Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie

Rok szkolny 2018/2019

AKTUALNOŚCI:

Andrzejki w bibliotece

Utworzono dnia 29.07.2019

   W ostatni piątek listopada biblioteka zamieniła się w magiczne miejsce, które zgromadziło uczniów pragnących spędzić czas w fantastyczny sposób wśród wróżb i przepowiedni.

   Dzięki przeprowadzonym zajęciom dzieci poznały tradycję wróżb andrzejkowych, dowiedziały się kim był św. Andrzej i jak spędzały ten wieczór ich babcie. Andrzejki, nazywane też jędrzejkami lub jędrzejówkami, obchodzone były w Polsce w wieczór z 29 na 30 listopada od połowy XVI wieku. Ich męskim odpowiednikiem były katarzynki obchodzone w nocy z 24 na 25 listopada. Tej nocy mężczyźni mogli poznać swoją przyszłość.

   Najpopularniejszą wróżbą było lanie wosku, ale poznaliśmy też imiona przyszłych partnerów przebijając szpilką papierowe serduszka, odkryliśmy tajemnice liczb, dowiedzieliśmy się kim zostaniemy w przyszłości, o czym marzymy. Ten wesoły, pełen zabawy dzień był okazją do poznawania przyszłości poprzez zastosowanie w praktyce zabaw naszych przodków. Dostarczył dzieciom wiedzy o tradycjach andrzejkowych i stał się okazją do wspaniałej zabawy. MB

Czar andrzejkowych wróżb

Utworzono dnia 29.07.2019

   30 listopada w naszej szkole zaroiło się od wróżek, czarownic, magów. Tego dnia uczniowie klas I-III hucznie obchodzili andrzejki. Była to wspaniała okazja do dobrej zabawy. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Nie zabrakło odpowiedzi na pytania: Kim będę w przyszłości? Jakim autem będę jeździć? Co spotka mnie w najbliższym czasie? Dzieci wróżyły sobie z serc, wybierając imię przyszłej sympatii. Chętnie puszczały stateczki na wodę te, które zetknęły się oznaczały wzajemną przyjaźń. Nie zabrakło wróżby z butami i lania wosku.

   Spotkanie z „czarami” pobudziło wyobraźnię dzieci, pozwoliło oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci. (wych. klas I-III)

Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników

Utworzono dnia 29.07.2019

   W ostatnim tygodniu listopada uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników. Pasowanie na czytelnika poprzedzono zapoznaniem dzieci ze zbiorami biblioteki i zasadami korzystania z księgozbioru. Dzieci z uwagą wysłuchały ,,Prośby książki” mówiącej o tym, jak należy dbać o książeczki, aby jak najdłużej zachowały ładny wygląd. Uczniowie mieli okazję wykazać się znajomością bajkowych postaci; z zaangażowaniem rozwiązywali zagadki literackie.

   Następnie wszyscy z dużym przejęciem złożyli uroczyste przyrzeczenie zobowiązując się do przestrzegania zasad bibliotecznych i troski o wypożyczone książeczki. Na zakończenie uroczystości zostali pasowani na pełnoprawnych czytelników szkolnej biblioteki i samodzielnie wypożyczyli pierwsze książki.

   Obecnie pierwszoklasiści są aktywnymi czytelnikami i bardzo często odwiedzają szkolną bibliotekę. (M.B.)

Zabawy andrzejkowe przedszkolaków

Utworzono dnia 29.07.2019

   28.11.2018 r. odbyło się spotkanie z aktorami Teatru Pomarańczowy Cylinder, którzy wprowadzili nas w dobry nastrój, organizując andrzejkowe zabawy i konkursy w nieco niekonwencjonalny sposób. Jak zwykle stanęli na wysokości zadania wykazując się niezwykłą pomysłowością, poczuciem humoru i wspaniałym kontaktem z dziećmi. Były wróżby z przymrużeniem oka, "tańce połamańce", oraz dużo pozytywnej energii, która udzieliła się wszystkim uczestnikom. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość pokaże. Pewne jest, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej zabawy. A.M.

Warsztaty profilaktyczne

Utworzono dnia 29.07.2019

   26 i 27 listopada 2018r. zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczne z programu rekomendowanego „Debata” wśród uczniów klas VII, VIII i III gimnazjum przez psychoterapeutę, profilaktyka p. Adama Bojakowskiego z Centrum Działań Profilaktycznych z Wieliczki. Celem programu jest opóźnienie inicjacji alkoholowej oraz promowanie zdrowego podejścia do picia alkoholu (postawy abstynencji lub picia z umiarem). Zmiana przekonań stanowi podstawę całego programu. Strategia porusza kwestię wyboru zabaw/imprez na trzeźwo, burzy powszechną opinię młodych osób o tym, że nie ma zabawy bez alkoholu czy innych środków psychoaktywnych i pozwala dostrzec korzyści płynące z alternatywnych rozwiązań.

   Podczas zajęć młodzież dochodzi do obalenia stereotypów, w myśl których alkohol stanowi czynnik ułatwiający kontakty między płciami (np. randka bez alkoholu). Chłopcom przekazano informacje na temat impotencji jako biologicznego skutku picia, natomiast dziewczętom zwrócono uwagę na większą podatność kobiet na problemy alkoholowe i związane z tym komplikacje wynikające z fizjologii, a także na możliwość wyrządzania szkód swojemu przyszłemu dziecku (elementy wiedzy na temat płodowego zespołu alkoholowego).

   Uczniowie zostali uświadomieni, że używanie substancji psychoaktywnych stoi w sprzeczności z rozwojem miłości, kształtowaniem się ról kobiecych i męskich, a także z nawiązywaniem głębokich przyjaźni. Zajęcia zostały sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bądkowie.(M.K.)

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Utworzono dnia 29.07.2019

   23 listopada dzieci z naszego przedszkola i oddziałów przedszkolnych obchodziły urodziny pluszowego misia. Każde dziecko w tym dniu przyniosło swojego misia – pluszaka. Na początku dzieci zaprezentowały swoje misie przy piosence „Jadą, jadą misie”. Następnie było wiele zabaw ruchowych i tańców ze swoimi Przytulankami. Wspólnie nauczyliśmy się wiersza „Jestem mały misio” wraz z ilustracją ruchową. Dedykowaliśmy go wszystkim misiom.

   Świętowała z nami pani logopeda, która odczytała fragmenty literatury o misiach. Przy tej okazji pokazała kilka ćwiczeń doskonalących aparat mowy. Nie zabrakło również pysznego tortu w kształcie misia i wspólnego odśpiewania „Sto lat”. Na zakończenie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia grupowe oraz indywidualne w fotobudce, przygotowanej specjalnie na to święto. Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej, ciepłej i rodzinnej atmosferze. Wszyscy przypomnieli sobie o swoich misiach – przyjaciołach. My dorośli także powróciliśmy na chwilę do swojego dzieciństwa.

   W tym dniu również grupa 0”C” wraz z wychowawczynią odbyła wizytę w Gminnej Bibliotece. Poszliśmy tam na zaproszenie pani bibliotekarki, która przygotowała spotkanie z pluszowym misiem. Słuchaliśmy wierszy o misiach, oglądaliśmy książki i naprawialiśmy misie. Na koniec pani poczęstowała nas słodyczami i wręczyła balony. Dziękujemy za miłe spotkanie i wspólne świętowanie urodzin pluszowego misia. (A.Sz.)

Galeria po kliknięciu czytaj dalej

czytaj dalej na temat: DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA