Dzień Głośnego Czytania

Utworzono dnia 17.10.2022

Dziecięcy świat w ostatnim czasie bardzo przyśpieszył. Już kilkulatki mogą pochwalić się własnym telefonem, a rozrywką, która bije rekordy popularności są filmiki ulubionych youtuberów. Czy w świecie zdominowanym przez technologię można zachęcić dzieci do czytania? Z pewnością jest to coraz trudniejsze, ale trzeba robić wszystko, aby tak się stało. Nasza noblistka, Wisława Szymborska mawiała, że ''czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła''.

Obchody Dnia Głośnego Czytania w naszej szkoły miały zachęcić, szczególnie najmłodsze dzieci, do tej zabawy. Wszystkie grupy przedszkolne wzięły aktywny udział w zajęciach czytelniczych z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. Jest to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Kamishibai to technika opowiadania wywodząca się z Japonii. Wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę (butai), czytający może w ciekawej formie przedstawić kolejne fragmenty historii, baśni czy opowiadania. Wielozmysłowy kontakt z literaturą zachęcił naszych przedszkolaków do ciekawej dyskusji i wyciągania interesujących wniosków na temat tolerancji, relacji międzyludzkich i roli książek.

Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie zakupu teatrzyku do szkolnej biblioteki. (D.S.)