Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

Rok szkolny 2011/2012

AKTUALNOŚCI:

Karolina Chojnacka- finalistką konkursu geograficznego

Utworzono dnia 26.11.2019

   28 lutego 2012r. odbył się w Bydgoszczy Wojewódzki Konkurs Geograficzny. Wzięło w nim udział 181 uczniów z terenu naszego województwa, wyłonionych po etapie rejonowym. Wśród nich była nasza uczennica Karolina Chojnacka z klasy IIIa.

   Uczennica uzyskała wysoki wynik 62% i została finalistką, co gwarantuje jej dodatkowe 15 punktów przy rekrutacji do szkoły średniej i celującą ocenę z geografii. Karolina przygotowywała się do konkursu pod opieką nauczycielki geografii Marii Głowackiej

czytaj dalej na temat: Karolina Chojnacka- finalistką konkursu geograficznego

Tenisiści na podium mistrzostw Rejony Włocławek

Utworzono dnia 26.11.2019

   W rozegranych w pięknej hali sportowej w Choceniu mistrzostwach Rejonu Włocławek nasi tenisiści zajęli wysokie trzecie miejsce. Do ćwierćfinału wojewódzkiego awansowało siedem najlepszych gimnazjów: mistrz i wicemistrz Włocławka, mistrzowie powiatu Aleksandrów Kujawski (nasze gimnazjum), Radziejów, Lipno, Rypin, Włocławek. Damian Nobis i Szymon Kotowski wygrali 3:0 z mistrzem Włocławka - Gimnazjum 4, przegrali 0:3 z Gimnazjum z Karnkowa (mistrz powiatu Lipno),0:3 z Gimnazjum Choceń (zwycięzcy zawodów), wygrali 3:0 z Gimnazjum Piotrków Kujawski (mistrz powiatu Radziejów). Do awansu do pierwszej szóstki województwa zabrakło niewiele (dwa pierwsze zespoły z turnieju) oraz doświadczenia, gdyż chłopcy byli najmłodszym zespołem wśród gimnazjalistów. Gratulujemy wspaniałej postawy.(ZE)

czytaj dalej na temat: Tenisiści na podium mistrzostw Rejony Włocławek

Wojewódzki Konkurs im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej

Utworzono dnia 26.11.2019

Urząd Marszałkowski

Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Wojewódzki Konkurs im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej

„Oni tworzyli naszą historię”

 IV EDYCJA - ROK 2012

   Podobnie jak w roku ubiegłym, nasi gimnazjaliści przystąpili do Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”. Konkurs jest objęty Honorowym Patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Miło nam napisać, że również w tegorocznej edycji konkursu, na który wpłynęło 135 prac z całego województwa, z tego 79 w kategorii gimnazjów, nasi uczniowie ponownie znaleźli się w gronie laureatów. Autorami wyróżnionych prac są: Daria Książkiewicz – za pracę „Po prostu Polak” – napisaną pod kierunkiem p. Haliny Dondalskiej, oraz Anna Czyżewska za pracę „Świadek historii” i Grzegorz Wasielewski za pracę „Dwie prawdy” – napisane pod kierunkiem p. Józefa Nowakowskiego.

   Laureaci oraz ich opiekunowie odbiorą 19 marca dyplomy podczas uroczystej gali konkursowej w Dworze Artusa w Toruniu podczas obchodów 103. rocznicy urodzin generał Elżbiety Zawackiej. Wystawa prac pokonkursowych odbędzie się w  Bibliotece Pedagogicznej im. gen Elżbiety Zawackiej w Toruniu. (JN)

czytaj dalej na temat: Wojewódzki Konkurs im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej

