XIX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Utworzono dnia 15.11.2019

W dniach 31.05.-01.06. dwie uczennice – Andżelika Szafrańska i Aleksandra Krajewska reprezentowały naszą szkołę w XIX posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży we Warszawie. Sukces ten był możliwy dzięki uzyskanej kwalifikacji, której podstawą była przeprowadzona wcześniej debata. Pierwszego dnia wycieczki dziewczyny brały udział w seminariach pt.: „Streetworking jako forma pracy ze społecznością lokalną na rzecz zrównoważonego rozwoju”, zorganizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Posłanki ciężko pracowały przez cztery godziny, wykonując wszelkiego rodzaju zadania polegające na integracji oraz ćwiczenia, które miały na celu skłonić je do wyczynowej kreatywności. W drugim dniu dziewczyny brały udział w obradach, którego tegorocznym hasłem przewodnim był „Ekorozwój lokalny”. W trakcie pobytu w sejmie młodzież mogła spotkać się z przedstawicielami klubów parlamentarnych reprezentujących różne opcje polityczne. Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży rozpoczęła się o godzinie 10.00 od przekazania laski marszałkowskiej przez Marszałek Sejmu Ewę Kopacz młodym reprezentantom. Zadaniem posłów było przyjęcie uchwały dotyczącej ochrony środowiska i segregacji śmieci. Do ustawy uczniowie wnieśli aż 15 poprawek, które kolejno głosowano. Po przyjęciu ustawy posłowie zadawali pytania Pani minister Krystynie Szumilas (MEN). Pytania dotyczyły zmian w szkolnictwie, m.in. zniesienia gimnazjum, zmian programowych i podręczników. Po serii pytań młodzi posłowie wyszli do holu, gdzie zrobiono pamiątkowe zdjęcia. (Andżelika Szafrańska)