Zajęcia z geografii prowadzone metodą eksperymentu w ramach projektu

Utworzono dnia 06.03.2023

Zajęcia z projektu „Rozwój kompetencji kluczowych uczniów Szkoły Podstawowej w Gminie Bądkowo” prowadzone były od 19.10.2021r. do 21.01.2023r. w wymiarze 70 godzin. W zajęciach uczestniczyło 12 uczniów z klasy VIIa, którzy w kolejnym roku szkolnym kontynuowali swój udział.

Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań uczniów przestrzenią geograficzną, wprowadzenie w świat empiryczny nauki, rozwijania zdolności analizowania oraz wyzwalania aktywności. Uczniowie:

• uczestniczyli w zajęciach terenowych: wyznaczali kierunki geograficzne, miejscowy południk, wysokość Słońca; rysowali szkic terenu; obserwowali składniki pogody; oceniali stan wód powierzchniowych; rozpoznawali drzewa i krzewy w pobliskim parku; określali jakie jest położenie oraz ukształtowanie terenu naszej gminy,
  • poznawali źródła energii w Polsce, oceniali: Czy naszej gminie zagraża smog? Jak można zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w naszej szkole?
  • na podstawie danych statystycznych oceniali sytuację demograficzną i gospodarczą naszej gminy na tle kraju,
  • korzystając z różnych źródeł informacji wymieniali atrakcje turystyczne najbliższej okolicy,
  • na podstawie map plastycznych rozpoznawali formy ukształtowania lądów i oceanów,
  • poznawali niszczące siły natury: trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, ruchy masowe, wietrzenia.

W trakcie realizacji projektu zostały przeprowadzone trzy testy, z których uczniowie uzyskali następujące wyniki: na rozpoczęcie projektu – średni wynik – 61,6%, na koniec roku szkolnego 2021/2022 – średni wynik – 74,3%, na zakończenie projektu – średni wynik – 82,3%. U wszystkich uczniów nastąpił przyrost wiadomości i umiejętności z geografii. Średni przyrost wyniósł 20,8%. (M.G.)

Edycja aktualności: Zajęcia z geografii prowadzone metodą eksperymentu w ramach projektu

Utworzono dnia 06.03.2023, 10:03