Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

Rok szkolny 2008/2009

AKTUALNOŚCI:

Byliśmy w dawnej stolicy Polski

Utworzono dnia 29.11.2019

   Po kilku zagranicznych wojażach przyszła pora na zwiedzanie ziem ojczystych. W dniach 10-12 października poznawaliśmy krajobrazowe i historyczne osobliwości południowej Polski. Zwiedziliśmy Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Kraków. Zarówno program jak i trasa wycieczki nie były przypadkowe, gdyż nasz wyjazd znakomicie wpisywał się w Dni Papieskie. Innymi słowy podróżowaliśmy po szlakach, którymi za swego pontyfikatu  wędrował (podróżował) sam Ojciec Święty. Niepowtarzalne wrażenie na wszystkich uczestnikach wycieczki wywarło zwiedzeniu muzeum męczeństwa wielu narodów Europy w Oświęcimiu i Brzezince. Nasuwa się nieodparte wrażenie, że te miejsca powinien odwiedzić każdy Polak i każdy europejczyk, aby zobaczywszy na własne oczy ogrom popełnionych na bliźnich okrucieństw, cieszyć się życiem w czasach póki co wolnych od wojen i ludobójstwa. Po tych oświęcimskich wrażeniach, uroki Wawelu, Dzwonu Zygmunta czy ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim mocno osłabły. A wiosną kolejna zagraniczna wyprawa – Wiedeń i Bratysława. Podziękowania za super program i takąż organizację dla organizatorów wyprawy: Anity Przywitowskiej i Zdzisława Etynkowskiego. (JN)

czytaj dalej na temat: Byliśmy w dawnej stolicy Polski

Szkoła nauczelem stoi

Utworzono dnia 29.11.2019

   Dzień 14 października od lat jest obchodzony jako święto nauczycieli i pracowników oświaty. To wyjątkowa okazja, aby nieco głębiej pochylić się nad tym zawodem, bez którego nie byłoby lekarzy, prawników, urzędników i wykwalifikowanych pracowników. Nie przypadkowo przed laty zrodziło się swoiste przekleństwo: „obyś cudze dzieci uczył” – a co ono w dzisiejszych czasach naprawdę znaczy, można na własnej skórze doświadczyć, zostając po wielu, wielu  latach nauki nauczycielem. Jan Zamoyski już w XVI wieku powiedział: „Takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie.”

   Dzień Nauczyciela jest zatem okazją, aby o tym zawodzie nie tylko podyskutować, ale również dostrzec i docenić tych, którzy nie tylko uczą, ale i wychowują kolejne pokolenia. Za ten właśnie trud włożony w wychowanie młodych ludzi, wskazywanie drogi ich rozwoju i doskonalenia talentów, aby mogli uwierzyć, że wcale nie są gorsi od rówieśników z dużych miast, została uhonorowana i nagrodzona spora grupa nauczycieli.Nagrody Dyrektora Gimnazjum otrzymali: Maria Głowacka, Janusz Graczyk, Andrzej Kuczyński i Józef Nowakowski. Nagrodę Wójta otrzymała Halina Dondalska. Najzaszczytniejszą z nagród – Nagrodę Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty otrzymał Zdzisław Etynkowski (a takie rok po roku dostrzeżenie szkoły i nauczycieli przez władzekuratoryjne nie często się zdarza, co z dumą podkreślamy).

   Uroczystość gimnazjalna miała wyjątkowa oprawę, ponieważ zgodnie z tradycją gimnazjum w poczet uczniów oficjalnie, po złożeniu uroczystego ślubowania – została przyjęta kolejna grupa pierwszoklasistów. Życzenia belfrom i nowo zaprzysiężonym gimnazjalistom złożyli honorowi goście: Wójt Gminy - Janusz Zaremba oraz Przewodnicząca rady Rodziców – Elżbieta Skowrońska. (JN)

czytaj dalej na temat: Szkoła nauczelem stoi

Diecezjalna pielgrzymka gimnazjalistów...

Utworzono dnia 29.11.2019

   We wtorek 30 września większość trzecioklasistów naszego gimnazjum uczestniczyła w Diecezjalnej Pielgrzymce do Sanktuarium w Licheniu. W tym wyjątkowym spotkaniu duchowym, w którym trzecioklasiści mogli zawierzyć swoje osobiste prośby, (także te związane z czekającymi ich egzaminami) Matce Boskiej Licheńskiej, uczestniczyło około 4500 gimnazjalistów. Po okolicznościowym koncercie gimnazjaliści uczestniczyli we mszy świętej celebrowanej przez biskupa Alojzego Meringa. Ksiądz biskup dziękując za tak liczny udział, powierzył młodych ludzi oraz ich opiekunów i nauczycieli opiece licheńskiej Pani. Naszą grupą gimnazjalistów opiekowali się: ks. Antoni Tabak, Mariola Centkowska, Beata Wyborska, Józef Nowakowski i Maria Popławska. (JN)

czytaj dalej na temat: Diecezjalna pielgrzymka gimnazjalistów...