Studenci seniorzy z wizytą w Sejmie i w Muzeum Powstania Warszawskiego

Utworzono dnia 26.11.2019

   Rankiem 22 lutego, na zaproszenie Wicemarszałka Sejmu - Pana Jerzego Wenderlicha, studenci seniorzy Uniwersytetu Ludzi Aktywnych wyruszyli w podróż do stolicy, na umówione spotkanie. Towarzyszyła nam grupka pań z gminnych KGW, które wcześniej pomagały gimnazjalistom w kulinarnym uświetnieniu dwóch unijnych debat oraz uroczystości upamiętniającej 90. rocznicę śmierci pułkownika Przemysława Barthla. Wprawdzie do osobistego spotkania z Panem Marszałkiem nie doszło, bowiem na przeszkodzie stanęły ważne sprawy służbowe, to w Jego imieniu przyjął nas pan Tomasz Kalita. Na szczęście nowoczesna technika pozwoliła nam porozmawiać na odległość, a nawet umówić się na nowe spotkanie u nas, w Bądkowie. Umówiliśmy się na kujawski żurek, (wizytówkę kulinarną naszych pań z KGW) i rozmowę bliżej wiosny o historii i problemach współczesności. Rozmowa w gabinecie marszałkowskim unaoczniła nam, że wielkie sprawy naszego kraju dokonują się w tak małym pomieszczeniu. Była nawet okazja zasiąść w fotelu i uwiecznić to na fotografii. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali na pamiątkę okolicznościowy „dokument” z podpisem Marszałka, a trójka dzieci towarzyszących seniorom otrzymała przygotowane dla nich upominki. A potem nasz przewodnik – Bartosz Jacek Biernacki oprowadzał nas po sejmowych pomieszczeniach, opowiadał o ich dawnych i obecnych funkcjach, nie szczędząc ciekawostek i anegdot. Wprawdzie sporo osób było już w Sejmie, to jednak dla większości była to pierwsza wizyta w miejscu, w którym tworzy się prawo, wizyta tym milsza, że na zaproszenie jednej z najważniejszych osób w państwie.

   Kolejnym punktem naszej podróży do stolicy, (zaplanowanej już na starcie naszej uniwersyteckiej przygody), było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Wielkie słowa podziękowania należą się studentowi - seniorowi Panu Stanisławowi Skowrońskiemu, który zorganizował rzecz jak sądziliśmy niemożliwą do wykonania z dnia na dzień, bez wcześniejszej rezerwacji – czyli nie indywidualne, tylko grupowe i z przewodnikiem zwiedzenie tej wyjątkowej placówki muzealnej. Nie wiadomo kiedy minęły trzy godziny, w trakcie których wysłuchując opowieści o 63 dniach heroizmu mieszkańców stolicy mogliśmy spróbować sobie wyobrazić czym ono naprawdę było. A potem już droga powrotna, dzielenie się przemyśleniami i bezpieczny powrót do Bądkowa – o tę stronę naszej warszawskiej wyprawy zadbał pan Mariusz, nasz kierowca. Nasz wyjazd, (podobnie zresztą jak funkcjonowanie naszego uniwersytetu), udało się zorganizować i przeprowadzić bez jakiegokolwiek dofinansowania z zewnątrz, wyłącznie ze środków własnych uczestników.(JN)

czytaj dalej na temat: Studenci seniorzy z wizytą w Sejmie i w Muzeum Powstania Warszawskiego

