Dzień Profilaktyki 2023

Utworzono dnia 13.04.2023

Profilaktyka to podejmowanie działań, które mają na celu zapobieganie pojawieniu się lub rozwojowi zaburzeń, chorób lub innych niekorzystnych zjawisk społecznych. W naszej szkole już od końca lutego rozpoczęliśmy takie działania skierowane do uczniów klas 4-8. Skupiały się one wokół zagadnień związanych z promocją zdrowego stylu życia, rozwijaniem postawy dbałości o zdrowie własne i innych ludzi, umiejętności dokonywania świadomych wyborów. To również rozwijanie postawy asertywności, kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami w czasie przeżywania trudnych sytuacji życiowych. Podjęta przez nas profilaktyka uniwersalna ma na celu również przeciwdziałanie pierwszym próbom podejmowania zachowań ryzykownych lub opóźnienie inicjacji. W związku z tym ogłosiliśmy Konkurs Profilaktyczny Klas. Uczniowie mięli za zadanie przygotować: Wesołe zdjęcie klasowe, Inscenizację fragmentu wybranej bajki, lektury bądź wiersza, Krótki tekst o klasie do znanej melodii, Plakat o tematyce zapobiegania nałogom.

Ważnym elementem oceny w konkursie było zaangażowanie wszystkich uczniów z klasy oraz wykonanie czterech zadań. W trakcie przygotowań odbyły się lekcje profilaktyczne z pedagogiem szkolnym na temat rodzajów uzależnień oraz dwu godzinne warsztaty profilaktyczne dla klas 4-5 na temat fonoholizmu i dla klas 6-8 alkoholizmu z zastosowaniem alkogogli, przeprowadzonych przez psychoprofilaktyka z firmy Nowa Perspektywa z Krakowa. W ramach ćwiczeń 20 marca 2023 był dniem bez telefonu w naszej szkole. Staraliśmy się wszyscy bez wyraźnej, pilnej potrzeby nie używać telefonu w celu sprawdzenia samego siebie, na ile odczuwamy dyskomfort psychiczny bez tego urządzenia.

Finał konkursu odbył się 21 marca 2023 r. na sali gimnastycznej. Wyeksponowano tam prace konkursowe, plakaty i zdjęcia oraz udekorowano kolorowymi balonami z hasłami profilaktycznymi. W jury konkursowym zasiedli: p. Jolanta Kotlarz – pracownik socjalny z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bądkowie, p. wicedyrektor Beata Wyborska, p. Anita Przywitowska – nauczyciel j. polskiego i p. Dorota Strzelecka – szkolna bibliotekarka. Klasy kolejno prezentowały swoje piosenki i inscenizacje. Oprócz aplauzów dzieci zostały nagrodzone drobnymi upominkami, długopisami, ołówkami, opaskami odblaskowymi, opaskami silikonowymi oraz pen drivami z logiem szkoły. Wyłoniono dwa pierwsze miejsca: w kategorii klas 4-5 pierwsze miejsce zdobyła klasa 4b, natomiast 6-8 klasa 7b. Uczniowie tych klas w nagrodę pojadą do kina i do parku trampolin. Drugie miejsce zdobyła klasa 8b, a trzecie 6b. Za grę aktorską i interpretację swojej roli pan dyrektor wyróżnił również dwie osoby. Byli to: Jakub Majewski 6a i Zuzanna Mendel z 4b.

Sponsorami nagród tego wydarzenia oraz warsztatów profilaktycznych była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Bądkowie, za co bardzo serdecznie dziękujemy! Był to wesoły, mile i pożytecznie spędzony czas dający, miejmy nadzieje, obfite plony:) M.K.

Dzień Profilaktyki 2023

Utworzono dnia 15.04.2023, 12:03