Wspólne edukacje przedsięwzięcie GOK-u i Gimnazjum

Utworzono dnia 29.11.2019

 W poniedziałek 29 września zgłosiliśmy do Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności - „Równać szanse” pierwszy wspólny grantowy projekt edukacyjny GOK-u i Publicznego Gimnazjum. Projekt nosi  nazwę: „I wrócił garścią prochu w prostej żołnierskiej trumnie”. Jest kontynuacją ubiegłorocznych działań w projekcie „Przyjaznej szkoły” oraz decyzji podjętych wiosną i latem wspólnie z Wójtem i Radą Gminy, bardzo  ważnych z punktu widzenia poznawania dziejów lokalnych - prowadzących do godnego  uczczenia 90-tej rocznicy śmierci wybitnego badkowianina – pułkownika Przemysława Barthla.Złożenie wniosku a jego przyjęcie do realizacji to dwie różne sprawy.  Ale gdyby nasz pomysł się spodobał, wówczas na zrealizowanie przewidzianych w nim pomysłów otrzymamy od Fundacji 6996 zł – a co zostanie zrobione – z przyjemnością napiszemy na naszych stronach. Za realizację projektu odpowiedzialni są Elżbieta Madajczyk i Józef Nowakowski. (JN)

czytaj dalej na temat: Wspólne edukacje przedsięwzięcie GOK-u i Gimnazjum

Post scriptum do "Przyjaznej szkoły"

Utworzono dnia 29.11.2019

 

   Wprawdzie właściwe zajęcia w projekcie „Przyjaznej szkoły” zakończyliśmy już w czerwcu, to dopiero Zaświadczenie nadesłane do gimnazjum przez Stowarzyszenie Rodziców na Rzecz Pomocy Szkołom potwierdzające prawidłowe jego zrealizowanie, zamyka nasz udział w tym ogólnopolskim przedsięwzięciu. Zaświadczenie to również dowód, że potrafiliśmy takie przedsięwzięcie zrealizować i sprostać wcale nie łatwym wymogom. Dlatego osobne Zaświadczenia otrzymali Janusz Graczyk i Józef Nowakowski – nauczyciele realizujący projekt.

   Dodatkową korzyścią z naszego uczestnictwa w tym projekcie jest wzbogacenie konta specjalnego gimnazjum o kwotę 843,83 zł – z odpisu 1% podatku. Zakupimy monitor do sekretariatu szkoły oraz „Herbarz Polski” Adama Bonieckiego w wersji elektronicznej. Dzięki tej nowoczesnej publikacji możliwe będzie poszukiwanie swych przodków, tworzenie dziejów rodu i drzew genealogicznych. Ponieważ Herbarz zakupimy dzięki wsparciu naszej zbiórki przez mieszkańców gminy – dlatego chętnie udostępnimy to opracowanie wszystkim zainteresowanym heraldyką i genealogią, a nawet pomożemy w posługiwaniu się wersją elektroniczną. (J. Nowakowski)

czytaj dalej na temat: Post scriptum do "Przyjaznej szkoły"

Posprzątaliśmy nasz mały kawałek świata

Utworzono dnia 29.11.2019

   W piątkowe przedpołudnie 19 września 2008 uczniowie kilku klas gimnazjalnych wzięli udział w niezwykle pożytecznej akcji sprzątania świata. W tym roku akcję zorganizowano pod hasłem: „Ziemia w twoich rękach”. W ciągu 4 godzin gimnazjaliści zebrali prawie 40 worków śmieci, beztrosko wyrzucanych w przeróżnych miejscach, co uroku naszej miejscowości na pewno nie dodawało. Szczególnie przygnębiające wrażenie na młodzieży zrobił rów za parkiem (z niemałym trudem porządkowanym przez gminne służby). Ponad 20 worków śmieci z tego jednego tylko miejsca nie wymaga komentarza. O ile wokół „Okrążka” zastaliśmy porządek, to już wokół stawu przy lecznicy uzbieraliśmy aż 7 worków – głównie butelek po tanich winach i denaturacie. Z całą pewnością kilkugodzinna zbiórka bardziej przemówiła do wyobraźni uczniów, niż słowne pogadanki i pouczenia. Choćby dlatego było warto do wysiłków innych szkół i środowisk, dodać nasz skromny udział – a śmieci zamiast nadal szpecić, trafią na wysypisko. (JN)

czytaj dalej na temat: Posprzątaliśmy nasz mały kawałek świata