Warsztaty filmowe w Bydgoszczy

Utworzono dnia 15.11.2019

W dniach 10-12 maja uczennice naszego gimnazjum (Justyna Wienconek, Magdalena Mikołajewska i Anna Golenia), pod opieką Małgorzaty Kwiatkowskiej wzięły udział w drugiej edycji programu „Sztuka Wyboru” organizowanego Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy. Wśród 4 gimnazjów z Bydgoszczy, gimnazjum z Ciechocinka, Świekatowa, Tucholi, Świecia, Lubicza, Mroczy i Samostrzelu dziewczyny reprezentowały najmniejszą placówkę. Pod okiem specjalistów poznawały tajniki sztuki filmowej. Był to etap przygotowujący do nakręcenia filmu, którego tematem przewodnim jest hasło „Kręcimy filmy, nie zadymy” i stworzenia scenariusza lekcji, na której można by wyświetlić tego typu film.

Warsztaty były prowadzone w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy przez Piotra Wojtowicza (operator filmowy), Leszka Ciechońskiego (reżyser), Krystynę Karpińską (metodyk CEN) i Elżbietę Brzozowską (profilaktyk CEN). Na koniec drugiego dnia warsztatów Feliks Novikov i Tomasz Mączka zdradzili nam, jak montować film. W trzecim dniu dziewczyny miały okazję kręcić profesjonalny film. Dowiedziały się, że każdy szczegół musi być dopracowany.

Wielkim wyróżnieniem dla nich było udzielenie wywiadu dla TVP Bydgoszcz, który ukazał się w piątkowym wydaniu Zbliżeń w tej telewizji  (http://www.tvp.pl/bydgoszcz/informacja/zblizenia/wideo/1005-g-1830/11047110).

Szkoły, które biorą udział w konkursie są zaproszone na uroczystą galę w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage. Była to dla nas świetna przygoda z niezapomnianymi wrażeniami. (JW)