Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

Rok szkolny 2008/2009

AKTUALNOŚCI:

Próbne egzaminy gimnazjalne za nami

Utworzono dnia 29.11.2019

   Środa i czwartek (19-20.11) to dwa takie dni, które uczniom, rodzicom i nauczycielom dadzą odpowiedź – czego już, (i czego jeszcze nie) nauczyli się trzecioklasiści. W środowe popołudnie (aby nie dezorganizować lekcji młodszym klasom) trzecioklasiści pisali (lub jak chcą inni – rozwiązywali) testy gimnazjalne z przedmiotów humanistycznych. Temat przewodni to „X muza” – czyli sprawdzenie rozumienia relacji: kino – film – książka. Czwartek to zmierzenie się z testem z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Do końca listopada nauczyciele uczący przedmiotów objętych egzaminem powinni sprawdzić testy, dokonać ich analizy pod katem poprawności, ale i popełnionych błędów. Potem spróbować porównać otrzymane wyniki z tymi, jakie każdy uczeń z osobna i całe klasy uzyskały z próbnego egzaminu przeprowadzonego wiosną tego roku. Ilości punktów uzyskanych za każde zadanie i w zakresie mierzonych standardów ujęte w tabele i diagramy pozwolą ocenić co uczniowie opanowali w stopniu zadowalającym, a które wiadomości i umiejętności uczniowie muszą dopracować. A to „dopracowanie” bez wsparcia rodziców i ich „bacznego oka” nie wydaje się możliwe – dlatego końcowe wyniki obu części gimnazjalnych testów w formie prezentacji multimedialnych zostaną pokazane i omówione na grudniowej wywiadówce – aby właściwe kwietniowe egzaminy spełniły oczekiwania uczniów, rodziców i szkołę. (JN)

czytaj dalej na temat: Próbne egzaminy gimnazjalne za nami

Fatal Alcohol Syndrome (FAS)

Utworzono dnia 29.11.2019

   12 listopada br. w bądkowskim gimnazjum odbyło się interesujące spotkanie edukacyjno-profilaktyczne z udziałem dr Krzysztofa Liszcza dotyczące płodowego zespołu alkoholowego FAS (Fatal Alcohol Syndrome). Dr Liszcz jest lekarzem psychiatrą, ekspertem PARPA (Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych”, a ponadto ojcem adopcyjnym i zastępczym. Głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży i dorosłych z wybranymi problemami profilaktyki, diagnozy i terapii FAS.Spotkanie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej - półtoragodzinnej prelegent poprowadził interesujący, połączony z debatą wykład dla gimnazjalistów. W drugiej te same zagadnienia, choć co zrozumiałe na znacznie wyższym merytorycznie poziomie, zostały zaprezentowane dorosłym. Wykładu wysłuchało ponad 50 osób: władze gminy (z wójtem i przewodniczącym rady gminy na czele), pracownicy pomocy społecznej, pracownicy służby zdrowia, przedstawicielki gminnych kół gospodyń wiejskich, nauczyciele i pracownicy oświaty oraz kilkoro rodziców. Program przedstawiał się następująco:1. Ciąża bez alkoholu – edukacyjna prezentacja multimedialna.2. Zdrowotne i wychowawcze skutki u dzieci, wywołane alkoholem etylowym, spożywanym przez matkę w okresie ciąży. 3. Pokaz filmu edukacyjnego „Wieczne dziecko” – film o życiu rodzin, w których dorastają dzieci z FAS.4. Zapobieganie powikłaniom wtórnym – jak rozumieć zaburzenia zachowania u dziecka z FAS.Najważniejsze tezy:

  • Kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią, w trosce o zdrowie swojego dziecka, w ogóle nie powinny pić alkoholu.
  • Jeśli kobieta w ciąży pije alkohol, dziecko pije razem z nią. Pół godziny po spożyciu alkoholu przez matkę, jego stężenie w krwi dziecka jest takie same, jak we krwi matki.
  • Każda, nawet niewielka ilość wypitego alkoholu (nawet lampka wina czy okazjonalnie wypity drink) działa toksycznie na rozwijające się w łonie matki dziecko.
  • Im większa ilość wypitego alkoholu, tym większe jest ryzyko poważniejszych uszkodzeń psycho-fizycznych dziecka.

