AKTUALNOŚCI:

Konkurs plastyczny „Stop upadkom w gospodarstwach rolnych”

Utworzono dnia 17.10.2022

Dwoje uczniów klasy 2a, wzięło udział w konkursie plastycznym „Stop upadkom w gospodarstwach rolnych” zorganizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Bydgoszczy oraz placówkę terenową w Aleksandrowie Kujawskim.

Celem konkursu było promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich bezpiecznych zachowań, związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego. 30 września br. w sali kolumnowej im. Edwarda Stachury w budynku dworca kolejowego w Aleksandrowie Kujawskim, odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień dla finalistów konkursu, wśród których znalazł się nasz uczeń Kacper Kozłowski. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (M.S.)

Dzień Głośnego Czytania

Utworzono dnia 17.10.2022

Dziecięcy świat w ostatnim czasie bardzo przyśpieszył. Już kilkulatki mogą pochwalić się własnym telefonem, a rozrywką, która bije rekordy popularności są filmiki ulubionych youtuberów. Czy w świecie zdominowanym przez technologię można zachęcić dzieci do czytania? Z pewnością jest to coraz trudniejsze, ale trzeba robić wszystko, aby tak się stało. Nasza noblistka, Wisława Szymborska mawiała, że ''czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła''.

Obchody Dnia Głośnego Czytania w naszej szkoły miały zachęcić, szczególnie najmłodsze dzieci, do tej zabawy. Wszystkie grupy przedszkolne wzięły aktywny udział w zajęciach czytelniczych z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. Jest to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Kamishibai to technika opowiadania wywodząca się z Japonii. Wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę (butai), czytający może w ciekawej formie przedstawić kolejne fragmenty historii, baśni czy opowiadania. Wielozmysłowy kontakt z literaturą zachęcił naszych przedszkolaków do ciekawej dyskusji i wyciągania interesujących wniosków na temat tolerancji, relacji międzyludzkich i roli książek.

Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie zakupu teatrzyku do szkolnej biblioteki. (D.S.)

Z wizytą w mieście Kopernika

Utworzono dnia 17.10.2022

We wtorek, 4 października uczniowie klas drugich byli na całodniowej wycieczce w Toruniu. Pobyt w mieście Kopernika rozpoczął się od wizyty w Planetarium, gdzie dzieci oglądały film pt: „Cudowna podróż” o budowie Układu Słonecznego i podstawach astronomii. Następnie po krótkim spacerze na Starówce uczniowie uczestniczyli w aktywnych warsztatach w Domu Legend Toruńskich, podczas których poznali legendy o Toruniu i mieli możliwość wcielenia się w rolę ich bohaterów.

Wizyta w Toruniu zakończyła się w Manufakturze Cukierków, gdzie uczniowie poznali przepis i sposób wykonania lizaków oraz mogli samodzielnie wykonać ten słodki przysmak. Był również czas na posiłek i zakup pamiątek. Wszyscy wrócili zadowoleni, pełni niezapomnianych wrażeń i wspomnień. (M.S.; M.S.)

Utworzono dnia 14.10.2022

Pielgrzymka do Lichenia

Utworzono dnia 10.10.2022

27 września bieżącego roku chętni uczniowie klas ósmych z naszej szkoły uczestniczyli w „Diecezjalnej Pielgrzymce do Lichenia”. Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem przewodnim „Posłani w pokoju Chrystusa”. W ramach pielgrzymki młodzież z Gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji prowadziła spotkanie ewangelizacyjne połączone ze śpiewem liturgicznym. O godzinie 12:00 uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez biskupa Diecezji Włocławskiej Krzysztofa Wętkowskiego, który na rozesłanie udzielił młodzieży Bożego błogosławieństwa. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe różańce. Spotkanie zakończyło się wspólną agapą przy licheńskiej dzwonnicy. (B.Ć.)

Świetliczaki na tropie kolorów świata - projekt w świetlicy

Utworzono dnia 10.10.2022

W tym roku szkolnym uczniowie uczęszczający do świetlicy  wezmą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym w ramach Akademii Świetlicowej – „Świetliczaki na tropie… KOLORÓW ŚWIATA”. Głównym celem projektu jest wychowanie ucznia aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą. Projekt potrwa od września 2022r. do maja 2023r.

Podczas realizacji poszczególnych zadań uczniowie będą „zwiedzali” kolejno kontynenty: Europę, Azję, Afrykę,  Amerykę i Australię z Oceanią oraz jeden wspólny „Kolorowy” – odnoszący się do wszystkich kontynentów. Zapewne będzie to pasjonująca, edukacyjna przygoda. (M.S., K.M., P.P.)