po wizycie w kolejnym archiwum-wiemy dużo więcej

Utworzono dnia 26.11.2019

   W tłusty czwartek, 16 lutego - w ramach projektu Równać Szanse „Zadbamy, aby nie odeszli w niepamięć” nasza 25 osobowa grupa udała się do Torunia. Naszym głównym celem było odwiedzenie Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Archiwum i Muzeum Pomorskiego AK oraz Wojskowej Służby Polek. Zostaliśmy tam bardzo serdecznie przywitani. Na początku spotkania pani Elżbieta Skerska opowiedziała nam historię powstawania Archiwum, oraz życie i działalność generał Elżbiety Zawackiej, która była jego główną inicjatorką. (Dlatego też po śmierci pani generał fundacja do swojej nazwy dodała człon „Generał Elżbiety Zawackiej”) Mogliśmy dowiedzieć się także, jak odnaleźć wiadomości o osobie, której losy nas interesują, a przede wszystkim jak takowe informacje wyszukać. To był główny cel naszego wyjazdu do tego archiwum, żeby dowiedzieć się, jak korzystać z jego zbiorów. Okazało się, że w Archiwum znajduje się również teczki Jana Henryka Kozłowskiego oraz Jadwigi Barthel de Weydenthal, których biogramy zostały przez nas napisane w poprzednim projekcie Równać Szanse „By nie odeszli w niepamięć”.

   Następnie wraz z panią Anną Mikulską obejrzeliśmy wystawę poświęconą życiu i działalności Elżbiety Zawackiej. Ekspozycja bogata jest w odznaczenia, pamiątki, rekonstrukcję pokoju pani Elżbiety (gdzie przyjmowała gości) a nawet elementarze, które kiedyś należały do pani generał. Na wielkoformatowych zdjęciach wiszących na ścianach muzeum opowiedziany został żywot sławnej torunianki, która w 2011 roku znalazła się na drugim miejscu w Plebiscycie na Polkę wszech czasów. Na koniec naszej wizyty w archiwum i muzeum wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej, a dziewczyny miały okazję przymierzyć żołnierskie damskie mundury. Być może w czerwcu wrócimy tu raz jeszcze, by obejrzeć film poświęcony gen. Elżbiecie Zawackiej, a także aby uzupełnić nasze materiały, o dokumenty które znajdują się w Archiwum. Na tę pożyteczną dla nas wyprawę nie wybraliśmy się z pustymi rękoma. W podziękowaniu za ciekawą lekcję historii i naukę jak z niej korzystać – podarowaliśmy „Nasz słownik” i książkę o Bądkowie. My również otrzymaliśmy podarunek dla szkolnej biblioteki – dwie książki poświęcone patronce muzeum.

   Po nauce nadszedł czas na chwilę relaksu. Zgodnie z naszą „tradycją” udaliśmy się na film do Cinema City, a kilka godzin później jechaliśmy już do domu, by (jak to tradycja nakazuje) skosztować pączków. :) MWaszkiewicz.

czytaj dalej na temat: po wizycie w kolejnym archiwum-wiemy dużo więcej

Biblioteka to nie tylko książki

Utworzono dnia 26.11.2019

   We wtorek 14 lutego 2012 roku w gminnej bibliotece odbyłyśmy  warsztaty bibliograficzne przygotowane specjalnie dla nas, abyśmy mogli  popracować w projekcie "Równać szanse". Zajęcia poprowadziły panie A. Kaszubska i T. Skowrońska. Na początek poznałyśmy "bliżej" naszą bibliotekę, dowiedziałyśmy się jakie książki możemy w niej znaleźć i…, że nie są to tylko lektury, ale ponad 20 tysięcy książek, słowników tematycznych i encyklopedii. Pani Kaszubska demonstrowała jak wpisuje się książkę do katalogu tradycyjnego i komputerowego. Każda z nas na własne oczy mogła zobaczyć jak bardzo pracochłonne i ważne jest to zajęcie, ale bez tego znaleźć szukaną książkę byłoby ciężko. Pani Skowrońska podpowiadała jak prawidłowo napisać bibliografię i przypisy - co jak się przekonałyśmy będzie umiejętnością przydatną w naszym projekcie, ale także w przyszłości, np. na studiach. W części praktycznej zajęć mogłyśmy wykazać się nowymi umiejętnościami wyszukując informacje z encyklopedii i słowników na „zadany” temat pod okiem pań prowadzących. Nasza grupa zaliczyła pomyślnie zajęcia, druga grupa spróbuje za tydzień. (A.Witkowska)

czytaj dalej na temat: Biblioteka to nie tylko książki