Studenci- seniorzyUniwersytetu Ludzi Aktywnych otrzymali dyplomy

Utworzono dnia 27.11.2019

W piątek (22 czerwca) zakończyły się zajęcia na bądkowskim Uniwersytecie Ludzi Aktywnych. Uniwersytet powstał przy bądkowskim gimnazjum w styczniu 2011 i początkowo obejmował tylko multimedialne wykłady z historii, których cały cykl zaplanowano na trzy semestry. Wkrótce po rozpoczęciu zajęć, na prośbę słuchaczy, program zajęć został poszerzony o podstawy informatyki, a w III semestrze o podstawy języka angielskiego. Godzi się podkreślić że cały projekt został oparty całkowicie na zasadach non profit, bowiem ani słuchacze nie ponosili żadnych opłat, ani tym bardziej prowadzący zajęcia nie otrzymywali żadnego wynagrodzenia.

Pomysłodawca projektu - Józef Nowakowski w formie multimedialnej prezentacji przypomniał półtoraroczne dokonania:  odbyło się 35 wykładów z historii (ponad 100 godzin), 35 godzin zajęć z informatyki (prowadzący Janusz Graczyk) i języka angielskiego (prowadząca Monika Morawska). Uzbierało się ponad trzydziestu słuchaczy, zorganizowaliśmy dwa spotkania z ciekawymi ludźmi: Wykład dr Alicji Paczoskiej-Hauke poświęcony problematyce „Żołnierzy wyklętych” oraz spotkanie z kujawskim miłośnikiem dziejów lokalnych, kolekcjonerem i wydawcą – Januszem Borkowskim. Odbyliśmy też jedną wycieczkę do Sejmu (na zaproszenie Marszałka Jerzego Wenderlicha) i zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Uroczystość zakończenia zajęć i wręczenia specjalnych dyplomów dla studentów-seniorów uświetnili:  Panie Halina Kurdupska – Przewodnicząca Rady Gminy Bądkowo i Barbara Kurzyp – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz dyrektor gimnazjum Ryszard Stępkowski. Po części uroczystej absolwenci naszej bądkowskiej uczelni zasiedli do stołów z przygotowanymi przez siebie smakowitościami, zaś o część grillową zadbał student-senior Stanisław Skowroński. Miłym akcentem były podziękowania, kwiaty i sympatyczne upominki od słuchaczy dla „profesorów”. Żebyśmy jednak mogli jeszcze powspominać studenckie czasy, umówiliśmy się na jesień, na wspólną wycieczkę, żeby historyczną wiedzę sprawdzić w praktyce. (JN)