W KPCEN we Włocławku opowiadaliśmy regionalistom, jak dzieje lokalne

Utworzono dnia 07.11.2019

Dziś, 13 maja, na zaproszenie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku, uczestniczyliśmy w Seminarium: Moja mała ojczyzna. - poświęconemu problematyce „małych ojczyzn”. Seminarium było skierowane do samorządowców, dyrektorów szkół, nauczycieli regionalistów oraz wszystkich zainteresowanych dobrymi praktykami w zakresie kształtowania tożsamości regionalnej dzieci i młodzieży. W naszym wystąpieniu zatytułowanym „Opowiadać o patriotyzmie lokalnym to za mało” po „słowie wstępnym” naszego historyka, w dwóch prezentacjach multimedialnych opowiedzieliśmy, od czego i jak młodzież gimnazjalna może i powinna rozpocząć poznawanie dziejów swych rodzinnych stron i przodków, którzy dzieje ich małych ojczyzn tworzyli. Mogliśmy kolejny raz nie tylko opowiedzieć, ale zgodnie z ideą naszego wystąpienia, pochwalić się naszymi osiągnięciami i zaproponować licznie zebranym miłośnikom lokalnych dziejów skorzystanie z naszych pomysłów. Martyna Pawlak i Kasia Ulczycka w swej prezentacji „Zanim powstanie biogram”, opowiedziały gdzie i jak szukać osób, które mogłyby stać się bohaterami uczniowskich biogramów. Natomiast Dominik Taczkowski i Hubert Rewers w „Krótkim poradniku genealogicznym dla osób poszukujących swych korzeni” – opowiedzieli jak korzystać z ksiąg parafialnych w poszukiwaniu informacji o przodkach.

Jak wspomniano wcześniej, do udziału w Seminarium zostali zaproszeni dyrektorzy szkół i samorządowcy. Było nam bardzo miło, że po raz pierwszy towarzyszyli nam: pani Marietta Kapelińska – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz panowie: Dariusz Skierkowski – Przewodniczący Rady Gminy i Roman Ciesielski – Przewodniczący Komisji Oświaty. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i zakulisowymi rozmowami realizatorów wielu edukacyjnych pomysłów i zaproszonych gości. (JN)