili: język angielski – Wioletta Niemczyk, chemia – Maria Głowacka, matematyka – Beata Wesołowska, fizyka – Paweł Popławski. Nad całością czuwał koordynator projektu – Andrzej Kuczyński, wspierany przez dyrektora szkoły Ryszarda Stępkowskiego.

Raz w roku w naszej szkole dla wszystkich uczniów odbywały się pokazy przeprowadzane przez studentów i pracowników Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego z Bydgoszczy.Niezapomniany ślad w pamięci uczniów pozostawiły wycieczki edukacyjne do Gdańska, Poznania i Warszawy, podczas których oprócz wypoczynku i zwiedzania uczestnicy zdobywali nowe wiadomości. Na koniec projektu organizatorzy przygotowali najciekawszy w opinii uczniów interdyscyplinarny wyjazd na zamek w Gniewie. Równie dużym zainteresowaniem, mimo wakacji cieszyły się tzw. SZKOŁY LETNIE. 23 uczniów co roku brało udział w wakacyjnych zajęciach na wyższych uczelniach w Gdańsku i w Bydgoszczy. Mogli w czasie tego wyjazdu czuć się studentami - zasiedli w studenckich ławach, zakwaterowani byli w akademikach.

Oprócz zdobywania wiedzy uczestnicy projektu mogli sprawdzić swoją wiedzę w wielu konkursach indywidualnych i grupowych. Najlepsi wyróżniani byli nagrodami. Na uwagę zasługuje również to, że dzięki wynikom uczniów w poszczególnych konkursach nasze gimnazjum czterokrotnie zajmowało miejsca w pierwszej dziesiątce.Projekt miał także ofertę naukową dla nauczycieli biorących w nim udział. Coroczne seminaria, warsztaty oraz przygotowywanie wykładów bądź pokazów nie pozwoliło spocząć pedagogom na laurach, tylko zachęcało do wytrwałej pracy. Spotkania te służyły także wymianie doświadczeń pomiędzy nauczycielami z różnych gimnazjów, aż 60 z województwa kujawsko – pomorskiego.Oprócz uczniów i nauczycieli zyskała także szkoła: otrzymaliśmy na własność tablicę multimedialną, rzutnik oraz laptop. Ponadto promowaliśmy naszą szkołę i małą ojczyznę wszędzie tam, gdzie byliśmy.

Na koniec chciałbym przytoczyć słowa jednej z osób odpowiedzialnych za całe przedsięwzięcie, Pani Lubicy Ząbkiewicz, które w pełni oddają cel i potrzebę całego projektu „Cały projekt miał na celu przekonać uczniów do - zwykle uważanych za trudne - matematyki, fizyki czy chemii. Przy okazji szkoły techniczne mają szansę na pozyskanie studentów, którzy dobrze opanowali podstawy wiedzy z przedmiotów ścisłych, z kolei dla gimnazjów jest to szansa na lepsze wyniki uczniów w egzaminach zewnętrznych”.

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Bądkowie wraz z dyrektorem Ryszardem Stępkowskim i koordynatorem Andrzejem Kuczyńskim dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji tego trzyletniego przedsięwzięcia. Czekamy na nowe wyzwania, w postaci innych projektów.