   Spotkanie zostało zorganizowane przez Małgorzatę Kwiatkowską – pedagoga szkolnego, dzięki funduszom z Fundacji Stefana Batorego w Warszawie oraz życzliwej pomocy Gminnej Rady Kobiet i kół gospodyń wiejskich. W przerwie zajęć uczestnicy zostali poczęstowani kujawskimi smakołykami przygotowanymi przez panie z KGW. (Nie po raz pierwszy zresztą, gdyż współpraca KGW z gimnazjum układa się wzorowo i… smakowicie). Można było nie tylko popatrzeć jak wygląda tradycyjny „stół kujawski”, ale skosztować regionalnych kulinariów, rękoma pań z kilku gminnych kół przygotowanych. (JN)

czytaj dalej na temat: Fatal Alcohol Syndrome (FAS)

Po nagrody wyjechaliśmy do stolicy

Utworzono dnia 29.11.2019

   W poniedziałkowy poranek 10 listopada na uroczystość podsumowania Konkursu „Niepodległa” wynajętym busem wyjechały 4 laureatki: Martyna Wesołowska, Ada Włodarska, Nina Cieślak i Agnieszka Alabrudzińska. Nasz wyjazd był możliwy dzięki życzliwości pana Janusza Zaremby, wójta bądkowskiej gminy, który opłacił koszty wynajęcia busa. Laureatkom towarzyszył J.Nowakowski – nauczyciel nagrodzonych uczennic oraz dyrektor – Ryszard Stępkowski. Przypomnijmy, że organizatorem Konkursu były Fundacja Polonia Restituta oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Konkurs był zorganizowany dla uczniów, nauczycieli i szkół każdego typu w kilku kategoriach: prac plastycznych, form dokumentalnych (albumów) i prezentacji multimedialnych. Na konkurs wpłynęło166 prac, z czego 62 zostały nagrodzone. W gronie laureatek znalazły się wszystkie cztery gimnazjalistki – co oznacza 100% efektywność, gdyż tylko tyle prezentacji zgłosiliśmy. Ada Włodarska przygotowała prezentację „Czym Stanisław Dzierzbicki zasłużył na pamięć i wdzięczność  mieszkańców gminy Bądkowo” Martyna Wesołowska – „Jadwiga Barthel de Weydenthal poszła drogą wskazaną przez Józefa Piłsudskiego”, Agnieszka Alabrudzińska – „Bartłomiej Nowak – chłopski przywódca powstania styczniowego na Kujawach”, Nina Cieślak - „Przemysław Barthel de Weydenthal -zapomniany bohater walk o Niepodległą”. Prace naszych dziewczyn otrzymały dyplomy z  wyróżnieniem i dwutomowe  publikacje  Normana Daviesa „Najnowsze dzieje Polski według historii pocztowej”. 

   Warto nadmienić, ze uroczystość miała wyjątkową oprawę. Uczestnicy konkursu usłyszeli od dr Andrzeja Stawarza (dyrektora Muzeum Niepodległości) wiele ciepłych słów uznania, gratulacji i podziękowań za tak szczególne wpisanie się w obchody 90-ciolecia odzyskania niepodległości. Takie same podziękowania („wzmocnione” specjalnym dyplomem i cenną publikacją historyczną „Do niepodległej”) usłyszeli nauczyciele. Nie często bowiem pamięta się o tych, bez których żaden uczeń nie byłby w stanie samodzielnie, bez życzliwego wsparcia i pomocy swego nauczyciela, do tego i dziesiątków innych konkursów przystąpić. Dodajmy zatem, że również Józef Nowakowski znalazł się w gronie laureatów, ponieważ za scenariusz inscenizacji patriotycznej otrzymał podobnie jak jego podopieczne – wyróżnienie. To kolejny w ciągu ostatnich kilku dni przykład, że nauczyciele naszego gimnazjum swych uczniów nie tylko słowem, ale własnym przykładem zachęcają do rozwijania  zdolności i umiejętności.

