Historię najnowszą poznawaliśmy we włocławskim Archiwum

Utworzono dnia 20.11.2019

Czwartkowe przedpołudnie (05.06.2014) nasi gimnazjaliści spędzili w Archiwum Państwowym we Włocławku. Skorzystaliśmy z zaproszenia pana Rafała Więckowskiego do zwiedzenia okolicznościowej wystawy „Wybory do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 roku w województwie włocławskim w źródłach archiwalnych". Dr Tomasz Dziki opowiedział naszym uczniom o przebiegu, znaczeniu i wpływie tych wyborów nie tylko na losy naszego regionu (wówczas jeszcze województwa włocławskiego), ale i kraju. Dla gimnazjalistów ten okres historii, zrozumienie czym był ustrój komunistyczny i dlaczego tak uroczyście w tym roku świętujemy w całym kraju 25 lecie tych wydarzeń, to trudne zagadnienia, ponieważ program nauczania historii w gimnazjum kończy się na I wojnie światowej. Ale ta lekcja historii, zilustrowana autentycznymi dokumentami, przyda się za rok czy dwa w szkole średniej. Nasze spotkanie z historią najnowszą zakończyliśmy zwiedzeniem archiwum od wewnątrz. Dla pierwszoklasistów była to pierwsza okazja „dotknięcia” historii zapisanej w dokumentach i księgach parafialnych. Wielu z nich próbowało nawet (z różnym skutkiem) odszukać w księgach nazwiska swoich dziadków. Umówiliśmy się z panem Rafałem na wrzesień nowego roku szkolnego, ponieważ zarysował się pomysł na nowy, wspólny projekt edukacyjny.

Ponieważ to nie było pierwsze spotkanie w archiwum, w podziękowaniu za wieloletnią współpracę i pomoc w realizacji naszych projektów biogramowych, obu panom wręczyliśmy nasz słownik biograficzny żołnierzy września 1939r. W zajęciach uczestniczyło 22 uczniów – członków kółka historycznego i uczniów uczestniczących w projektach i konkursach, a opiekę nad nimi sprawowali Janusz Graczyk i Józef Nowakowski. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że wyjazd do Włocławka sfinansowali sobie uczniowie. (JN)