Wykład dr Alicji Paczoskiej-Hauke o żołnierzach wyklętych

Utworzono dnia 26.11.2019

W dniu dzisiejszym (30.03.2012) gościliśmy w murach naszej szkoły panią doktor Alicję Paczoską–Hauke, historyka IPN w Bydgoszczy, która na zaproszenie dyrektora gimnazjum oraz Uniwersytetu Ludzi Aktywnych, wygłosiła wykład „Antykomunistyczne podziemie zbrojne na Kujawach w latach 1945 - 1947” Studenci–seniorzy, gimnazjaliści uczestniczący w projekcie „Zadbamy, by nie odeszli w niepamięć” oraz miłośnicy historii najnowszej przybyli do Bądkowa specjalnie na to spotkanie z Chodcza i Brześcia Kujawskiego, wysłuchali interesującego wykładu, zilustrowanego prezentacją multimedialną, poświęconego mało znanemu okresowi naszej powojennej historii. Wysłuchaliśmy opowieści o wielu uczestnikach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, którzy za swój sprzeciw wobec zmian ustrojowych jakie zaszły w Polsce po II wojnie, zapłacili cenę najwyższą. Aktywnymi współtwórcami tego wyjątkowego spotkania z historią stali się gimnazjaliści, jako że na tę okazję Andżelika Szafrańska i Ola Krajewska przygotowały specjalną prezentację. Jej bohaterem uczyniły dr Jana Henryka Kozłowskiego – żołnierza Września, uczestnika ruchu oporu, żołnierza LWP oraz lekarza i społecznika. Jego koleje losu były doskonałą ilustracją skomplikowanych dziejów naszego kraju, pozwalającą przygotować uczestników spotkania  do wysłuchania wykładu, a potem do ożywionej dyskusji. Podkreślić należy, że wykład dla nas został zorganizowany nieodpłatnie – dlatego naszemu gościowi podziękowaliśmy brawami, od studentów-seniorów były kwiaty oraz książka „herbowa” ze specjalną dedykacją od jej autora. (JN)