Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

Rok szkolny 2009/2010

AKTUALNOŚCI:

Rocznica wyboru Papieża

Utworzono dnia 28.11.2019

   W dniu 16 X 2009r. w Publicznym Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Bądkowie uczniowie przygotowali uroczysty apel poświęcony XXXI rocznicy wyboru ks. Kardynała Karola Wojtyły na Papieża. Kiedy mówimy "Jan Paweł II – Papież wolności" - myślimy o słynnym papieskim wołaniu w 1979 roku na Warszawskim Placu Zwycięstwa: "Niech zstąpi Duch Twój… i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi", które obudziło w Polakach ogromne pragnienie wolności. Wspominamy gesty i słowa Jana Pawła II, które wspierały nasze wolnościowe dążenia w latach 80. Przyzwyczailiśmy się patrzeć na Jana Pawła II jako na tego , który przyniósł nam wolność w wymiarze politycznym, a Papież Polak wolność rozumiał o wiele szerzej. Mówił o jej wymiarze gospodarczym, religijnym, o wolności od cierpienia i grzechu. Uczył, że "wolność łączy się z poszukiwaniem prawdy, że jej celem jest miłość”. Był człowiekiem wolnym i promieniował tą wolnością od pierwszej chwili swojego pontyfikatu, także wtedy, kiedy "w Duchu posłuszeństwa Panu naszemu - Jezusowi Chrystusowi" przyjął wybór na Papieża. (Mariola Centkowska)

czytaj dalej na temat: Rocznica wyboru Papieża

Gim-Elektorubbish-nie ma miejsca na nudę

Utworzono dnia 28.11.2019

  Pierwszy miesiąc nauki za nami i nauczyciele oraz ich podopieczni nie próżnują. Od pierwszych dni września kontynuujemy rozpoczęty jeszcze w ubiegłym roku szkolnym duży projekt edukacyjny „Za rękę z Einsteinem”. Przystąpiliśmy też do w II edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) noszącego nazwę "Drugie Życie Elektrośmieci". Konkurs ma charakter ogólnopolskiej, międzyszkolnej rywalizacji zespołów ubiegających się o główną nagrodę Grand Prix Europejskiej Platformy Recyklingu. Konkurs prowadzony jest w trzech kategoriach: dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Głównym Organizatorem konkursu jest Europejska Platforma Recyklingu, Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. Konkurs dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronat merytoryczny nad konkursem sprawuje Uniwersyteckie Centrum Badan nad Środowiskiem Przyrodniczym. Więcej szczegółów na stronie www.drugiezycieelektrosmieci.pl
   Każdy zespół uczestniczący w konkursie ma do wypełnienia kilka zadań zadania umożliwiających zdobycie umiejętności podejmowania decyzji w zakresie rozpoznawania problemu czyli zasad postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz sposobów ich rozwiązywania z korzyścią dla środowiska. Ostatnim zadaniem konkursu będzie zbiórka ZSEE, która musi odbyć się w terminie do 20 grudnia 2009 r. Każda szkoła może być reprezentowana przez Zespół Szkolny, w skład, którego wchodzi maksymalnie 10 uczniów i 2 nauczycieli/opiekunów. W naszym gimnazjum zadania konkursowe realizują: Janusz Graczyk jest opiekunem obsługującym platformę informatyczną i będzie sprawował codzienny, bezpośredni elektroniczny kontakt z uczniami, zaś Józef Nowakowski będzie wspierał ich działania koncepcyjnie.
   Projekt podzielony jest na trzy etapy, w każdym organizatorzy przewidzieli szereg obowiązkowych zadań proekologicznych, dając jednak szerokie pole do popisu członkom zespołów. Każdy pomysł, zwłaszcza nietypowy, czyli taki, który pozwoli lokalnemu środowisku uzmysłowić skalę zagrożeń i zachęci do podejmowania działań zapobiegających zatruwaniu środowiska, będzie premiowany dodatkowymi punktami. A jest o co walczyć, bowiem najaktywniejsze zespoły (jak również szkoły i opiekunowie) zostaną nagrodzeni cennym sprzętem elektronicznym. Nasz zespół aż kipi od pomysłów, których rzecz zrozumiała póki co nie Możemy ujawnić, aby nie ułatwiać zadania konkurencyjnym zespołom, ale będą one zauważalne w całej gminie, jako że zamierzamy z głównym przesłaniem konkursu zwrócić się do uczniów gminnych szkół, a za ich pośrednictwem do dorosłych. Nie ukrywamy, że mierzymy wysoko, i zrobimy wszystko, aby znaleźć się w gronie laureatów, choć zdajemy sobie sprawę, że będzie to bardzo trudne. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10 stycznia 2010 roku. (oczywiście o najważniejszych naszych działaniach napiszemy). (JN i JG)

 

