Nasi w Sejmie

Utworzono dnia 08.11.2019

W dniach 31.05.-01.06. 2015r. Aleksandra Salamońska i Dominik Taczkowski reprezentowali naszą szkołę, gminę, powiat i województwo w XXI posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Sukces ten był możliwy dzięki uzyskanej kwalifikacji, której podstawą był przeprowadzony wcześniej spacer badawczy.

Pierwszego dnia nasi parlamentarzyści wzięli udział w warsztatach pt.: „Rozwijanie zdolności liderskich”, zorganizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Posłowie ciężko pracowali przez cztery godziny, wykonując wszelkiego rodzaju zadania polegające na integracji oraz ćwiczenia, które miały na celu skłonić do wyczynowej kreatywności. W drugim dniu Ola i Dominik wzięli udział w obradach. Wiodącym tematem tegorocznych obrad młodych polityków było „Miejsca młodych – jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież”. Do udziału zaproszono wszystkich uczniów i uczennice, którzy zainteresowani są działaniem na rzecz swojego najbliższego otoczenia, kształtowaniem postaw obywatelskich oraz poczuciem współodpowiedzialności za przestrzeń publiczną i promowaniem aktywnej postawy wobec społeczności lokalnej.

W trakcie pobytu w sejmie młodzież mogła spotkać się z przedstawicielami klubów parlamentarnych reprezentujących różne opcje polityczne. Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży rozpoczęła się o godzinie 10.00 od przekazania laski marszałkowskiej przez Marszałeka Sejmu Radosława Sikorskiego młodym reprezentantom - Bądźcie sobą, bądźcie naturalni i nie wstydźcie się tego, co robicie bo zasługujecie na wszystko co najlepsze. Mam nadzieję, że dzisiejsze doświadczenie, wasza obecność tutaj to też taka drobna szczepionka, żeby w życiu dorosłym uczestniczyć w polityce, bo polityka też może być dobra, bo polityka to rozmowa o przyszłości. To nie tylko rozliczenia i kłótnie. Tę dobrą politykę będziecie budować wy. Tego Wam życzę - mówiła premier Ewa Kopacz. Młodzi posłowie zadawali pytania Pani Minister Joannie Kluzik – Rostkowskiej. Emocji nie brakowało. Temperatura dyskusji była wysoka, ale i wyższa – od tej którą mamy na co dzień – była kultura wypowiedzi. Zadaniem posłów było przyjęcie uchwały dotyczącej miejsca ludzi młodych w przestrzeni publicznej. Do ustawy uczniowie wnieśli kilka poprawek, które kolejno głosowano. Po przyjęciu ustawy młodzi politycy wyszli do holu, gdzie zrobiono pamiątkowe zdjęcia.

XXI Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży to projekt edukacyjny, zorganizowany przez Kancelarię Sejmu w porozumieniu z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. – Dziś Dzień Dziecka, więc wszystkiego najlepszego! Bawcie się dobrze – życzyła młodym parlamentarzystom minister edukacji, Joanna Kluzik – Rostkowska. (Aleksandra Salamońska)