czytaj dalej na temat: Po nagrody wyjechaliśmy do stolicy

Paleta i pędzel w ręce Hani, to pewny sukces

Utworzono dnia 29.11.2019

W sobotę 8 listopada Hania Wasielewska uczestniczyła w finale wojewódzkiego konkursu „Gdybym był malarzem” Aby zakwalifikować się do finałowych zmagań, których areną był Gminny Ośrodek Kultury w Raciążku trzeba było się wykazać nie lada zdolnościami, gdyż na konkurs wpłynęło ponad 350 prac w trzech kategoriach wiekowych. Hania startując w grupie 13-15 latków zajęła doskonałe III miejsce, tuż za malarkami z Raciążka i Chodcza. Brawa dla Hani i jej artystycznej opiekunki – Beaty Wesołowskiej (JN)

czytaj dalej na temat: Paleta i pędzel w ręce Hani, to pewny sukces

Kolejne sukcesy młodych twórców i nie tylko

Utworzono dnia 29.11.2019

  W Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Zaczarowane pióro poezji i prozy”organizowanym przez MCK w Aleksandrowie Kujawskim oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Promocji Powiatu Aleksandrowskiego, uczennica klasy Ib - Marta Pinińska, zajęła II miejsce w kategorii wiersz. Nagrodę otrzymała za wiersz „Ślubny portret”. Do konkursu młodą, ale utalentowaną poetkę przygotowywała polonistka – Halina Dondalska, która w kategorii „dorośli” również zajęła drugie miejsce za wiersz „Rzeźbiarz słów”. Aż ciśnie się na usta uwaga, że „jaki mistrz, taki uczeń". Laureatki dyplomy i wywalczone w ogólnopolskiej rywalizacji nagrody odebrały 6 listopada. (JN)

czytaj dalej na temat: Kolejne sukcesy młodych twórców i nie tylko

Sukces promujący szkołę i gminę

Utworzono dnia 29.11.2019

 Nowy rok szkolny członkowie kółka historycznego rozpoczęli znaczącym sukcesem w VI edycji konkursu historycznego pn. „Niepodległa” – organizowanym przez Muzeum Niepodległości w Warszawie i Fundację „Polonia Restituta”. Celem konkursu było zapoznanie młodzieży z problematyką odzyskania niepodległości, zwracając szczególną uwagę na sylwetki ludzi walczących o wolność kraju w XIX i XX w. Ponieważ tematyka konkursu  była zbieżna z naszymi  wieloletnimi poszukiwaniami, należało z tej propozycji skorzystać. Cztery uczennice: Ada Włodarska, Martyna Wesołowska z klasy IIa oraz  Agnieszka Alabrudzińska i Nina Cieślak z klasy IIIb przez ponad miesiąc pracowały nad czterema prezentacjami multimedialnymi – w których wykorzystały bogaty materiał archiwalny, unikalne fotografie oraz informacje z literatury historycznej – dotyczące życia i czynów niepodległościowych  postaci tu urodzonych lub w naszej gminie działających. Trzy inne dziewczyny: Hania Wasielewska Wioletka Suchara z klasy IIIa i Martyna Wesołowska pod okiem Beaty Wesołowskiej pracowały nad konkursowymi pracami plastycznymi. Prezentacje i plakaty dotyczyły dwóch tematów: „Pomniki i miejsca upamiętnione w mojej miejscowości i okolicy, związane z dążeniem Polaków do odzyskania niepodległości” i „Dmowski i Piłsudski – dwie drogi do wspólnego celu, niepodległej Polski”. W piątkowe przedpołudnie 31 października faksem otrzymaliśmy bardzo miłą informację, że wszystkie cztery prace naszych gimnazjalistek zostały nagrodzone. Jako laureatki, wraz ze swym nauczycielem – Józefem Nowakowskizostały zaproszone  do Warszawy na uroczyste zakończenie Konkursu w dniu 10 listopada. Nagroda  nagrodą, a Warszawa daleko i dojechać trudno. Jednakże  dzięki dużej życzliwości Janusza Zaremby – wójta gminy, laureatki wraz z opiekunem pojadą na te uroczystość specjalnie wynajętym busem. Więcej szczegółów i fotorelację zamieścimy po powrocie ze stolicy. JN

czytaj dalej na temat: Sukces promujący szkołę i gminę