Nowy rok szkolny 2009/10 rozpoczęty

Utworzono dnia 28.11.2019

x

   1 września to dzień szczególny. Z jednej strony zamyka czas wakacyjnej laby, z drugiej zaś wprowadza w nowy rok szkolny. Zatem na kolejne wakacje przyjdzie poczekać do 25 czerwca. Uroczystość powitania nowego roku szkolnego rozpoczęła się nieco wcześniej niż zwykle, bowiem salą gimnastyczną musieliśmy podzielić się z podstawówką. Punktualnie o godzinie 9:00, po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” i złożeniu dyrektorowi gimnazjum przez Martynę Wesołowską meldunku o gotowości szkoły do rozpoczęcia uroczystości, wakacje się skończyły. Dyrektor Ryszard Stępkowski powitał wszystkich uczestników uroczystości, ale szczególnie ciepło… pierwszoklasistów. Poinformował o najistotniejszych zmianach czekających naszą szkołę w związku z wprowadzeniem z dniem dzisiejszym kolejnych reform, mających uczynić szkołę bardziej przyjazną uczniom. Dodać należy, że zmiany dotyczą głównie pierwszoklasistów, pozostałe klasy będą kończyły swój cykl nauki po staremu.
   Po pierwsze - nowe programy i nowe podręczniki do nauczania wszystkich przedmiotów. Po drugie - obowiązkowy drugi język obcy – u nas przywrócony został język rosyjski. Po trzecie - nowa forma części zajęć wychowania fizycznego oraz wprowadzanie zajęć fakultatywnych z niektórych przedmiotów, wprowadzanych sukcesywnie w kolejnych semestrach i klasach. Po czwarte - wiedza o społeczeństwie została skrócona o 1 rok (przedmiot wchodzi dopiero od klasy II), ale „wyjęto” z wosu moduł „wychowanie do życia w rodzinie”, który uczyniono oddzielnym przedmiotem, nauczanym przez 3 lata, ale tylko w jednym semestrze. Po piąte - doszedł nowy przedmiot – edukacja dla bezpieczeństwa.
   Bardzo istotną zmianą wprowadzoną przez MEN jest obowiązek innego niż dotychczas podziału klas, nie jak dotąd kierując się kryterium łączenia klas miejscowościami - aby najsprawniej zorganizować sieć dojazdów, tylko według poziomu opanowania języka angielskiego. A ponieważ ten poziom musi być miarodajny, dlatego ostateczne ustalenie składu osobowego klas pierwszych nastąpi po specjalnym teście pozwalającym to ministerialne kryterium spełnić. Najpóźniej 3 września nastąpi przydział 61 gimnazjalistów do trzech klas pierwszych. Wychowawcą klasy Ia będzie Wioleta Niemczyk, klasy - Ib Józef Nowakowski a klasy Ic – Anita Przywitowska.
   Ponieważ uroczystość rozpoczęcia nowego roku nauki zbiegła się z wielkim historycznym wydarzeniem, jakim była 70. rocznica napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę, dlatego dyrektor tej rocznicy poświęcił sporo uwagi. Podkreślił, że świadomie odeszliśmy od uczczenia tej rocznicy okolicznościową akademią, proponując młodzieży szereg działań o charakterze poznawczym i wychowawczym. W pierwszym rzędzie wystawę filatelistyczną zatytułowaną „Pamiętamy”, w której  (Józef Nowakowski) wykorzystując kilkaset znaków pocztowych (znaczków, kopert, stempli itd.) „opowiedział” historię II wojny od września 1939 do maja 1945, ze szczególnym podkreśleniem w niej roli Polski i Polaków. Ponadto przez kilka najbliższych tygodni młodzież na dodatkowych zajęciach historycznych będzie poszukiwała i opracowywała informacje o udziale mieszkańców naszej gminy w walkach frontach II wojny i skali poniesionych ofiar przez społeczność naszej małej ojczyzny. Efekty tych poszukiwań zostaną wykorzystane do napisania prac konkursowych: w Ogólnopolskim Konkursie - "70 rocznica wybuchu II Wojny Światowej" oraz „Oni tworzyli naszą historię”. „To chyba wystarczająco pokazuje – podsumował dyrektor - z jaką troską traktujemy wychowanie patriotyczne i edukację regionalną. Jestem przekonany, ze przez to co proponujemy młodzieży, łatwiej i zarazem silniej nauczymy ich kochać swoja małą ojczyznę”, po czym poprosił wszystkich zgromadzonych na sali o powstanie i uczczenie chwilą ciszy ofiar II wojny. 
   Naszą uroczystość zakończyły ciepłe słowa p. Elżbiety Skowrońskiej – Przewodniczącej Rady Rodziców i ks. Antoniego Tabaka, skierowane do uczniów i nauczycieli. Po krótkim spotkaniu z wychowawcami, wszak bez planu dojazdów i zajęć byłoby trudno w środę rozpocząć lekcje, uczniowie i nauczyciele udali się do bądkowskiej świątyni, aby poprosić Opatrzność, ….o szczęśliwe przebrnięcie bez trosk i zmartwień do 25 czerwca 2009. (J.Nowakowski)

czytaj dalej na temat: Nowy rok szkolny 2009/10 rozpoczęty

Wakacje,wakacja,wakacje i po wakacjach

Utworzono dnia 28.11.2019

Rozpoczęcie roku szkolnego o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej gimnazjum. Po rozpoczęciu o godzinie 10.00 Msza Święta w Kościele Parafialnym w Bądkowie.

czytaj dalej na temat: Wakacje,wakacja,wakacje i po wakacjach